Zlatobyľ obyčajná

Botanika zaradzuje zlatobyľ do čeľade astrovitých , preto aj keď sa jedná o významnú liečivú rastlinku, alergikom môže jej užívanie narobiť dosť veľa problémov. Jej metliny by sa mali zberať na začiatku rozvíjania prvých pukov, pretože kvety pri sušení veľmi rýchlo dozrievajú a uvoľňujú páperie. Celá droga sa tak znehodnocuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Zlatobyľ obyčajná
Zlatobyľ obyčajná (zdroj: Zdroj - Wikipédia)

Na prvý pohľad si ju v prírode môžeme pomýliť s niektorým druhom starčeka, iným zasa jej listy môžu pripomenúť tabak, aj keď naozaj iba na chvíľu. Môžeme ju nájsť v krovinách, rúbaniskách, na brehoch potokov a na riedko zarastených kamenistých stráňach. Podmienkou pre jej rast je stála vlhkosť a dobre znáša aj kyslejšiu pôdu.

Fotografia rozkvitnutej zlatobyle by bola na prospech aj v kanceláriách tzv. workoholikov . Vyžaruje z nej totiž pokoj , čo asi bolo základom povesti o tom, že zlatobyľ ochraňuje anjel pokoja. Rozkvitnutú metlinu zlatobyle v minulosti tiež využívali hľadači pokladov, verili, že im ukáže cestu k strateným pokladom. Blízko k svojím domom si ju vysádzali zasa tí, ktorí chceli privolať nečakané bohatstvo, alebo chceli do svojho života privolať lásku. Chudáci alergici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé záznamy o väčšine byliniek pochádzajú už zo starého Grécka a Ríma, v tomto je Zlatobyľ obyčajná výnimkou. V Grécku totiž nerastie a preto ju nepoznali ani Rimania, ktorí väčšinu svojich vedomostí preberali od rozvinutejších susedov. Poznali ju však starí Germani a ich liečitelia ju zaradzovali ju medzi najhodnotnejšie bylinky. Liečili ňou ochorenia žlčníka a močových ciest. Ľudové liečiteľstvo ju doteraz používa na tieto účely a tiež na liečbu dýchacích ciest - astma, kašeľ, chronický zápal priedušiek- cievnych ochorení , rôznych zápalov a hnačky. Oficiálne však fytoterapia zlatobyľ hlavne odporúča na liečbu chronických ale aj akútnych ochorení močových ciest, zadržiavaní vody v organizme, pri odstraňovaní piesku a kameňov, ktoré rozpúšťa. Tento proces však sprevádzajú bolesti a problémy s vylučovaním moču.Znižuje tiež množstvo bielkovín v moči. Zlatobyľ by nemala chýbať v žiadnej čajovine na liečbu prostaty, ochorenie ktorej dnes bohužiaľ postihuje stále mladších mužov. Taktiež pomáha u žien pri dlhotrvajúcej a silnej menštruácii, upravuje metabolizmus. Zvonka je nápomocná pri omývaní hnisavých rán, podliatin, výplachy alebo omývanie ženských orgánov pri výtokoch a zápaloch, upokojuje podráždenú sliznicu. Odborná literatúra odporúča namiesto vodných používať liehové výťažky. Pri naložení do alkoholu sa v tomto rozpustí oveľa viacej liečivých zložiek ako pri vodnom výluhu. Postup pri jeho príprave je veľmi jednoduchý. Ak použijeme čerstvé bylinky, tieto nadrobno posekáme , nasypeme do fľaše do výšky asi 1/3, zalejeme 40 % čistou pálenkou a necháme dva týždne lúhovať pri izbovej teplote. Ak čerstvé bylinky nemáme , môžeme si pomôcť sušenými z lekárne. 100 g byliniek zalejeme 1 l alkoholu a tiež necháme stáť dva týždne. Po dvoch týždňoch scedíme, bylinky ešte raz zalejeme prevarenou studenou vodou tak, aby ich prekryla, necháme 24 hodín stáť a po opätovnom scedení zmiešame s už získanou tinktúrou. Pre zjemnenie chuti môžeme do nej ešte pridať veľkú lyžicu medu. Takto pripravené kvapky užívame dvakrát denne polievkovú lyžicu. Nie každý však môže liehové výťažky , preto v takých prípadoch dávkujeme čajovú lyžičku na šálku vody trikrát denne. Zo zlatobyle môžeme na liečbu využívať aj koreň, ktorý obsahuje látky účinné nielen pri vyššie spomínaných problémoch, ale aj pri zápale kĺbov, ďasien a pri uvoľnených zuboch. Pri problémoch v ústnej dutine si môžeme pripraviť tinktúru zo zmesi koreňa zlatobyle a listov šalvie. Zriediť ju ako pri príprave pleťovej vody a vyplachovať ústnu dutinu.

SkryťVypnúť reklamu

Zlatobyľ nachádza uplatnenie aj v prírodnej kozmetike. Môžeme si z nej pripraviť pleťovú vodu na liečbu mastnej uhrovitej pleti. Základom takejto pleťovej vody je tinktúra , ktorá je spomínaná vyššie. Zo zvyškov byliniek už nerobíme vodný výluh, ale si odmeriame 20 ml tinktúry, pridáme 3 kvapky kvalitného olivového oleja , dobre rozmiešame a pridáme 80ml destilovanej vody. Takto získanú pleťovú vodu uskladňujeme v tmavej fľaši . Čerstvo rozdrvenú rastlinu môžeme použiť priamo ako pleťovú masku, ale znovu je tu upozornenie pre ľudí citlivých na astrovité kvety.

Zlatobyľ sa pre svoj dekoratívny vzhľad začala používať aj ako súčasť kytíc, takže ak viete, že váš oslávenec je alergik , radšej sa pred kúpením kytice z neznámych kvetín poraďte s predavačkou.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj - Prírodná lekáreň

Atlas liečivých rastlín

Kozmetické prípravky z rastlín

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu