Vrátiť sa do Kambodže? Ťažšie, ako sa to zdá

Kto pozorne sledoval správy o Kambodži za posledný týždeň (v slovenských médiách prakticky nepokryté), získal by dojem, že cestovať späť do Kambodže je ťažšie ako prejsť cez železnú oponu. Teda, platí to, ak ste opozičný politik.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Celkom mimo záberu slovenských médií (zlatého bludišťáka za aspoň jednu krátku správu o tejto problematike z 9. novembra 2019 získava Denník N) sa odohráva ďalšia etapa epického zápasu o Kambodžu, ktorá trvá ešte dlhšie než ponovembrové dejiny Slovenska. Už od roku 1985 je premiérom Kambodže Hun Sen. Áno, ak sa aj Vám zdá, že v demokratických krajinách premiér nevládne bežne 34 rokov, tak sa nemýlite. Senovu vládu sprevádza perzekúcia voči opozícii a porušovanie ľudských práv. V tomto boji o moc, ako aj o charakter ázijského kráľovstva, proti nemu vyvstáva už roky jeho hlavný oponent - Sam Rainsy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Sam Rainsy (vľavo) a Hun Sen v apríli 2015, kedy ešte obe ich strany pôsobili v parlamente. Rainsy o niekoľko mesiacov odišiel (opäť) do exilu.
Sam Rainsy (vľavo) a Hun Sen v apríli 2015, kedy ešte obe ich strany pôsobili v parlamente. Rainsy o niekoľko mesiacov odišiel (opäť) do exilu. (zdroj: Voice of America / Wikimedia)

Kambodža v roku 2019

Kráľovstvo na brehu Juhočínskeho mora si so sebou nesie dedičstvo brutálnej vlády Červených Khmérov zo 70. rokov, z ktorého sa spamätáva dodnes. Súčasný premiér Hun Sen súžil ako vojak u Červených Khmérov. V parlamente nájdete v 125 kreslách sedieť 125 zástupcov Senovej strany CPP. (Kambodžská ľudová strana). Vo voľbách v júli 2018 strana získala vyše 76 % hlasov. Stalo sa tak však potom, čo nechala niekoľko mesiacmi zatknúť Kema Sokhu, hlavného opozičného lídra krajiny počas exilu Sama Rainsyho, následne uzatvorila vydavateľstvo Cambodia Daily, a všetko korunovala zrušením Rainsyho a Sokhovej strany CNRP (ktorá vznikla v roku 2012 zlúčením pôvodných dvoch strán SRP - Strana Sama Rainsyho a HRP - Strana ľudských práv), čo efektívne eliminovalo možnosti opozície zúčastniť sa volieb. Sťažnosť na najvyšší súd podala Senova ľudová strana s argumentom, že CNRP konšpiruje s USA a pripravuje zahraničný prevrat. V krajine za poslednú dekádu vzrastajú investície čínskych spoločností a tak aj vplyv Pekingu.

SkryťVypnúť reklamu

Sam Rainsy - celoživotný cestovateľ

Zorientovať sa v živote Sama Rainsyho nie je jednoduché. Preto pomôže aj graf, ktorý som nižšie priložil. Rainsy sa narodil v Kambodži, avšak ešte v mladosti odcestoval za štúdiom do Francúzska. Tu následne pre nástup vlády Červených Khmérov zotrval dlhšie než bežné vysokoškolské štúdium, až 27 rokov. V roku 1992 sa konečne vrátil do vlasti a po regionálnej politike sa v roku 1993 dostal aj do parlamentu a v koaličnej vláde (aj so stranou Hun Sena CPP) zastával post ministra financií.

Graf znázorňujúci pobyt Sama Rainsyho počas jeho života.
Graf znázorňujúci pobyt Sama Rainsyho počas jeho života. (zdroj: Jakub Konečný)

Nie je teda žiadnym politickým nováčikom (má 70 rokov, jeho arcirival Sen 67 rokov). Avšak následne začali pribúdať kritické slová Rainsyho na adresu Sena a členov strany, za čo si Rainsy vyslúžil obvinenia a hrozbu trestného stíhania. Na tieto hrozby Rainsy vymyslel úspešnú taktiku - sebou samým uložený exil a návrat do Francúzska. Po čase sa opäť vrátil (v rokoch 2006 aj 2013), keďže kráľ (Norodom Sihamoni, známy u nás svojím vysokoškolským štúdium pre zmenu v Prahe) mu udelil milosť. S tou však musel súhlasiť aj premiér, ktorým je už vyššie zmienených 34 rokov Hun Sen. Doteraz Sen s milosťou pre Rainsyho nemal problém. Za jeho vtedajšou ochotou ku zmiereniu s Rainsym analytici videli vždy snahu zapôsobiť na medzinárodné spoločenstvo, ktoré na čele s USA Senov režim za zaobchádzanie s opozíciu dlhodobo kritizovalo (a aj dnes kritizuje). V súčasnosti sa však Rainsy ocitol na čiernej listine a Sen blokoval možnú kráľovskú milosť. Rainsy je obvinený z hanobenia verejnej osoby (za výroky o spojení ministra zahraničných vecí s Červenými Khmérmi) a taktiež mu hrozí päťročné väzenie v inom prípade. Od roku 2015 preto zase žil v Paríži. Až do utorka.

SkryťVypnúť reklamu

Coming home, vol. 4

So štvrtým po-exilovým návratom Rainsyho do Kambodže sa počítalo už niekoľko posledných mesiacov, najmä v súvislosti s obchodnými rokovaniami s EÚ (pozri nižšie). V roku 2018 po zrušení Cambodia National Rescue Party založil v exile novú stranu - Cambodia National Rescue Movement (CNRM), ktorá úplne nadväzuje na predošlú. Malá hudobná vložka: https://www.youtube.com/watch?v=k-ImCpNqbJw

Rainsy stotožňuje vo vyhláseniach svoj návrat do vlasti s návratom demokracie a nádeje. Chce ukončiť vládu jednej strany CPP. Vo svojich prejavoch však otvorene priznáva, že keďže vládu nemožno poraziť vo voľbách, musí prísť povstanie. Vláda však už od septembra vďaka Rainsyho rétorike o povstaní a odpore armády voči vláde môže slobodne o Rainsyho návrate hovoriť ako o pokuse o prevrat. Preto v súvislosti s návratom za posledné týždne pozatýkala viac ako päťdesiat politikov napojených na CNRM a približne 90 ľudí obvinila z "konšpirácií proti štátu". Ktokoľvek sa ukáže napojený na tento puč, hrozí mu až 30 rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu
Vzácna chvíľa, kedy bola kambodžská opozícia ešte pokope. Zľava: Sam Rainsy, Mu Sochua a Kem Sokha počas demonštrácie na Sviatok práce 1. mája 2014, kedy si pripomínali zabitie piatich textilných robotníkov počas zrážok s políciou v januári 2014.
Vzácna chvíľa, kedy bola kambodžská opozícia ešte pokope. Zľava: Sam Rainsy, Mu Sochua a Kem Sokha počas demonštrácie na Sviatok práce 1. mája 2014, kedy si pripomínali zabitie piatich textilných robotníkov počas zrážok s políciou v januári 2014. (zdroj: Omar Havana/Getty Images)

Senova vláda uskutočňovala celú jeseň, kedy sa začalo hovoriť o tom, že Rainsy sa môže vrátiť, diplomatickú ofenzívu v okolitých krajinách, aby opozičným politikom návrat čo najviac sťažila. Kambodža, rovnako ako ďalších deväť krajín Juhovýchodnej Ázie, je členom regionálneho zoskupenia ASEAN. ASEAN si možno predstaviť ako EÚ tak pred päťdesiatimi rokmi alebo veľkú V4ku. Spolupráca krajín nedosahuje takú vysokú úroveň ako v EÚ a najmä, platí tu princíp, že sa rokuje iba o veciach, ktoré vyhovujú všetkým členským štátom. Akonáhle je pre nejakú krajinu téma no-go zone, tak sa o nej nerokuje. Princíp nezasahovania do vnútorných záležitostí je tu veľmi cenený a je ho cítiť aj na reakciách susedných štátov uvedených nižšie.

V utorok ohlásil Sam Rainsy, že konečný termín, kedy sa chce vrátiť do Kambodže, je v sobotu. Ukázalo sa však, že to nebude také jednoduché. Rainsyho chcela predísť už jeho stranícka (aj exulantská) kolegyňa, podpredsedníčka CNRM a predtým CNRP, Mu Sochua. Tá už 20. októbra chcela vycestovať do Thajska (a následne do Kambodže) z Malajzie. Na letisku v Bangkoku jej však zamietli vstup do krajiny, z dôvodu, že "jej správanie by mohlo byť potenciálne škodlivé pre thajskú spoločnosť". Následne sa vrátila do USA, vlastní totiž tiež americké občianstvo. V stredu sa pokúsila o comeback. Tentoraz však skončila ešte skôr, zatkli ju už v Malajzii na letisku v Kuala Lumpur. Malajzijský premiér Mahathir Mohamad vyhlásil, že Malajzia nechce zasahovať "do vnútorných záležitostí Kambodže."

Vo štvrtok zbalil Rainsy kufre a vydal sa na parížske letisko Charlesa de Gaullea, aby vycestoval do Bangkoku a odtiaľ následne po zemi dorazil do domovskej krajiny. Kambodžská vláda medzitým povolala armádu na hranice, aby zabránila Rainsymu v prekročení hraníc jeho vlasti. Tisíce vojakov hliadkujú na thajsko-kambodžskej hranici, zároveň Hun Sen varoval, že pokiaľ by nejaká letecká spoločnosť previezla Rainsyho do krajiny, bude to mať pre ňu závažné právne dôsledky. Rainsy však nakoniec (zrejme aj vďaka Senovým hrozbám) do lietadla nenastúpil. Vybral si zjavne zlého prepravcu. Na let Thai Airlways do Bangkoku ho odmietli vpustiť. Rainsy bol "extrémne šokovaný, pretože ľudia v krajine ho potrebujú." Príkaz na zablokovanie letenky mal údajne prísť z "veľmi vysokých postov". Aerolínia tak konala zrejme z popudu thajskej vlády, ktorej premiér Prayut Chan-o-cha v stredu vyhlásil, že Rainsyho do krajiny nevpustia.

Sam Rainsy vo štvrtok na parížskom letisku.
Sam Rainsy vo štvrtok na parížskom letisku. (zdroj: Reuters)

Vo štvrtok Mu Sochua prepustili z väzenia. Rainsy následne zmenil trasu a v sobotu priletel do Malajzie. Narozdiel od Sochua, jeho polícia nezatkla. V reakcii na jeho prílet ohlásil kambodžský podpredseda vlády Sar Kheng, že "návratu Rainsyho a kambodžských občanov do vlasti nič nebráni". Avšak, "vláda podnikne právne akcie proti akémukoľvek konaniu, ktoré bude ohrozovať mier a stabilitu v krajine." Neviem, či to nie je protirečenie so žiadosťou premiéra Hun Sena, ktorý zároveň pred pár dňami požiadal všetky susedné krajiny, aby politikov CNRP/CNRM zatkli a deportovali do Kambodže.

Včera (v nedeľu) Hun Sen celkom prekvapilo povolil prepustiť z domáceho väzenia (od roku 2017 stále neodsúdeného) Kema Sokhu. Ten bol v domácom väzení po dobu dvoch rokov pre obvinenia z vlastizrady. Zakázali mu však politicky sa angažovať a nesmie tiež opustiť krajinu. Zdá sa, že len samotný presun Rainsyho o niekoľko tisíce kilomterov bližšie ku Phnom Penhu spôsobil istú formu politického tlaku na Senovu vládu. Prepustenie môže signalizovať snahu ukázať pred svetom lepšiu tvár a čiastočne zobrať Rainsymu vietor z plachiet. Predstavitelia CNRM však nepovažujú prepustenie Sokhu za žiaden významný ústupok, keďže má stále zakázané slobodne cestovať alebo sa venovať politike. Sokha na facebooku vyhlásil, že "ako nevinná osoba, ktorá bola dva roky protiprávne väznená, stále očakáva stiahnutie obvinení voči svojej osobe." Rainsy včera vyhlásil, že budú organizovať protivládne demonštrácie v Kambodži a občania majú "vytrvať v nádeji."

