Pozor na hypotéky!

Hypotéka je najväčším úverom, aký si ľudia berú. Napriek tomu však často nevedia čo sa stane v prípade, že by skrachovala banka, od ktorej hypotéku majú. Alebo čo by sa stalo v situácií, že nedokážu svoj úver splácať.  Tým, že si človek zobral hypotéku sa vystavil riziku, že bude ťahať za kratší koniec akonáhle sa vyskytne problém. Toto nedávno zistili milióny Američanov. Poďme sa preto pozrieť na pravdepodobne najväčší finančný škandál v histórii USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)

Predstavme si, že sedíme doma a pozeráme televíziu. Zrazu sa k nám začne niekto dobíjať a vylamuje dvere. Pochytí nás panika, zamkneme sa v kúpeľni a voláme políciu. Až po niekoľkých hrôzostrašných minútach zistíme, že náš dom prišli vyvlastniť, pretože sme v niekoľkomesačnom omeškaní so splátkou. V USA je však po začiatku krízy v omeškaní mnoho miliónov dlžníkov, no nepredpokladáme, že bez akéhokoľvek doručeného oznámenia o začatí exekúcie sa niečo podobné stane. Chyba.

Bežné súdne rozhodnutie o vyvlastnení trvá v USA menej ako 90 sekúnd. Stačí, keď banka doručí príslušné dokumenty. A tu vzniká skutočný problém. Ešte pred piatimi rokmi sa v Amerike uzatvárali hypotéky ako na bežiacom páse. Systém bol však trocha iný ako u nás. V USA neostávali hypotéky v majetku banky, ale tie ich predávali ďalej ostatným finančným inštitúciám a investorom. Aj keď sme dostali hypotéku, napríklad od Bank of America, konečným vlastníkom hypoték mohol byť niekto iný.

Bankám preto príliš nezáležalo na kvalite dlžníkov, ale išlo im hlavne o poplatky z hypoték. Bol to skvelý biznis a náklady naň minimalizovali tak, že k hypotékam držali iba veľmi málo dokumentov. Vznikol medzi nimi elektronický systém a banky si vlastníctva hypoték medzi sebou vymieňali v jednoduchých excelovských tabuľkách. Mnoho údajov sa však zjavne postrácalo.

Banky nikdy nepredpokladali, že by mohla nastať kríza a masívny problém so splácaním hypoték, no stalo sa. Zrazu je treba vyvlastňovať domy a banky nevedia, ktoré hypotéky sú ich a ktoré nie. Nie je preto výnimkou, že zrazu na náš dom prídu exekúcie od dvoch rôznych bánk!

To však nie je všetko. Boli zaznamenané prípady, kedy bolo spokojnému vlastníkovi doručené súdne rozhodnutie o exekúcií domu z dôvodu nesplácanie hypotéky aj napriek tomu, že hypotéku nikdy nemal a za celý dom zaplatil hotovosťou. Avšak má smolu, z domu sa musí vysťahovať a dúfať, že súdny spor vyhrá. Pripadá vám to ako bezprávie? Rozhodne áno, avšak to ešte zďaleka nie sme na konci príbehu.

Keď banky zistili, že majú problém a nevedia, ktoré hypotéky sú ich a ktoré nie, tak prišli s unikátnym riešením. Začali si najímať profesionálne firmy, ktoré im vyrobili akýkoľvek dokument potrebovali, potvrdzujúci vlastníctvo hypotéky. Tieto firmy tak pre ne vytvárali desiatky tisíc dokumentov mesačne podpisované jedným zamestnancom, robotom. Potvrdenia boli dodávané podľa požiadavky a s akýmkoľvek spätným dátumom potvrdenia.

Až potom, ako tento škandál prepukol na verejnosti, tak boli dočasne zastavené akékoľvek ďalšie exekúcie. Dlhé mesiace však milióny ľudí nebudú vedieť v akej situácií sú, komu peniaze vlastne dlžia. Jedno je však isté. Obrovské penále a poplatky z omeškania budú platiť naďalej.

Vidíme tak, že keď sa jedná o veľké peniaze, je akákoľvek praktika dobrá. Našťastie u nás hypotekárny trh „nepokročil“ tak ďaleko ako v USA. No princíp ostane rovnaký všade – ako náhle finančné inštitúcie získajú vplyv nad politikmi, tak im prejde každý podvod. Je dôležité myslieť na to dopredu...

Ronald Ižip

Ronald Ižip

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik a trochu filozof.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu