
Dlhé storočia sa využívanie ľanu uberalo rôznymi smermi. Ako prvé sú semena ľanu dôležitým liečivom. Ďalšie významné využitie je v textilnej výrobe. Dodnes sú ľanové posteľné plachty považované za najkvalitnejšie. Dnes sa už viac používa iba na výrobu ozdobných prikrývok a obrusov. Ďalšie je technické využitie - olej zo semien sa používal ako mazadlo. V súčasnosti sa však pre vysoký obsah nanásytených kyselín rozširuje jeho využitie hlavne v potravinárstve. Naši vedci pri pokusnom pestovaní v oblasti Černobyľu zistili, že na rozdiel od sóje a ostatných, tam pokusne pestovaných rastlín, do semiačok ľanu prechádza z pôdy omnoho menej rádioaktvity. Práve vďaka týmto výsledkom sa na naších vedcov obrátili o pomoc aj farmári z oblasti Fukušimi.
Vnútorné užitie semien sa orientuje prevážne na traviaci trakt. Zápar upokojuje podráždenú sliznicu žalúdka a čreva, ale priaznivo ovplyvňuje aj močové a dýchacie cesty. Upokojujúce účinky sa pripisujú prítomnosti slizu a mastného oleja. Ľan je nedráždivým - mechanickým preháňadlom, odporúčaným pri bolestivých zápaloch čriev. 1 polievková lyžica sa zaleje 2 dcl vriacej vody, nechá sa 10-15 minút lúhovať. Pri zápche je vhodnejší druhý spôsob prípravy: 1 - 2 polievkové lyžice zalejejme ráno 2 dcl studenej vody, necháme stáť do večera, potom scedíme a vypijeme. Do rána sliz zmekčí stolicu. Nemali by sme sa však predtým najesť. Použiť je potrebné celé, alebo drvené semená, nikdy nie mleté. Sliz, ktorý sa uvoľní do vody zväčšuje objem a zmekčuje stolicu. To vedie k zrýchleniu peristaltiky a k bezbolestnému vyprázdneniu. Je nápocným aj pri liečbe vredov žalúdka s dvanastorníka. Kvôli všetkým vymenovaným účinkom je ľan jednou zo základných zložiek čajovín používaných pri redukcii hmotnosti. Pitie ľanového čaju sa stáva aj preveciou proti rakovine žalúdka a čriev. Keď si uvedomíme, že častou príčinou vzniku tohoto druhu smrteľného ochorenia je znečistenie tráviaceho traktu stravou bez vlákniny, pochopíme prečo.
UPOZORNENIE - ľan nesmú používať ľudia s diagnostikovanou nepriechodnosťou čriev a zápalom črevných vydutín.
Ľanovým čajom by sme nemali zapíjať iné lieky, ani ho piť v krátkej dobe po ich užití. Svojím vplyvom totiž znižuje ich vstrebateľnosť do organizmu.
Ďalším možným použitím ľanu je robenie obkladov. Semená vložíme do pláteného vrecúška, ponoríme do horúcej , NIE vriacej vody na 10 minút, necháme odkvapať a teplé prikladáme na telo pri bolestiach obličiek alebo močového mechúra.
Pri užívaní ľanu neboli zaznamenané žiadné nežiadúce účinky, avšak pri užití vysokých dávok hrozí intoxikácia kyanovodíkom. Denná dávka pre dospelého človeka by nemala prekročiť 2 polievkové lyžice.
Semeno ľanu je tiež vhodným doplnkom väčšiny zmesi pre zvieratá a vtáctvo. Je možné ho skŕmovať aj samostatne. Veľmi známe sú krmítka pre vtákov, kedy semiačka zamiešame do rozpusteného loja , necháme stuhnúť a zavesíme na konár stromu. Nie je vhodné používať bravčovú masť.