Ako ochrániť mier

Tento týždeň, 8. mája, si Európa pripomína koniec druhej svetovej vojny. Pred sedemdesiat štyrmi rokmi utíchli zbrane a svet začal počítať svojich mŕtvych.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Musíme pripomenúť, že súčasťou konfliktu bol aj Hitlerov Slovenský štát, ktorý nás uvrhol do vojny proti Sovietskemu zväzu a Spojeným štátom americkým. Tisíce slovenských vojakov zahynuli na východnom fronte v boji proti našim budúcim osloboditeľom. Zdá sa, že to je už dávno, no každý z nás má v rodine ešte stále živých pamätníkov konfliktu.

Vznik Európskej únie bol politickou odpoveďou na rozdelenie Európy a snahou zabrániť ďalšiemu konfliktu. Mier a prosperita sú dodnes považované všetkými Európanmi za hlavný prínos integrácie a Slováci to vnímajú rovnako. V členských krajinách únie nedošlo k vojenskému konfliktu viac ako päťdesiat rokov, čo predstavuje najdlhšie trvajúce obdobie mieru za posledných dvetisíc rokov. Aj preto bývajú voľby do Európskeho parlamentu v máji a Deň Európy oslavujeme 8. mája. Na pamiatku našich padlých, deportovaných, väznených. Ako spomienku na obete nacionalizmu Tretej ríše a jeho spojencov a varovanie pred tým, čo by sa mohlo v Európe stať, keby sa nacionalisti a radikáli dostali opäť k moci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európa sa dokázala od vojny zásadne modernizovať, dnes sme najbohatším a najzdravším kontinentom, životná úroveň aj najchudobnejších ľudí prevyšuje štandard akejkoľvek strednej triedy. No tieto veci, dostatok potravín, teplého bývania, sociálny štát a možnosť študovať a pracovať, nie sú automatické. Politické pohyby v Európe ukazujú, že čím ďalej sme od dobytia Berlína sovietskou armádou, tým viac sa na scéne objavujú ľudia, ktorí sa hlásia k porazenej ideológii nacizmu a fašizmu. A to napriek obetiam, napriek školstvu, ktoré ich zverstvá pripomína. Európania sú zábudliví a majú pocit, že vojna nemôže byť. No môže. Už dnes sme v hlbokom občianskom konflikte s veľkou časťou populácie, ktorá sa cíti odstrčená na okraj modernizačných procesov.

SkryťVypnúť reklamu

Preto potrebujeme bojovať na viacerých frontoch. Pripomínať zničenie našej kultúry a spoločnosti vojnou a zároveň robiť všetko preto, aby nikto neostal na okraji spoločnosti s pocitom, že sme ich nechali napospas osudu. Európa je dnes založená na princípe vzájomnosti, bohatšie regióny podporujú slabšie a silnejšie ekonomiky ťahajú tie menej výkonné. No nestačí to. Mechanizmus vzájomnosti potrebujeme preniesť aj medzi ľudí, na základnú úroveň spoločnosti.

Musíme robiť takú politiku, ktorá nebude prinášať pocit frustrácie a rozčarovania. Musíme sa stať vzorom, ako Slováci a ako Európania a presvedčiť svet, že sme sa vojnou poučili, že si vieme pomáhať, podržať sa a zároveň meniť náš kontinent na najúspešnejší príbeh našich novodobých dejín. Iba tak porazíme radikálov a udržíme demokraciu, ktorá nás už 74 rokov chráni pred vojnou.

Jakub Kapuš

Jakub Kapuš

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spoluzakladateľ Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), líder projektu 1. slovenskej družice skCUBE, šéf začínajúcej firmy, ktorá sa venuje kozmickým technológiám. V súčasnosti rozbieham politický projekt Budúcnosť pre Slovensko, pretože chcem aby sa zo Slovenska stal vzor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu