
Celá rastlina je výborné diuretikum, to znamená, že podporuje odvodňovanie a vylučovanie škodlivých látok z tela. Ďalej má odhlieňovacie účinky, takže by sme ho mohli prirovnať k akejsi čističke tela . Pomáha pri zápaloch močových ciest, dne, reumatizme, opuchoch nôh srdcového či obličkového pôvodu. Má významný vplyv na posilňovanie nervovej a svalovej sústavy nášho tela a tiež zlepšuje činnosť srdca a teda aj obeh krvi. Bráni nadúvaniu a povzbudzuje vylučovanie tráviacich štiav, z toho dôvodu je vhodný pri žlčníkových, žalúdočných a črevných ťažkostiach. Pomáha tiež pri gynekologických problémoch, hlavne pri silnej menštruácii.
Mnohé herbáre však nespomínajú jeho ďalší významný vplyv na mužov - je dosť silným afrodiziakom. Podaktorí ho prirovnávajú k Johimbovníku vzpružujúcemu. Jedná sa o strom, rastúci v západnej Afrike , používaný niektorými kmeňmi pri svadobných obradoch. Užíva sa kôra, ktorá zvyšuje libido, predlžuje erekciu, zosilňuje orgazmus, zvyšuje ejakuláciu a dokonca lieči mužskú impotenciu. Čo viac by si chudák muž mohol priať. Ibaže ako pri všetkých zázrakoch je tu jedno veľké ALE - pri vyšších dávkach pôsobí ako halucinogén. To sa pri užívaní ligurčeka nemôže stať. Dôkazom týchto jeho dnes nie veľmi známych účinkov, sú aj jeho staršie ľudové názvy - ľuboček liečivý, ľubček, miláček, apich veľký.
Zvonku ho môžeme použiť vo forme obkladu na zle hojace sa rany. Upotrebenie nachádza aj v likerníctve.
Pri ochucovaní jedál, ale aj ako doplnok liečby spomínaných problémov , je vhodné použiť každú časť rastliny - koreň, vňať aj semena. Pri sušení listov, však musíme použiť umelé teplo - 35 C a listy rýchlo vysušiť. Pomalým sušením totiž strácajú peknú zelenú farbu. Korene iba umyjeme , prerežeme po dĺžke a sušíme na dobre vetranom mieste. Neskôr ich môžeme dosušiť v sušičke.
Sušený koreň sa tiež používa na aromatizovanie niektorých tabakových zmesí, ale jeho výťažky sa využívajú aj pri výrobe voňaviek a prísad do kúpeľa.
Rozmnožovať ho môžeme priamym výsevom v jeseni alebo na jar , ale tiež aj vegetatívnym delením. V druhom alebo v treťom roku na jeseň , je koreň už dosť veľký na to, aby sme ho vybrali a spracovali. Vtedy z neho oddelíme tenké časti a znovu ich posadíme do hĺbky asi 20 cm. Vyhovuje mu mierne vlhká a stredne ťažká pôda.
Dávkovanie : malú lyžičku sušeného pomletého koreňa zalejeme 3 dcl studenej vody a necháme cez noc lúhovať. Rozdelíme si ho na 3 krát, na celý deň. Účinnosť zvýšime pridaním listu žihľavy. Ak sa rozhodneme užívať semená, potom čajovú lyžičku zalejeme 3 dcl vriacej vody a lúhujeme 10 minút .
Upozornenie
Pri dlhodobej manipulácii s koreňom vzniká pocit nevoľnosti, spojený so závratmi.
Nesmie sa používať v tehotenstve, pri obličkových ťažkostiach a v horúčkovitých stavoch