Kotvičnik zemný

Táto prízemná bylinka nemá pôvod v Európe. Nájdeme ju v Ázii, Afrike a aj v Austrálii.  Pochádza však z pobrežných oblastí Ázie, kde ju poznali už v dobe, kedy Európania žili ešte v rodových spoločenstvách. Donedávna ju u nás pestovali iba botanický nadšenci ako okrasnú rastlinu. Zásluhou alebo vinou globalizácie , záleží od uhla pohľadu, sa k nám dostáva aj ako liečivá rastlina . Ten, kto o nej vie, ju pozná hlavne ako afrodiziakum, ale neprávom je zaradzovaná iba do tejto kategórie. Jej účinky na ľudské telo sú omnoho rozmanitejšie. A je úplne jedno či užijete koreň, vňať alebo plod. Najúčinnejšou časťou sú však púčiky kvetov, pretože je v nich ukrytá sila budúcej rastlinky. Preto sa bežne robí zber vňate pred rozkvitnutím. U nás by ste ju v prírode márne hľadali, existuje však na prvý pohľad podobný Natržník husí. Tento však s kotvičníkom nemá nič spoločné , iba ak to, že pomáha pri zápaloch močových ciest a pri bolestivej a dlhotrvajúcej menštruácii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Na trhu nájdete aj mnoho prípravkov , ktoré obsahujú výťažky z kotvičníka. Ja som však zástancom čistých byliniek, prípadne ich zmesi, bez pridávanie nepotrebných látok. Bohužiaľ túto bylinku nestačí nasekať, usušiť a potom zalievať ako čaj. Takýmto spôsobom je jej výťažnosť malá. Do zmesi by sme ju mali pridávať rozdrvenú na prach. Ďalšou možnosťou je získanie esencie, a to dlhodobým lúhovaním v alkohole. Pri čerstvých bylinkách sa tieto obyčajne zalejú takým množstvom alkoholu, aby ich prekryl aspoň o tri centimetre. Ak použijeme sušené , dávkujeme 100 g byliniek na liter alkoholu. Bežná doba lúhovania u iných byliniek sú dva až tri týždne. U kotvičníka nebudú na škodu aj tri mesiace.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V literatúre sa odporúča 1 g sušenej bylinky na deň. V domácich podmienkach bez digitálnej váhy jedna malá lyžička na pol litra záparu alebo macerátu. Ja u byliniek uprednostňujem maceráty, ale tie sa bohužiaľ v teplých letných dňoch ťažko pripravujú, lebo počas ôsmich hodín / tak dlho ma byť bylinka zaliata/ väčšinou zmes skysne. V iných zdrojoch som sa však dočítala, že u mohutnejších ľudí je vhodné túto dávku zvýšiť aj o polovicu.

Liečba potencie by však nemala byť jedinou diagnózou. Kotvičník veľmi významne prispieva k tvorbe svalovej hmoty, ktorá ako všetci vieme sa vo vyššom veku stráca. Na fotografii je porovnávaná s modrou pilulkou, ale neprávom , pretože kým tieto chemické zázraky, iba udržia erekciu, kotvičník aj odstraňuje problémy. V tomto prípade prostatu a neplodnosť /zvyšuje životaschopnosť a množstvo spermii/, čo je bohužiaľ stále častejším problémom mladých mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo by však mylné domnievať sa , že je určená iba pre mužov. U žien je veľmi osožná pri problémoch s otehotnením a v období klimaktéria . Na rozdiel od zdravého muža , žena o plodnosť vo vyššom veku príde, ale vďaka správnym bylinkám môže týmto obdobím prejsť bez problémov. Ženám napomáha zvyšovať sexuálnu aktivitu a u oboch pohlaví pomáha redukovať telesný tuk. Priaznivo vplýva tiež na ochabnuté tkanivo prsníkov a pri správnych a nenáročných cvikoch pomáha k prinavráteniu ich pevnosti.

Rovnako s úspechom sa využíva pri liečbe ďalších ochorení, ako sú ochorenia močových ciest /pri pravidelnom užívaní rozpúšťa aj kamene/, upravuje cholesterol, rozširuje zúžené cievy a tým znižuje tlak a napomáha lepšiemu prekrveniu všetkých orgánov. Pomáha tiež pri liečbe cukrovky, kým ešte nie je podávaný inzulín. Ďalej pri ischemickej chorobe srdca a angíne pectoris. Lieči aj poškodenú pečeň.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi dôležitým faktom je , že kotvičník nie je toxický a pri dlhodobejšom užívaní nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky .Odporúčaný je hlavne pre ženy nad 40 rokov a pre mužov nad 50. Bez významu však nie je ani pre mladších ak majú niektoré zo spomínaných problémov. Nie je však vhodný pre osoby mladšie ako 20 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy.

Nie nadarmo niektorí nadšenci túto nenápadnú bylinku nazývajú liekom tretieho tisícročia.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu