Púpava lekárska

Jasné žlté kvety púpav sú symbolom jari. Pohľad na zakvitnuté lúky je nádherný. Mnohí ju však neprávom považujú iba za obťažujúci burinu v pestovaných trávnikoch. Je to škoda, pretože púpava sa svojími účinkami vyrovná mnohým dovážaným liečivám. Jej účinky boli na rozdiel od iných, objavené len pomerne nedávno. V Európe až okolo 15. storočia. Staré knihy uvádzajú, že ženy si z byliny a koreňa pripravovali zápar na skrášľovanie pleti a odstraňovanie pieh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Celá rastlina je liečivá. Korene sa zberajú v skorú jar alebo na jeseň, listy hlavne na jar. V čerstvom stave sa pridávajú do šalátov a sú výborným pomocníkom pri nedostatku vitamínu A. Okrem A vitamínu obsahujú aj C a vitamíny sklupiny B. Nie každý však dokáže púpavový list prehltnúť. Trochu pomôže pokvapkať listy citónovou šťavou. Kvety sú medonosne a dá z nich pripraviť výborný sirup, ktorý pomáha pri prechladnutiach. Málokto vie, že náhradka kávy - Cigória sa vyrába z koreňov pestovanej púpavy

Koreň púpavy je bohatý na množstvo minerálov - draslík, meď, železo, vápnik, fosfor, sodík .... Toto zloženie nám napovedá, že púpava je neoceniteľná pomoc pri stavbe kostí a zubov. Takisto pri tvorbe červených krviniek. Podporuje činnosť žlčníka, pečene a obličiek . Napomáha okysličovaniu všetkých orgánov v tele. Zabraňuje tvorbe a rastu žĺčových kameňov a uľavuje pri bolestiach kĺbov a reumatizme. Je tiež bohatá na horčiny a preto sa používa pri očistných kúrach, pri ktorých odstraňuje z krvi toxíny. Toxíny odstraňuje aj z pečene a pomáha tak obnovovať jej funkciu. Následne dochádza k prečisteniu žíl a zníženiu vysokého tlaku a zlepšeniu činnosti srdca, ale aj vyčisteniu pokožky. Nemali by sme totiž zabúdať, že stav našej pokožky odzrkadľuje stav naších vnútorných orgánov. Koreň púpavy je odporúčaný aj diabetikom a to vďaka obsahu inulínu. V Japonsku a Číne považujú výťažky zo sušeného koreňa za liek pri liečbe rakoviny prsníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nemáme žiadne problémy a chceme si telo očistiť iba preventívne, stačí párkrát do týždňa zaliať čajovú lyžičku posekaných koreňov 2 dcl vriacej vody a nechať lúhovať 8 minút. V prípade, že sa už zdravotné problémy prejavili, mali by sme piť denne dva šálky takého čaju a môžeme dávku zvýšiť na 2 čajové lyžičky na 2 dcl vody. Najlepšie je striedať ho so žihľavou.

POZOR púpava je nevhodná pre dojčiace matky, pretože horčiny prechádzajú aj do mlieka.

Aj keď sa koreň a list púpavy využíva hlavne na úpravu činnosti orgánov podporujúcich trávenie a čistenie tela, sirup z kvetov je veľmi účinný pri ochoreniach dýchacích ciest. Hlavne v súčasnosti, kedy medzi deťmi pribúdajú alergici na med. Postup pri jeho príprave je veľmi jednoduchý, ale je trochu náročný na čas.

SkryťVypnúť reklamu

Dve hrste púpavových kvetov zalejeme jedným litrom studenej vody a necháme v chlade macerovať 24 hodín. Scedíme cez jemné sitko alebo tkaninu, kvety vytlačíme, pridáme 50g cukru a pomaly varíme do želanej hustoty. Po ochladení podľa chuti pridáme kyselinu citrónovú, ktorá zároveň učinkuje ako konzervant. Odporúčam na odskúšanie najprv uvariť iba túto malú dávku a ak chcete sirup sladší, na budúce pridať cukor. Sirup nalejeme do menších fliaš, krátko sterilizujeme a uložíme na zimu.

Zdroj - internet

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu