Archangelika lekárska

Ľudovo sa táto bylinka nazýva angelika, anjelský alebo svätodušný koreň. Aj keď to jej názov napovedá, na liečenie sa využívajú aj jej plody. Je to dosť aromatická bylinka. V prírode sa u nás nachádza aj jej príbuzná - Angelika  lesná. Zámena s ňou nie je nebezpečná, ibaže táto má slabšie účinky. Na lúkach a v lesoch sa však nachádza veľa iných príbuzných rastlín z čeľade mrkvovitých a tie môžu byť nebezpečné. Preto by neskúsení zberači mali radšej navštíviť lekáreň, kde sú produkty z pestovaných rastlín

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Podľa povesti sa jej názov odvádza od archanjela Michala, ktorý ju v čase moru ukázal mníchovi. Ako liečivka sa v stredoveku požívala proti nákazlivým chorobám a tiež ako čistič krvi. Teraz sa však už vie, že ju poznali už v starej Európe a jej tajomnú silu využívali šamani pri slávení letného slnovratu. Neskôr sa sušený koreň používal ako prímes do kadidiel, slúžiacich na očistu miestnosti a ochránenie ducha. Ešte aj dnes niektorí zástancovia magických rituálov odporúčajú na ochranu pred zlými silami posypať sušený koreň po obvode domu , alebo pridávať do kúpeľa na ochranu pred urieknutím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Archangelika bola u našich predkov veľmi obľúbená magická rastlina, dnes je už však dokázané , že na rozdiel od iných byliniek má hlavne pri vyšších dávkach veľa nežiaducich účinkov. Pre zvýšený obsah sacharidov sa pridáva do kyslejšieho ovocia, z toho dôvodu je nevhodná pre diabetikov. Stimuluje činnosť maternice, takže by ju nemali užívať tehotné ženy, ale je vhodná po pôrode a počas menštruácie, pretože podporuje tvorbu krvi. Neodporučuje sa užívať pri zápaloch obličiek a krátko po ukončení liečby. Pri predávkovaní vzniká precitlivenosť na svetlo a silná menštruácia. Počas užívania prípravkov z angeliky by sme sa nemali slniť či navštevovať solárium. Mohlo by dôjsť k zápalom kože. Vo vysokých dávkach môže sťažiť činnosť srdca, dýchanie a zvýšiť krvný tlak. Pri manipulácii s čerstvou bylinkou, môže dôjsť na pokožke k tvorbe pľuzgierov.

SkryťVypnúť reklamu

Pri dodržaní všetkých týchto upozornení je archangelika významnou zložkou žalúdočných prípravkov a likérov. Pri jej užívaní však dvojnásobne platí pravidlo - neprekračovať odporúčané dávky. Vnútorne u plodu to je 1 polievková lyžica na 2,5 dcl vody a na kúpeľ 200 g koreňa povarený v 3 litroch vody scedený do kúpeľa.

NEMALA BY SA UŽÍVAŤ DLHODOBO.

Sušený koreň sa v ľudovom liečiteľstve odporúča žuvať pri opici. Požíval sa tiež ako náhrada žen šenu. Vzhľadom na vyššie uvedené by som to nikomu neporadila. Pozitívne pôsobí pri žalúdočných a črevných ťažkostiach. Pomáha pri chrípke, nachladení, uľahčuje vykašliavanie, podporuje činnosť pečene a obličiek, upokojuje nervovú sústavu. Éterický olej získaný z koreňa pomáha po ťažkých operáciách chorobách, pri veľkom nervovom vyčerpaní a tiež pri vredoch žalúdka a dvanástorníka. Zlepšuje tiež pohyblivosť čriev, napomáha pri látkovej premene.

SkryťVypnúť reklamu

Plody majú podobné účinky a používajú sa hlavne na uvoľnenie kŕčov , proti nadmernému nadúvaniu a na zvýšenie tvorby žalúdočných štiav.

Tinktúra sa používa pri reumatizme, zápale žíl a kože, a pri bolestiach svalov. 50g sušených plodov + 50 g sušeného koreňa zalejeme litrom vodky, lúhujeme 2 týždne, scedíme a potierame postihnuté miesta. Vzhľadom k tomu, že alkohol vysúša pokožku, musíme pokožku na ošetrovaných miestach pravidelne krémovať. Ak sa tomu chceme vyhnúť môžeme 100 g zmiešanej bylinky asi minútu popražiť v pol kile rozohriatej bravčovej masti, necháme stuhnúť, uložíme v chlade a po dvoch týždňoch znovu zahrejeme a scedíme. Uskladňujeme v chladničke.

SkryťVypnúť reklamu

Stonky sa spracovávajú kandizovaním a používajú sa v cukrárenskej výrobe.

Listy sú sladké a pridávajú sa do džemov na ich aromatizovanie. Pri príprave džemu z kyslého ovocia znižujú spotrebu cukru.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu