TISO
V roku 1942 Tiso ako prezident Slovenského štátu odobroval deportácie Židov do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov. Slovenská vláda za každého deportovaného Žida platila nacistickému Nemecku sumu 500 ríšskych mariek za „presídlenie“.
Už vtedy existovali správy a fámy o tom, že Židov nečaká nový život v Nemecku, ale tábory, nútená práca a smrť. Napríklad uniknuté svedectvá a informácie od robotníkov a vojnových zajatcov, ktorí sa vracali z Poľska, boli známe aj medzi slovenskou verejnosťou a politikmi.
Tiso vo svojich prejavoch často ospravedlňoval deportácie ako „očistu národa“ a hovoril o „riešení židovskej otázky“. Používal pritom propagandistickú reč, ktorou zdôvodňoval represie voči Židom ako „kresťanské“ a „národné“ opatrenia.
Historici (napr. Ivan Kamenec) uvádzajú, že najvyšší predstavitelia štátu vrátane Tisa museli mať vedomosť o tom, že deportácie znamenajú extrémne utrpenie a veľmi pravdepodobne smrť.
Alexander Mach (minister vnútra za slovenský štát) po vojne vypovedal, že Tiso vedel, že deportácie znamenajú smrť.
Po vojne, počas procesu v roku 1947, sa Tiso bránil tým, že nevedel o masovom vyhladzovaní. Tento argument je však historikmi aj svedkami vtedajšej doby hodnotený ako málo presvedčivý.
FICO
"To je strašná choroba, strašná" hovoril Robert Fico na zázname z poľovníckej chaty v Čifároch o tom, ako mal covid. „Verejne to hovoriť nebudem,“ rozprával účastníkom schôdzky. „Prebral som sa, ako po mne skáče nejaký doktor na hrudi.“
„Takto nejako vyzerá smrť,“ opisoval Fico v lete 2021 moment, keď na dovolenke v Grécku odpadol. „Neviem, čo sa dialo štyri minúty.“
Ani toto nezabránilo Robertovi Ficovi aby v tom čase zvolával protesty.
V čase pandémie COVID-19 (najmä rok 2021) organizovala jeho strana Smer-SD veľké protesty proti opatreniam vlády.
Fico a Smer (zatial pre istotu údajne) zháňali a dovážali autobusmi starších ľudí a dôchodcov z rôznych regiónov na tieto protesty, najmä do Bratislavy a veľkých miest.
Protesty boli hromadné, často bez rúšok a bez dodržiavania základných hygienických pravidiel, v čase, keď na Slovensku zúrila silná vlna nákazlivého delta variantu COVID-19.
Starší ľudia pritom boli najrizikovejšou skupinou, čo znamená, že pri nákaze mali veľkú šancu skončiť na pľúcnej ventilácii alebo zomrieť.
Teda Fico vedel alebo musel vedieť, že organizovaným zvážaním dôchodcov na protesty ich vedome vystavuje riziku vážneho ochorenia alebo smrti.
Po protestoch nasledovali nárasty prípadov COVID-19, hospitalizácií aj úmrtí, pričom mnohé obete patrili práve k seniorom.
Záver
Nechcem tieto dve veci porovnávať.
Zrejme to ani nejde, ale...
Kým Tiso nakladal svojich občanov do dobytčákov, Fico ich (zrejme) nakladal do preplnených autobusov. Obaja tým išli proti svojim občanom.
Jeden bol za svoje zločiny kruto, ale na svoju dobu spravodlivo potrestaný.
Ten druhý sa svojim občanom stále smeje do očí(Kotlárove tlačovky) a prípadnej spravodlivosti zatiaľ uniká.
Skutok sa akoby ani nestal.