Súvislosť s rokovaním o EBA

Exporty (vľavo) a importy (vpravo) Kambodže v roku 2017.
Exporty (vľavo) a importy (vpravo) Kambodže v roku 2017. (zdroj: The Observatory of Economic Complexity)

Ekonomicky je Kambodža zaujímavo rozpoltená. Kým dováža suroviny a produkty najmä z blízkeho okolie, predovšetkým z pevninskej Číny a zo susedných ázijských štátov, pri exporte sa prioritne spolieha na krajiny EÚ a USA (pozri grafy vyššie). Ak by sa štáty EÚ počítali za jeden celok, bol by to jednoznačne najsilnejší partner, kam Kambodža vyváža takmer polovicu svojej produkcie (ktorú tvoria v najväčšej miere textilné výrobky). Rainsyho možný návrat sa črtá presne v čase prehodnocovania platnosti dohody EBA (Everything But Arms). EBA predstavuje nástroj pre bezcolný prístup na trhy EÚ pre 49 najchudobnejších krajín sveta a funguje od roku 2001. Spolu s General System of Preferences (GSP), uzavretým s USA, je hlavnou obchodnou dohodou kráľovstva.

Podmienkou na platnosť EBA je dodržiavanie ľudských a pracovných práv v krajinách, ktoré sú partnermi EÚ. EÚ vykonala v júli 2018 v Kambodži pozorovateľskú misiu, aby preverila stav problematiky. Podobné "vyšetrovania" sa konali aj v Mjanmarsku a Bangladéši. Na základe zistení postúpila Európska komisia vo februári k ďalšiemu štádiu, ktorým je procedúra na pozastavenie obchodných privilégií krajiny zahrnutých v EBA. Správa Európskeho parlamentu z apríla 2019 konštatovala, že ľudskoprávna situácia v Kambodži je naďalej veľmi zlá. 

Pokiaľ by EÚ pozastavila túto kľúčovú obchodnú dohodu s Kambodžou, pre krajinu to bude mať významné negatívne dôsledky. Kambodžský textil, obuv či bicykle, ktoré sú hlavnými vývoznými artiklami, by si v novej situácii oveľa ťažšie nachádzali cestu na európske trhy. Reťazec H&M už ohlásil prípadný odchod z krajiny pri vyradení z EBA. Európska obchodná komora v Kambodži ešte v septembri varovala, že prípadné zrušenie dohody bude mať negatívne dôsledky nielen pre nedemokratický režim Hun Sena, ale tiež pre investície krajín EÚ v Kambodži, ako aj na životné podmienky najchudobnejších obyvateľov krajiny, ktorí sú potenciálne ohrození stratou pracovných miest. Vládna strana odmieta súvislosť nedeľného prepustenia Sokhu s vrcholiacimi rokovaniami o dohode EBA.

Výhľad do budúcna?

Rainsyho kritici tvrdia, že do krajiny sa v súčasnosti vrátiť v skutočnosti nechce. Zviditeľnenie príkorí, ktorým pri snahe o návrat v súčasnosti čelí, však môže poslúžiť ako výborný nástroj pre naštrbenie medzinárodného postavenia vlády Hun Sena cez pozastavenie platnosti EBA, čo môže priniesť negatívny dopad pre ekonomiku krajiny. Po turbulentnom minulom týždni je ťažké predpovedať Rainsyho ďalšiu cestu z Malajzie. Zdá sa však, že súperenie dvoch večných rivalov v Kambodži ešte bude mať ďalšie kapitoly, do podoby ktorých v najbližšej dobe najviac zasiahne finálne rozhodnutie EÚ. To možno očakávať už v najbližších dňoch.

Zdroje:

https://www.aljazeera.com/news/2019/11/cambodian-opposition-leader-kem-sokha-freed-house-arrest-191110045513619.html 

http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2019/637931/EPRS_ATA(2019)637931_EN.pdf

https://oec.world/en/profile/country/khm/

https://www.reuters.com/article/us-cambodia-politics-samrainsy-interview/cambodian-opposition-figure-rainsy-promises-to-intensify-action-idUSKBN1XK0DF 

https://www.bangkokpost.com/thailand/general/1789504/sam-rainsy-barred-from-flight 

https://trade.ec.europa.eu/tradehelp/everything-arms

https://www.aljazeera.com/news/2019/11/cambodian-opposition-leader-sam-rainsy-arrives-malaysia-191109100109315.html

https://scandasia.com/hm-consider-leaving-cambodia-due-to-eu-trade-sanctions/

Jakub Konečný

Jakub Konečný

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  833x

Absolvent medzinárodných vzťahov a európskych štúdií, zaujímajúci sa o EÚ, Blízky východ, Východnú Áziu, Japonsko, energetiku, geografiu a históriu. Člen KDMS, dobrovoľník v KDN. Piešťanec, ktorý rád cestuje, ale vie, že všade dobre, doma najlepšie. Zoznam autorových rubrík:  Doma dobreNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu