
Používanie Hluchavky ako prvý zdokumentoval rímsky prírodovedec a encyklopedista Plínius starší, ktorý žil v prvom storočí po Kristovi a zahynul pri výbuchu sopky Vezuv v roku 79. V Európe sa v ľudovom liečiteľstve objavuje až v novoveku, čiže po pätnástom storočí s takmer všetkými indikáciami, ktoré poznáme aj dnes. V 19. storočí bola oficiálne vyhlásená za liečivú bylinu a používala sa hlavne na výplach pošvy pri problémoch s výtokmi.
Jej hlavnou indikačnou oblasťou sú ženské ochorenia, preto som ju zaradila medzi ženské bylinky, ale lieči aj ochorenia močových ciest, zápaly dýchacích ciest a ústnej dutiny. Zvonku sa používa na omývanie kŕčových žíl, ekzémov, popálenín, hemoroidov a análnych trhlín. U malých detí šetrným spôsobom lieči hnačky a upokojuje podráždený tráviaci trakt. Mala by byť aj súčasťou čajovín na liečbu prostaty, pretože pomáha pri problémoch s pohlavnými orgánmi a spriechodňuje močové cesty. Vďaka veľkému množstvu minerálnych látok pôsobí metabolicky a čistí krv.
Pri dodržaní odporúčaných dávok trikrát denne 1kávovú lyžičku na šálku záparu, neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky. Pri vysokých dávkach by vzhľadom na jej pôsobenie mohlo dôjsť k hnačkám a nadmernému vylučovaniu moču.
Ďalším príbuzným je Hluchavník žltý. S Hluchavkou žltou si je veľmi podobný , malý rozdiel je iba v tvare listov, Hluchavka má konce zúbkatých lístkov zaokrúhlené a Hluchavník špicaté. Často sa vyskytuje so striebornými škvrnami na listoch. V indikáciách nie je rozdiel, takže prípadnej zámeny sa netreba obávať. Vyskytuje sa v celej strenej Európe, všade tam kde má mierne vlhké podmienky a aj v jeho susedstve nájdeme pŕhľavu. Kvitnúť začína trochu neskôr ako Hluchavka , na prelome apríla a mája, v chladnejších polohách aj neskôr. Niektorí autori označujú Hluchavník za účinnejší ako Hluchavka. Okrem všetkých diagnóz, ktoré sa uvádzajú pri Hluchavke, táto bylinka odstraňuje nespavosť s nervozity a je odporúčaná starým ľuďom pri ochrnutí močového mechúra.
Pri nevyliečiteľnom zvrašťovaní obličiek je odporúčaná zmes Hluchavníka žltého, Lipkavca marinkového a Zlatobyle obyčajnej v rovnakom pomere. Hluchavník tu môžeme nahradiť Hluchavkou bielou.