
Sedmokráska pochádza z Kaukazu, ale do Európy sa dostala veľmi dávno, pretože je spomínaná už v stredovekých herbároch. Rastie na lúkach a pasienkoch až do výšky 2300 m nad morom.
Na liečebné účely sa zberajú hlavne čerstvo rozkvitnuté hlávky, a to doobeda od apríla do septembra. Treba mať však na pamäti, že hlávky kvetov sa veľmi rýchlo zaparia. Preto ich sušíme v tieni v tenkých vrstvách. Liečivá sila sa však ukrýva aj v listoch a koreňoch. Tu musím upozorniť, že plnokveté šľachtené odrody nie sú vhodné na zber a liečbu ochorení. Usušenú drogu je najvhodnejšie uskladňovať v dobre uzatvorených obaloch bez prístupu svetla.
Hlavnou indikáciou sú dýchacie cesty, veľmi účinne totiž pomáha pri zahlienení a uľahčuje tak vykašliavanie. Nezvykne sa však používať samostatne , ale v zmesi s inými bylinkami s podobným účinkom. Hlavne kvôli jej nepríjemnej chuti, z dôvodu vysokého obsahu horčín. Na uľahčenie vykašliavania by som odporúčala zmes s plodom fenyklu, vňaťou medovky a kvetom alebo listom podbeľu . Pri slabšom prechladnutí stačí čajovú lyžičku zmesi zaliať vriacou vodou, lúhovať 5 minút . Takto si treba pripraviť 3 šálky denne, najradšej čerstvé. Pri ťažkom, dávivom kašli, je vhodné použiť polievkovú lyžicu zmesi. Ak do tejto zmesi pridáme aj koreň Ománu , bude nápomocná aj pre astmatikov. Ak koreň pred primiešaním do zmesi nerozdrvíme na prach, musíme postupovať trochu inak. Na malom ohni povaríme 5 minút 0,5 l vody s lyžičkou drogy , potom pridáme zmes byliniek, odstavíme z ohňa a lúhujeme 5 minút. Sedmokráska je tiež nápomocná pri reumatických ochoreniach a horúčkach. Pri ochoreniach močového mechúra spojených s krvácaním by sedmokráska mala byť súčasťou bylinných čajovín spolu so zlatobyľou, vŕbovkou, prasličkou, alchemilkou a ľubovníkom. Pomáha aj pri žalúdočných a črevných problémoch a zmierňuje hnačky.
Kvety v zmesi s listami uľahčujú od migrenózných bolestí. Listy sú tiež vhodné do očistných jarných šalátov.
Zvonku je sedmokráska účinná na nehojace sa rany, krvné podliatiny, kožné zápaly a tiež rôzne hubové ochorenia . Je tiež vhodná na omývanie pri ochorení sliznice ženských pohlavných orgánov v zmesi s nechtíkom, hluchavkou, prasličkou, materinou dúškou a rebríčkom. Nielen na vonkajšie užitie si môžeme urobiť aj macerát.
Doposiaľ sa nezistili nijaké vedľajšie škodlivé účinky.