
Starí alchymisti sa z neho pokúšali vyrobiť kameň mudrcov. Vlastne tí sa ho pokúšali vyrobiť asi zo všetkého, čo sa čo i len trochu odlišovalo od priemeru. Neskôr si ho obľúbili ľudia, ktorí mali problémy so zákonom . Nosili ho pri sebe na súdnom pojednávaní a aj vtedy, keď sa pokúšali o útek z väzenia. Verili, že im zaistí priazeň sudcu.
Keď sa pred časom objavili knihy od pani Trebenovej, asi trojročná dcérka mojich známych mala problémy s malými vriedikmi. Vždy sa jej objavili tri v tesnej blízkosti a zliali sa do jedného veľkého. Od lekárky mali iba tinktúru na zasušovanie a mastičku na zahojenie zapálenej pokožky. Súhlasili , aby som jej dvakrát denne vriediky potierala červeným mliekom, ktoré vyteká z rozlomenej stonky. Procedúru som opakoval asi týždeň. Existujúce vriediky sa zahojili, pokožka okolo sa ani nezapálila a neurobili sa ďalšie. S tinktúrou a mastičkou to trvalo aj tri týždne. Teraz už viem , že sa tak stalo vďaka jeho silným antimikrobiálnym a antimykotickým účinkom. Cez ranu sa do tela dostali aj ďalšie jeho účinné zložky, ktoré sa významne podieľajú na čistení krvi. Vďaka ním sa kožný problém nezopakoval. Ale keďže svojmu hlbšiemu záujmu o túto peknú rastlinku som zistila , že celá rastlina je toxická, teraz by som už bola opatrnejšia.
Veľký pozor by si pri prechádzkach prírodou mali dávať rodičia malých detí. Tie rady trhajú poľné kvietky a kvety lastovičníka ich môžu prilákať. Lastovičník väčší u nás nemá iné príbuzné druhy a teda sa nedá s ničím zameniť. Moja už spomenutá skúsenosť dokazuje akú silu má šťava z čerstvej rastliny. Pri vniknutí do oka môže totiž natrvalo poleptať rohovku a pri jej prehltnutí dráždi sliznicu úst i tráviacej rúry. V tom lepšom prípade vyvolá iba zvracanie a bolesti žalúdka, v tom horšom - krvácanie do tráviaceho traktu.
Zbiera sa celá kvitnúca vňať bez starých žltých listov, v ktorých už nie sú účinné látky a bez stvrdnutých stoniek. Nikdy si k zberu neberme malé deti.
Opis všetkých priaznivých účinkov lastovičníka na ľudský organizmus by sa zvrtol na nezáživné čítanie. Preto uvediem iba tie najdôležitejšie. Pokusmi na zvieratách sú dokázané jeho protirakovinové účinky a pomáha pri ťažkých chorobách pečene. Ďalej ma vplyv na trávenie, srdce /angina pectoris/, čistí pečeň, znižuje krvný tlak, upravuje látkovú výmenu a činnosť obličiek. Pôsobí tiež mierne narkotický, teda tlmí centrálnu nervovú sústavu, ordinuje sa pri kolikách v brušnej dutine.
Jeho bezpečnejšie používanie je pri aplikácii na kožu. Pomáha pri chronických ekzémoch a pri zle hojacich sa a zahnisaných ranách. Tiež odstraňuje bradavice a vredy, čo môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť. Ľudia trpiaci plesňami na nohách si z neho môžu raz denne / v horších prípadoch dvakrát/ kúpeľ. To isté platí aj o rukách. Kúpeľ by nemal presiahnuť 20 minút. Kúpele celého tela by som nedoporučovala. Na iných častiach tela sú vhodnejšie obklady. Ďalšou možnosťou je vyrobiť si liečivú masť. Vtedy si radšej pripravíme zmes sušených bylín, napr. hrsť žihľavy, hrsť nechtíka, hrsť ľubovníka a pol hrste lastovičníka . 100 g bravčovej masti rozpálime , vsypeme do nej pripravenú zmes , zamiešame a odstavíme zo sporáka. Necháme stáť 24 hodín , precedíme cez plátno, nalejeme do uzatváracieho pohára a uskladníme v chladničke.
POZOR na materské znamienka sa aplikovať nesmie !
Pri vnútornom užití vo vyšších dávkach vyvoláva silné kŕče a môže dôjsť až k zástave srdca.
Sušením síce stráca na sile svojho účinku, ale aj na toxicite a tak sa používanie sušenej drogy stáva bezpečnejšie. Aj keď stratí časť svojej sily, nestane sa iba sušenou burinou. Odborníci však odporúčajú jeho užívanie v zmesi s inými bylinami, kde by nemal lastovičník prekročiť 15 % z celkového obsahu. Nesmie Vám však prekážať, že v suchom stave pri mrvení odporne páchne.
Nesmú ho užívať deti do troch rokov a tehotné a dojčiace ženy.
O jeho toxicite v čerstvom stave svedčí aj možnosť použitia silnejšieho odvaru z čerstvej rastliny na ekologické hubenie vošiek