Ako nájsť spoločnú reč: Dezinformácie v našich diskusiách.

Budovanie mostov namiesto múrov: Komunikácia v ére falošných správ.

Ako nájsť spoločnú reč: Dezinformácie v našich diskusiách.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Žijeme v ére informačného prebytku. Vďaka internetu máme prístup k obrovskému množstvu informácií, ale zároveň sa nám otvárajú dvere do sveta dezinformácií, polopravd a úmyselných klamstiev.

Mnohí ľudia, vystavení konštantnému prúdu informácií, niekedy nerozpoznajú pravdu od fikcie, obzvlášť ak tieto informácie pochádzajú od osôb, ktorým dôverujú.

Často sa dostaneme do diskusie s ľuďmi, ktorí veria a šíria dezinformácie. Odolať dezinformáciám je samo o sebe náročné. Diskusie s človekom presvedčeným o svojej jedinej pravde sú často frustrujúce a mnohokrát sa zdá, že s takýmto človekom sa proste nedá komunikovať. Ale existujú spôsoby, ako na to.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Počúvajte s porozumením Prvý krok je vždy vypočuť si názor druhej strany. Vyslovene. Bez prerušovania. Aby sme mohli reagovať efektívne, musíme najprv rozumieť tomu, čo nám druhá strana chce povedať.

2. Vyhnite sa konfrontácii Konfrontačný prístup môže viesť k defenzívnym reakciám a ďalšiemu odporu. Udržanie kludnej a vecnej konverzácie z vašej strany je najdoležitejší aspekt. Ak by ste si z tohto textu mali niečo zobrať, tak práve toto.

3. Nesúďte Viete, ako sa cítite, keď vás niekto okamžite odsúdi? Tak sa cíti aj ten druhý, keď začnete útočiť na jeho presvedčenie. Znova, hoci to môže byť ťažké, skúste zostať pokojní a nesúďte.

SkryťVypnúť reklamu

4. Kladte otázky Namiesto toho, aby ste sa hneď pustili do vyvracania faktov, začnite klásť otázky. "Odkiaľ máš túto informáciu?" alebo "Prečo si myslíš, že to je pravda?" sú dobrými začiatočnými bodmi.

5. Prinášajte overené fakty Ak chcete niekoho presvedčiť, musíte mať pevný základ vo faktoch. Vždy sa snažte mať pripravené spoľahlivé zdroje informácií, ktoré môžete ponúknuť ako kontrast k dezinformáciám.

6. Buďte trpezliví Zmena názoru nepríde okamžite. Môže to trvať niekoľko stretnutí alebo aj celý život, kým si človek uvedomí, že bol zavádzaný.

7. Uznajte spoločné hodnoty Často nám môže pomôcť nájsť spoločnú pôdu v hodnotách. Zdieľanie osobných príbehov a skúsenosti môže pomôcť vytvoriť emocionálne spojenie a môže zvýšiť ochotu prehodnotiť svoje názory.

SkryťVypnúť reklamu

Vlado Jakubkovič

Vlado Jakubkovič

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  4 748x

Politika ma nikdy veľmi nezaujímala, ale som sklamaný z vývoja v spoločnosti, a preto tento blog slúži na nejaké vnútorne vyventilovanie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

286 článkov
INESS

INESS

111 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu