
2 polievkové lyžice listu alebo vňate Medovky lekárskej - ukľudní žalúdok podraždený liekmi a často aj zvracaním, prehlbuje dych
1 polievkovú listu Šalvie lekárskej - má významné antibiotické účinky na ústnu dutinu, je hlavnou zložkou zámej tinktúri Florsalmin. Pri škriabaní v hrdle dobre učinkuje aj samostatne.
1 polievková lyžica vňate Materinej dúšky - pomôže uvoľniť hlieny z dýchacích ciest, upokojí dieťa a uvoľní bolesti hlavy
2 polievkové lyžice Lipy malolistej - pomáha pri všetkých zápalových ochoreniach dýchacích ciest, znižuje horúčku, pôsobí mierne močopudne a tým rýchlejšie vyplavuje zbytky antibiotik z obličiek. Pre malé deti, ale aj u dospelých pri dlhodobom užívaní , by sme mali používať kvet bez podporného listeňa. Jedná sa biely lístok, ktorý je uložený hneď za kvetom
2 polievkové lyžice kvetu Divozelu veľkokvetého - uľahčuje vykašliavanie a je veľkým pomocníkom u častých prieduškárov . Z divozelu si môžeme vyrobiť aj liečivý olej - do sklenenej fľaše s uáverom / nikdy nepoužívame plastovú/ nasypeme do jednej tretiny čestvých alebo do jednej pätiny sušených kvetov a zalejeme do plna olivovým olejom. Necháme týždeň pri izbovej teplote vyluhovať, scedíme u uložíme v chlade. Pri zápaloch priedušiek potierame hrudník, alebo z odtečených mastných kvetov urobíme obklad.
2 polievkové lyžice kvetu Slnečnice roľnej - pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest, ale znižuje aj horúčku
1 polievková lyžica Pupenca roľného - znižuje horúčku. Do zmesy sa používa bielokvitnúca odroda, ovijajúca sa pri plotoch. Zberá sa časť stonky s už vyfarbenými , ale ešte nerozvitými kvetmi. Túto zložku však asi v lekárňach nekúpite. Nikdy ju však nezberajte blízko ciest.
2 polievkové lyžice kvetu Prvosienky jarnej - má predovšetkým odhlieňovacie účinky. POZOR , jedná sa o celoplošne chránenú rastlinu.
Všetky tieto bylinky je vhodné si nachystať kým je dieťa ešte zdravé a jednotlivo mu z nich pripraviť zápar. Na každý deň, alebo tri dni za sebou iba jeden druh. Potom aspoň deň pauza a vyskúšať ďalšiu. Nakoniec ich zmiešať a podať dieťaťu. Iba tak si môžete byť istí, že na niektorú zle nezareaguje. A aj keď ako zdravé nebude mať reakciu, v chorobe musíte byť znovu opatrní.
Všeobecne sa neodporúča podávať bylinky deťom mladším ako jeden rok, ale u odkojených bábätiek, ktorých mamičky sú na bylinky zvyknuté je možné túto hranicu posunuť na pol roka a dávkovať im 1/4 čajovej lyžičky na 2 dcl vody a podávať počas dňa od smädu . Od jedného do štyroch rokov by som odporúčala 1/2 čajovej lyžičky na 2 dcl vody 2 krát denne. Od štyroch do šiestich 1 čajovú lyžičku na tri dcl vody 2 krát denne a starším 1 čajovú lyžičku na 3dcl vody trikrát denne. Bylinky lúhujeme najviac tri minúty.