Personálne zmeny v TV Lux. Kto je víťaz a kto porazený?

Zmena riaditeľa TV Lux, ku ktorej došlo po presunutí 40 percent rozhodovacích práv zo spoločnosti Lux communication na KBS, je „vyautovaním" tretieho  spoločníka - Saleziánov Don Bosca z rozhodovacieho procesu na dobu jedného  roka. Čo to znamená pre samotnú televíziu, môže byť momentálne len predmetom špekulácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Slovenská mediálna scéna je pomerne nudná, no občas sa vyskytnú prípady, ktoré ju trochu spestria, ako napr. stručné predstavenie nového riaditeľa spravodajskej televízie, po ktorom nasledovalo porciovanie pečeného prasaťa. Možno to bolo nedopečenou bravčovinou, ale z televízie v krátkom čase odišli viacerí redaktori. Mediálni analytici hovoria o neschopnosti vedenia televízie komunikovať dovnútra aj navonok.

Katolícke médiá veľa vody v mediálnej sfére nenamútia - tešia sa z podpory svojho verného, často staršieho publika, z určitého príjmu z inzercie, podpory Katolíckej cirkvi a z toho, že im ostatné médiá nevenujú takmer žiadnu pozornosť; možno, že v duchu motta „Nech brouka žít". Nedávne zmeny v TV Lux si však pozornosť zaslúžia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu je niekoľko faktov:

1. Televízia Lux má troch vlastníkov: Konferencia biskupov Slovenska (20%), Saleziáni Don Bosca (40%), Lux communication (40%)

2. Na základe rozhodnutia Lux communication prešlo 40 percent rozhodovacích práv tejto spoločnosti na Konferenciu biskupov Slovenska na obdobie jedného roka. KBS tak od 28. apríla 2011 disponuje 60 percentami rozhodovacích práv v spoločnosti.

3. 3. mája 2011 bolo schválené uznesenie spoločnosti „per rolam“ o odvolaní konateľa TV LUX s.r.o. pána Ing. Dariusa Hatoka a vymenovaní nového konateľa.

4. Saleziáni Don Bosca tvrdia, že bola porušená dohoda z roku 2008, podľa ktorej o poste riaditeľa rozhoduje televízna rada jednoznačným konsenzom. Provinciál Saleziánov tvrdí, že si nie je vedomý, že by televízna rada o odvolaní riaditeľa rokovala.

SkryťVypnúť reklamu

5. Viacerí zamestnanci vyjadrili nesúhlas s odvolaním riaditeľa.

6. Darius Hatok nebol informovaný o dôvodoch svojho odvolania.

7. Predseda KBS prosí zamestnancov o rešpektovanie jeho rozhodnutia.

Je veľmi zaujímavé, že spoločník majúci 40-percentný podiel vo firme deleguje svoje rozhodovacie práva na minoritného spoločníka, ktorý krátko na to využije väčšinový podiel a odvolá riaditeľa bez udania dôvodov. Otázne je prečo sa presúvali rozhodovacie práva. Túto otázku by mala zodpovedať Lux communication. Otázne je tiež, prečo KBS tak rýchlo odvolala riaditeľa a nepovažovala za potrebné svoje rozhodnutie zdôvodniť.

SkryťVypnúť reklamu

Nemienim tu špekulovať o možných odpovediach na uvedené dve otázky. Ničomu by to neprospelo. Nemienim tie odpovede ani hľadať, keďže som málo investigatívny a dosť pracovne vyťažený. Na ťahu sú aktéri zmien. Prečo?

Pretože:

A) v Katolíckej cirkvi radi hovoríme, že „pravda vás vyslobodí“. V tomto prípade by som navrhoval použiť zámeno „nás“. Vyslobodenie je potrebné, minimálne z pút mylného presvedčenia, že väčšina legitímne nemusí nič vysvetľovať, pretože je väčšinou; z presvedčenia, že príslušnosť k cirkevnej hierarchii oprávňuje žiadať od laikov rešpektovanie rozhodnutí, ktoré sa netýkajú učenia Cirkvi, v ktorých je neomylný len pápež; z presvedčenia, že kritika voči Cirkvi je vždy útokom,

SkryťVypnúť reklamu

B) schopnosť „odkomunikovať“ určité firemné rozhodnutia a získať si pre ne podporu zamestnancov je kľúčová pre firemnú kontinuitu a stabilitu, zvlášť ak má jeden vlastník vo svojom názve slovo „communication“,

C) nie všetko, čo nie je protizákonné, je aj etické,

D) vyjadriť vďaku oficiálnym listom po odvolaní je jedna vec, no informovanie o nespokojnosti s niečiou prácou pred odvolaním je vec druhá,

E) v našich trápiacich sa katolíckych médiách by skôr malo ísť o službu ako o moc.

Kto je teda víťazom a kto porazeným? Ja tu vidím len porazených: KBS pre spôsob odvolania riaditeľa; LUX communication pre zákulisné ťahy s rozhodovacími právami; Saleziánov Dona Bosca pre ich reálnu stratu možnosti ovplyvniť chod televízie na jeden rok; bývalého riaditeľa, ktorý nemohol naplniť svoju víziu, ktorá už začínala prinášať ovocie. Hlavným porazeným je však televízia so zamestnancami, ktorých dôvera v kroky vlastníkov je naštrbená; televízia s väčšou mierou neistoty ako istoty; televízia s neistou víziou.

Zdroj: www.postoy.sk

Pavel Izrael

Pavel Izrael

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šťastne ženatý, s úctou voči múdrosti a pravde, vedomý si potreby stále sa niečomu učiť, veriaci v Boha, fanúšik dobrého vína a kávy, normálny chlap, čo si rád zahrá futbal, chlap, čo by sa rád naučil hrať na fujare, s množstvom nápadov, no nie vždy s dostatkom energie a vytrvalosti. Taký normálny nedokonalý človek. Zoznam autorových rubrík:  RodinaMédiáPolitikaSpravodajstvoKatolícka cirkevSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu