V dnešnej dobe, keď neustále scrolujeme, lajkujeme a zdieľame, je veľmi dôležité pochopiť kognitívne nástrahy, do ktorých môžeme spadnúť.
Jedným z najrozšírenejších kognitívnych skreslení, ktoré ovplyvňujú naše online interakcie, je konfirmačné skreslenie.
Čo je konfirmačné skreslenie?
Podstatou potvrdzujúceho skreslenia je naša tendencia vyhľadávať, interpretovať a zapamätať si informácie ktoré potvrdzujú naše už existujúce presvedčenia.
Je to mentálna skratka, ktorú náš mozog využíva na to, aby sa vyhol nepríjemným pocitom a zbytočnému výdaju energie. Ak napríklad veríte, že mačky sú najlepšími domácimi miláčikmi, je pravdepodobnejšie, že si všimnete články chváliace mačky a prehliadnete tie, ktoré vyzdvihujú prednosti psov.
Z historického hľadiska je to mechanizmus prežitia. Zosúladenie našich presvedčení s presvedčeniami našej komunity alebo kmeňa nám dávalo pocit bezpečia a spojenia. Byť odlišný by mohlo znamenať nebezpečenstvo. V dobe sociálnych médií však táto zaujatosť nadobúda nový rozmer.
Sociálne médiá: zosilňovač konfirmačného skreslenia
Algoritmy: na platformách ako Facebook alebo Tik tok vám zobrazia viac toho, čo sa vám páči. Ak teda neustále klikáte na články a videá o vegánstve, začnete vidieť viac takýchto článkov a menej článkov o mäsitej strave. Časom to môže viesť k skreslenému vnímaniu tejto témy.
Echo komory: Skupiny a komunity na internete sa často točia okolo spoločných názorov. Ak ste napríklad členom skupiny, ktorá verí v zmenu klímy, väčšinu vášho feedu z tejto skupiny budú tvoriť príspevky potvrdzujúce toto presvedčenie. Opačné názory môžu byť zosmiešňované alebo dokonca zakázané.
Praktické príklady:
Politická polarizácia: Jana sa prikláňa k jednej politickej strane a na Facebooku sleduje jej fan stránku. Postupom času sa jej kanál začne plniť článkami, videami a komentármi ktoré sú v súlade s názormi tej strany. Opačné názory vidí len zriedka. To môže Janu viesť k presvedčeniu, že väčšina ľudí zdieľa jej názory a že opačné názory sú okrajové alebo extrémne.
Zdravie a wellness: Adam je presvedčený o výhodách keto stravy. Pripojil sa k niekoľkým keto skupinám na Facebooku a sleduje keto influencerov na Instagrame. Keď sa objaví nová štúdia spochybňujúca dlhodobé výhody keto stravy, neobjaví sa v Adamovom feede. Vidí však množstvo posudkov a príbehov o úspechu od svojej keto komunity. To posilňuje jeho vieru v túto diétu.
Boj proti účinkom konfirmačného skreslenia na sociálnych médiách:
Obmedzit čas na sociálnych sieťach: Aj keď je dôležité byť informovaný, neustále vystavovanie sa polarizujúcemu obsahu môže byť preťažujúce. Pomôcť môže podpora prestávok od sociálnych médií alebo stanovenie časových limitov na obrazovke.
Diverzifikujte sa: Aktívne sledujte stránky, ľudí alebo skupiny, ktoré ponúkajú rôzne pohľady. Aj keď s nimi nesúhlasíte, je prospešné pochopiť opačné názory.
Spochybňujte všetko: To, že je to vo vašom kanáli, neznamená, že je to pravda. Overujte si fakty, najmä ak sú informácie poburujúce alebo extrémne.
Zapojte sa do konštruktívnej debaty: Ak máte možnosť, zapojte sa do zdvorilých a konštruktívnych debát online. Je to príležitosť vylepšiť svoje argumenty a prípadne sa naučiť niečo nové.
Sebereflexia: Pravidelne sa kontrolujte. Konzumujete len informácie, ktoré posilňujú vaše súčasné presvedčenie? Skúste sa na vec pozrieť z pohladu toho druhého.