Káhirské dobrodružstvo: Doprava

Doprava v Káhire je kapitola sama o sebe. Ak hovoríme o Káhire ako o najznečistenejšom meste na svete, hovorme aj o príčine - o miliónoch áut, ktoré sa každodenne premávajú večne upchatými cestami. Emisná kontrola je tu neznámym pojmom. Často krát vidíte kúdeľ čierneho dymu valiaceho sa z výfuku 30 ročného „žiguláka", ktorý sa hrdí nápisom TAXI. Zlé jazyky hovoria, že ak bude počet dopravných prostriedkov rásť rovnakým tempom ako za posledné roky, Káhira sa o 15 rokov zastaví. Nastane stav, keď sa bude plocha všetkých áut rovnať ploche cestných komunikácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Pravidlá a organizácia dopravy

Jazdí sa na pravej strane a to je jediná vec, ktorá je rovnaká ako doma na Slovensku. Doprava sa pohybuje zväčša v jednom smere, preto tu nenájdete veľa križovatiek. Ak chcete odbočiť do uličky po ľavej strane, tak si musíte počkať na otočku na špeciálnom mieste, ktorá vás vyvedie do opačného pruhu. Niekedy to vyžaduje aj pol kilometrovú nadchádzku. Dva protichodné pruhy delí namiesto plnej čiary asi 40 cm vysoký obrubník. Semafory nájdete len na veľkých križovatkách, no nie všade ich aj rešpektujú. Často vidím blikať naraz oranžové a zelené svetlo a pýtam sa sám seba čo to vlastne znamená :) Policajti sú tu obvykle tí, ktorí riadia dopravu. Čudným mávaním ruky spôsobom „ku mne" dávajú autám najavo, aby si švihli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je normálne ak na ceste s tromi pruhmi nájdete päť áut stojacich tesne vedľa seba; spätné zrkadlá si neraz rozdávajú vášnivé bozky. Obvyklými dopravnými prostriedkami sú okrem áut, mikrobusov, autobusov a motoriek aj kone s prívesom, sem tam nejaký ten somárik s vozíkom plným melónov. Musím uznať, že kapacita dopravných prostriedkov je využitá na maximum. Vidieť štvorčlennú rodinku na jednom mopede nie je zvláštnosťou.

Trúbenie je spolu s arabčinou oficiálnym jazykom Káhiry a to myslím vážne. Vedia pomocou trúby nadávať povedať „Milujem ťa", „choď do čerta" a iné často používané slovné spojenia. V kombinácii so svetelnými signálmi je to hotové umenie. Koniec koncov, myslím že tu platí iba jedno pravidlo - má prednosť ten, kto trúbi hlasnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Prechádzanie cez cestu

Adrenalín. Žiadny bungee jumping alebo niečo podobné, stačí ísť do Káhiry a prejsť pár krát cez cestu! Chodci sú tu ozajstnou súčasťou dopravy. Nie je nezvyčajné nájsť ľudí prechádzať z jednej strany diaľnice na druhú. Odvaha a načasovanie sú základné parametre úspechu. Niekedy musíte zastaviť v polovici cesty, pretože nestíhate prebehnúť na druhú stranu. Autá okolo vás premávajú a vy čakáte na ďalší správny moment dokončiť vašu misiu :)

Pozrite si video môjho poľského kamaráta Krzycha, odporúčam aj jeho foto blog.

Verejná doprava

„Nezastavujeme, máme spoždení" tu funguje na dennom poriadku. Ľudia nastupujú za jazdy do preplneného autobusu. Vidieť ľudí trčať z dverí autobusu rútiaceho sa 50tkou cez mesto nie je žiadna rarita. Autobus a metro sú lacnou alternatívou prepravy. Keď som bol v Káhire prvý krát (r. 2006), zažil som v metre hneď dva menšie kultúrne šoky. Prvým bol fakt, že nikto nečakajú pokiaľ ľudia vyjdú z vagónu, všetci sa naraz začnú naraz hrnúť dnu i von. Druhým bol fakt, že vagóny v strede sú vždy vyhradené iba pre ženy a sú označené zelenými a červenými nálepkami.

SkryťVypnúť reklamu

Metro ostáva jednoznačne najrýchlejšou alternatívou. Škoda, že nie je kompletne dobudované - veľká časť Káhiry je stále nepokrytá.

Taxi

Taxíky sú veľmi rozšíreným dopravným prostriedkom. Delia sa podľa farby na čierne; biele a žlté. S vodičmi čiernych taxíkov zjednávate cenu (nemajú taxameter), do bielych iba nastúpite a požiadate ich nech zapnú taxameter (arabsky „Adaat"). Ak nepoznáte cestu ale viete približnú cenu, zoberiete si radšej čierny taxík a dohodnete sa na cene ešte predtým ako nastúpite. Ak vodič od vás pýta viac, pošlete ho ďalej a počkáte si na ďalší :) U bielych taxíkov je riziko, že vás povozia po rôznych uličkách, len aby nabehli nejaké tie peniažky na taxametri. Ak nepoznáte cestu, môžete nakoniec zaplatiť dvojnásobok v porovnaní s čiernym taxíkom. Približná cena za 10 minút jazdy (bez zápchy) je 5 egyptských libier, čo je cca 60 centov.

SkryťVypnúť reklamu

Jazda autom

Hrali ste niekedy hru Need For Speed? Ak existuje miesto na zemi, ktoré sa podobá tejto hre, tak je to Káhira! Obiehanie sprava? Žiadny problém! Slalom medzi autami? Žiadny problém! :) Prekážky na ceste? Áno - autobusy, ľudia, motorky, kone a somáre :) Ideálne miesto na adrenalínovú jazdu, nie však v rušných hodinách.

Predstavte si scénu z filmu, kedy zopár lupičov za bieleho dňa vykradne banku. Utekajú s peniazmi von z banky, nasadnú do auta a prefrčia ulicami mesta. V Káhire? Žiadna šanca! Tu prefrčíte tak akurát za prvú zákrutu a potom „frčíte" v zápche ďalšiu hodinu - policajti vás dobehnú aj keď pôjdu peši :)

Dobrodružstvo. To je myslím ten správny výraz pre akýkoľvek tunajší styk s dopravou. Obyčajný prechod cez cestu, zastavenie taxíka, nasadanie na autobus, jazda autom... to sú všetko veci, ktoré sú úplne odlišné ako tie naše, na Slovensku.

Lukáš Jakubička

Lukáš Jakubička

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ambiciózny mladý muž. Vyštudoval som Žilinskú univerzitu v Žiline. Už počas školy som začal pracovať v neziskovom sektore, kde som zotrval šesť rokov. Následne som rozbiehal projekt návratu talentovaných Slovákov naspäť na Slovensko. Jeden rok som pracoval a žil v Káhire a Arabskú jar som zažil na vlastnej koži. Momentálne som naspäť na Slovensku. Žijem v Bratislave a robím to, čo ma baví. Zaujímam sa o rozvoj ľudského potenciálu, spoločnosti a o nové technológie. Spolieham sa na zdravý sedliacky rozum a verím v silu jednotlivca. Rád športujem, cestujem a čítam literatúru na rozvoj osobnosti. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieMyslienky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu