Je na hranici tragikomédie, ako sa naša krajina neustále zaoberá okrajovými problémami namiesto skutočných výziev. Naskakujeme na štvavé, nepodstatné témy.
Migrácia, liberáli, konzervatívci, medvede, kroje, kultúra slovenská a žiadna iná. Ten nenávidí toho a ten zase to. A tak dookola. Témy ktoré majú minimálny vplyv na náš každodenný, ale aj dlhodobý život. Jediné na čo tie témy slúžia je aby ľuďom rozprúdili krv v žilách a držali ich v neustálom konflikte.
Jeden večer ma napadlo, že skúsim myšlienkový experiment s Claude AI – momentálne najvyspelejšou chatovaciou umelou inteligenciou.
Experiment bol nasledovný. Najprv som ju(jeho/ono) poprosil nech mi vyhodí zoznam 10 najvyspelejších krajín sveta. Zoznam bol aj po viacerých opakovaniach nasledovný:
Nórsko
Švajčiarsko
Írsko
Hongkong
Island
Nemecko
Švédsko
Austrália
Holandsko
Dánsko
(Iba pre skúšku správnosti som skúsil aj ChatGPT tam bol ten zoznam veľmi podobný. Sem tam sa zmenil jeden - dva štáty, prihodilo Kanadu, Fínsko, ale v podstate rovnaká vec.)
Potom nasledovala hlavná otázka. V čom je tajomstvo úspechu (názov krajiny)?
Išiel som takto rad radom krajinu po krajine a vždy mi vypľulo 10 až 15 faktorov prečo má tá, ktorá krajina vysokú životnú úroveň. Zopár faktorov bolo samozrejme špecifických pre danú krajinu, pri Nórsku to bolo nerastné bohatstvo, pri Švajčiarsku finančný systém, Honkongu geografická poloha atď. Každá krajina má svoju silnú stránku, ktorú dokázala patrične využiť.
O, čo mi, ale najme išlo bolo nájsť faktory, ktoré sa opakujú pri väčšine alebo ideálne pri každom štáte.
A samozrejme, že tam boli:
Vzdelávací systém: Dôraz na kvalitné vzdelávanie, ktoré produkuje vysokokvalifikovanú pracovnú silu.
Inovácie a výskum: Investícia významných prostriedkov do výskumu a vývoja, podporujúc inovácie v priemysle aj v akademickej sfére.
Nízka korupcia a transparentnosť: Transparentné inštitúcie s nízkou mierou korupcie.
Podnikateľský duch: Podpora podnikania a start-upov.
Medzi ďalšie kategórie, ktoré sa často opakovali boli: otvorenosť svetu, občianska súdržnosť, daňové úlavy, politická stabilita či efektivita v správe štátu.
Myslím, že tieto kategórie nikoho až tak neprekvapia. A práve preto ma prekvapuje prečo stále riešime len zbytočnosti, ktoré nemajú na náš život žiadny reálny vplyv.
Nevenujeme sa veciam, ktoré riešia dôležitejšie problémy a tým mám na mysli najme ekonomický rast, hlavne strednej triedy, ktorý nielen na Slovensku, ale takmer na celom svete stagnuje.
Nie je to tak že keď krajina a ľudia prosperujú všetko ostatné ide oveľa ľahšie?
Experiment kľudne môže pokračovať ďalej. Nasleduje otázka: Vďaka čomu je vzdelávanie v (názov krajiny) take kvalitné?.Aké konkrétne kroky robí (názov krajiny) na podporu inovácií?
Dostanete už celkom konkrétne odpovede so zoznamom vecí.
A kľudne sa dá ísť ešte hlbšie a hlbšie (Aké interaktívne a participiálne metódy tam použivajú?)
Možno som len naivný a hlúpy, ale možno je už naozaj čas, aby sme sa začali pýtať tie správne otázky, lebo sa budeme točiť v bludnom kruhu do nekonečna.
Nástroje na odpovede sme dostali, treba ich teraz len využit. Umelá inteligencia zrejme radikálne pretvorí svet.
Jedného dňa snáď bude dôležitejšie blaho všetkých ako bohatstvo úzkej skupinky vyvolených.
Z medveďov či kultúrno-etických otázok sa ľudia nenajedia.
