Nákup realít či pôdy?

Slovenskí developeri mali ťažký rok. Stačí sa prejsť okolo ospevovaných veľkých bytových komplexov a zistíme, že mnoho z nich zíva rovnakou prázdnotou ako na začiatku roka. No napriek tomu v poslednej dobe čítame, že dopyt po nehnuteľnostiach začína opäť rásť. Potvrdzuje ho aj zvyšujúci sa záujem po hypotékach. Blýska sa na lepšie časy, alebo nie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Samozrejme, každý štát ako aj každé mesto má svoje špecifiká, od ktorých závisí dopyt po nehnuteľnostiach. Avšak vo všeobecnosti dopyt po nich závisí najmä od rastu bohatstva. Problémom súčasnej hospodárskej politiky je, že nás dokáže klamať a vytvárať ilúziu, že sme bohatší ako v skutočnosti sme. Krásnym príkladom sú nedávne bubliny na trhu nehnuteľností v USA a západnej Európe, najmä Španielsku. Tam ceny domov narástli o viac ako 200% len preto, aby o pár rokov opäť prudko poklesli. Ilúzia bohatstva sa vyparila, no hypotekárne dlhy ostali.

Svojim spôsobom máme veľké šťastie, že trendy zo západných krajín sa k nám dostávajú oneskorene, avšak vždy sa dostavia – svetová ekonomika je poprepletaná. Preto ten, kto videl prasknutie americkej bubliny nehnuteľností v roku 2007 mohol výrazne zarobiť, keby predpokladal, že táto bublina praskne aj u nás. Síce v menšej miere, ale už o rok sme videli, že nehnuteľností majú svoj zenit za sebou. Čo nám teda hovorí vývoj cien nehnuteľností na západných trhoch pre našu budúcnosť?

Vo väčšine krajín sa ceny nehnuteľností len stabilizovali. A to aj napriek masívnym vládnym dotáciám a inej podpore. Jednoducho tlaky na ďalší pokles cien nehnuteľností pretrvávajú. Preto by sme ani u nás nemali očakávať ďalší rast cien nehnuteľností, skôr naopak. Recesia pretrváva. Neverte politickým vyhláseniam o opaku. Zdá sa tak, že s nákupom nehnuteľností by sme preto ešte mali rozhodne počkať.

No na druhej strane vzniká oveľa zaujímavejší globálny trend. Za poslednú dobu na svetových trhoch výrazne narástli ceny poľnohospodárskych komodít. Nie je to náhoda. Práve ekonomická kríza sa vyznačuje tým, že cena vecí, ktoré vlastníme klesá, a cena vecí, ktoré potrebujeme, rastie. Rast cien potravín preto nie je náhodný. Určite nie z dlhodobého hľadiska.

Ľudská populácia rastie exponenciálne, čo znamená neustále silnejúci tlak na využívanie prírodných zdrojov. Využívanie fosílnych palív znamená vyššie globálne teploty a náhle zmeny klímy. Za posledných 50 rokov sa množstvo prírodných katastrof zvýšilo desaťnásobne. Je tak zrejmé, čo spôsobuje obrovské záplavy nasledované silnými suchami. Mnoho veľkých investorov si začalo uvedomovať tento fakt. Ich rozhodnutie je jednoznačné – nákup pôdy.

Jedným z najsilnejších súčasných celosvetových investičných trendov je nákup poľnohospodárskej pôdy nielen veľkými investormi ale aj samotnými krajinami. Krajiny ako Čína lebo India skupujú pôdu v Afrike a Južnej Amerike. Brazília a Argentína museli dokonca reagovať a stanoviť limity na nákup pôdy pre cudzincov.

Keď sa prejdeme po Slovensku tak vidíme, že hektáre kvalitnej pôdy ležia ladom bez akéhokoľvek záujmu. Zdá sa, že nie nadlho. Možno práve toto je investícia, ktorá stojí za zváženie...

Ronald Ižip

Ronald Ižip

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik a trochu filozof.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu