Sedmokráska obyčajná

Sedmokráska patrí k prvým poslom jari. Ako všetky astrovité kvety je medonosná, preto ju s obľubou vyhľadávajú včely. Keď sa potešíme bielymi zvončekmi snežienok a bledúľ, môžeme si byť istí, že pri jarnej prechádzke si môžeme na lúkach nazberať aj nežné kvety sedmokrások. Mnohých z vás asi prekvapí, že aj táto kvetinka s nízkym vzrastom je liečivá. Tvorí vytrvalé trsy a za priaznivých podmienok dokáže udusiť aj neželané buriny. K svojmu rastu potrebuje dostatok vody . Bohužiaľ v dnešných pestovaných trávnikoch sa neprávom stáva nepriateľom číslo jedna. Neprávom nie je bežne v predaji a v čajovinových zmesiach sa väčšinou sa väčšinou používa iba na vylepšenie vzhľadu .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Sedmokráska pochádza z Kaukazu, ale do Európy sa dostala veľmi dávno, pretože je spomínaná už v stredovekých herbároch. Rastie na lúkach a pasienkoch až do výšky 2300 m nad morom.

Na liečebné účely sa zberajú hlavne čerstvo rozkvitnuté hlávky, a to doobeda od apríla do septembra. Treba mať však na pamäti, že hlávky kvetov sa veľmi rýchlo zaparia. Preto ich sušíme v tieni v tenkých vrstvách. Liečivá sila sa však ukrýva aj v listoch a koreňoch. Tu musím upozorniť, že plnokveté šľachtené odrody nie sú vhodné na zber a liečbu ochorení. Usušenú drogu je najvhodnejšie uskladňovať v dobre uzatvorených obaloch bez prístupu svetla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavnou indikáciou sú dýchacie cesty, veľmi účinne totiž pomáha pri zahlienení a uľahčuje tak vykašliavanie. Nezvykne sa však používať samostatne , ale v zmesi s inými bylinkami s podobným účinkom. Hlavne kvôli jej nepríjemnej chuti, z dôvodu vysokého obsahu horčín. Na uľahčenie vykašliavania by som odporúčala zmes s plodom fenyklu, vňaťou medovky a kvetom alebo listom podbeľu . Pri slabšom prechladnutí stačí čajovú lyžičku zmesi zaliať vriacou vodou, lúhovať 5 minút . Takto si treba pripraviť 3 šálky denne, najradšej čerstvé. Pri ťažkom, dávivom kašli, je vhodné použiť polievkovú lyžicu zmesi. Ak do tejto zmesi pridáme aj koreň Ománu , bude nápomocná aj pre astmatikov. Ak koreň pred primiešaním do zmesi nerozdrvíme na prach, musíme postupovať trochu inak. Na malom ohni povaríme 5 minút 0,5 l vody s lyžičkou drogy , potom pridáme zmes byliniek, odstavíme z ohňa a lúhujeme 5 minút. Sedmokráska je tiež nápomocná pri reumatických ochoreniach a horúčkach. Pri ochoreniach močového mechúra spojených s krvácaním by sedmokráska mala byť súčasťou bylinných čajovín spolu so zlatobyľou, vŕbovkou, prasličkou, alchemilkou a ľubovníkom. Pomáha aj pri žalúdočných a črevných problémoch a zmierňuje hnačky.

SkryťVypnúť reklamu

Kvety v zmesi s listami uľahčujú od migrenózných bolestí. Listy sú tiež vhodné do očistných jarných šalátov.

Zvonku je sedmokráska účinná na nehojace sa rany, krvné podliatiny, kožné zápaly a tiež rôzne hubové ochorenia . Je tiež vhodná na omývanie pri ochorení sliznice ženských pohlavných orgánov v zmesi s nechtíkom, hluchavkou, prasličkou, materinou dúškou a rebríčkom. Nielen na vonkajšie užitie si môžeme urobiť aj macerát.

Doposiaľ sa nezistili nijaké vedľajšie škodlivé účinky.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu