Najčastejšie je zdrojom candidy hrubé črevo, preto k bežným radám patria biojogurty či kyslomliečne nápoje s probiotikami, ale aj probiotika v kapsliach, ktorých je dnes na trhu veľa. Ich cieľom je úprava mikroflóry v črevách a vlastne prevencia premnoženie tejto parazitickej kvasinky. V lekárni vám tiež ponúknu rôzne krémy , ktoré ju zaručene vyliečia. Nič proti ním, treba to skúsiť, ale mne prinesú úľavu tak na deň, potom akoby pokožka pod tenučkou vrstvou krému kysla. Toľko k všeobecne známym odborným radám. Ja sa radšej chcem venovať tým , ktoré nie sú až tak veľmi známe a vyžadujú viac času.
Ženy trpiace týmto ochorením by mali nosiť voľnú bavlnenú bielizeň, ktorú treba prať na vyššiu teplotu, prípadne nohavičky prežehliť. Baktéria, ktorá mykózu spôsobuje, totiž prežíva aj na nich a zničia ju iba vysoké teploty. To tiež často býva dôvodom recidívy. Spolu so ženou by sa mal preliečiť aj jej sexuálny partner, pretože ochorenie je prenosné pohlavným stykom. Je vhodné znížiť konzumáciu sladkostí. K recidíve môže dôjsť tiež pri užívaní antibiotík, strese, kúpaní sa vo vode s vysokým obsahom chlóru, používaním parfumovaných mydiel či prehnanej hygiene, cukrovke alebo pri oslabení imunitného systému. Takisto antikoncepcia a používanie antibakteriálnych mydiel.
Keď už ochorenie prepuklo, môžu nám pomôcť bylinkové kúpele, alebo ešte lepšie opláchnutie vonkajších pohlavných orgánov a tiež konečníka po každom použití toalety. To je ešte lepšie, lebo kúpeľ si bežne urobíte najčastejšie večer, ale na toaletu môžete cielene ísť každú hodinu alebo ak je to potrebné, tak aj častejšie. Stačí vám na to asi 300 ml fľaša z mäkkého plastu s dierkou navrchu. Namáčať vložku bylinkovým odvarom na dlhšiu dobu neradím, lebo pokožka vtedy nedýcha.
Postup: Necháme zovrieť 2 litre vody, pridáme polievkovú lyžicu kôry z duba, na malom ohni prikryté povaríme 5 minút, potom pridáme 4 lyžice bylinnej zmesi, povaríme ďalšie 3minúty, vypneme a prikryté necháme vychladnúť. Najmenej však hodinu. Scedíme a primiešame 4 polievkové lyžice kvalitného jablkového octu.
Bylinná zmes do odvaru : v rovnakom pomere Stavikrv vtáčí + Nechtík lekársky + Materina dúška + Rebríček obyčajný + Praslička roľná + Hluchavka biela .
Tento odvar môžeme tiež pridať do sedacieho kúpeľa. Ocot sa postará o mierne kyslé prostredie , aké mnohé baktérie neznášajú a pomôže tak pri chronickom zápale pošvy a častých výtokoch. S vhodným aplikátorom je možné týmto odvarom robiť aj výplachy pošvy, ale je tu jedna podmienka, žena nesmie byť na bylinky alergická. Dôležitou podmienkou účinku je , že po kúpeli nepoužijete žiadne mydlo, to by vašu snahu zničilo.
Vyššie spomínanú zmes šiestich byliniek, si môžeme pripraviť aj ako čaj na vnútorné užitie. Čajovú lyžičku zmesi zalejeme šálkou horúcej vody, necháme lúhovať 3 - 5 minút a scedíme.
Na trhu sa objavila nová bylinka, ktorá má pôvod v Severnej Amerike. Je ním Ploštičník strapcovitý. Je vhodný pri zápaloch a svrbení pohlavných orgánov, tiež pri menštruačných bolestiach a vysokom tlaku. Je však zakázaný počas tehotenstva a kojenia.
Ďalšou nenahraditeľnou bylinkou je náš obyčajný cesnak. Pri pravidelnej dennej konzumácii výrazne potláča kvasinkové infekcie. Navyše ak máte problém so zvýšeným zlým cholesterolom, pomôže vám ho upraviť.
Vzhľadom k prežívaniu Candidy v hrubom čreve, môže tiež pomôcť vnútorné užívanie octu, 2 X 1 polievkovú lyžicu denne.
Ďalšou dôležitou informáciou je, že vo vonkajšom prostredí kvasinky prežívajú na ochlpení. Odstránenie ochlpenie tak v tomto prípade prestáva byť módnou záležitosťou a stáva sa hygienickou potrebou. Ženy trpiace mykózami, by však nemali používať žiadne gely a peny na ich odstránenie, ale najvhodnejší je epilátor.
Mykóza
Mykózu zažila aspoň raz v živote hádam každá žena. O šťastí môže hovoriť tá, u ktorej sa po prvom preliečení viac neopakovala, ale je veľa takých žien, ktoré sa z ňou trápia roky. Napriek dodržiavaniu všetkých rád, u nich dochádza k recidíve. Jedná sa o kvasinkovú infekciu v pošve, ktorú spôsobuje premnožená baktéria Candida albigans. Je to parazitická kvasinka, ktorá za normálnych okolností žije v rovnováhe s ostatnými bakteriami, ale stačí jeden spúšťač a choroba naplno prepukne.