
Liečebné účinky zeleru poznali už kultúrne národy staroveku a využívali ho dokonca aj pri liečbe koní. Do strednej Európy sa z prímorských oblastí dostal zeler už v stredoveku, ale až koncom 18.storočia sa jeho pestovanie rozšírilo aj do severnejších oblastí Európy. Lonicerus / mestský lekár vo Frankfurte nad Mohanom / ho vo svojom herbári z roku 1564 odporúčal na zaháňanie melanchólie, proti bolestiam pečene a sleziny, a tiež k získaniu zdravej farby pokožky. Keď zvážime jeho priaznivý vplyv na trávenie, nebol ďaleko od pravdy. Stredovekí lekári síce nepoznali chemické zloženia bylín ktoré podávali chorým, ale mali dosť času na pozorovanie svojich pacientov.
Za najúčinnejšiu časť rastliny sú považované plody. Ich denná dávka by nemala prekročiť 1 čajovú lyžičku. Odmerané množstvo zalejeme dvomi pohármi studenej vody, necháme 8 hodín macerovať, scedíme a popíjame počas dňa. Iným spôsobom vnútorného užitia je pitie zelerovej šťavy - 1 lyžičku z celej rastliny /buľva a listy /. Tým najjednoduchším a podľa mňa aj najprirodzenejším spôsobom užitia je, denne si odrezať a olúpať kúsok z buľvy veľkosti grepového mesiačika a schrúmať. Narezanú buľvu uskladňujeme zabalenú v chladničke. Jeden alebo dva dni v týždni odporúčam urobiť si prestávku.
Zeler však nie je jediná bylina, ktorá pomáha pri problémoch s erekciou . Najčastejšou príčinou tohto problému, hlavne u mužov po štyridsiatke, je zväčšená prostata. Vtedy už nestačí kŕmiť sa zelerom, ale je potrebné pristúpiť k celému problému komplexnejšie. Často je potrebné zhodiť pár kíl , upraviť trávenie ako aj celkový metabolizmus. U všetkých byliniek je potrebný čas na ich účinok. Ak však ani po mesiaci nie sú viditeľné ani malé zmeny v organizme, odporúčam návštevu lekára. Problém môže byť veľmi závažný a iba jeho včasné odhalenie pomôže k vyliečeniu či záchrane života. U lekára by sa malo vlastne začínať, ak nie pre iné, tak kvôli diagnóze a vlastnému duševnému pokoju. Pri závažnejších ochoreniach akéhokoľvek orgánu, by bylinky mali byť iba podpornou, avšak veľmi dôležitou súčasťou liečby.
Jedno upozornenie na záver. Zeler je významným zdrojom draslíka, preto by jeho konzumáciu nemali preháňať ľudia trpiaci nízkym tlakom. Draslík totiž tlak znižuje. Ale ani tí, ktorí užívajú lieky na vysoký tlak a ischias s obsahom draslíka. Draslík sa totiž pri nadmernom príjme a nedostatočnom odbúravaní z organizmu usádza v cievach a môže spôsobiť otravu.