V sobotu 4. novembra sa budú konať voľby do vyšších územných celkov. Tento rok sú výnimočné. Sú jednokolové a županov a poslancov si volíme na 5 rokov. V roku 2022 sa budú komunálne voľby a voľby do VÚC konať v ten istý deň.
Na úvod sa priznám, že som uvažoval nad kandidatúrou na župného poslanca. Nakoniec som sa rozhodol, že radšej počkám. Dnes viem, že to bolo správne rozhodnutie. Miesto toho som sa rozhodol dozvedieť viac o motivácií tých, ktorí sa odhodlali ísť vyššie a nakoniec kandidujú na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Vyberal som kandidátov na základe ich skúseností z politiky a podľa kampane, ktorou sa dokázali v určitých oblastiach presadiť.
Poslednú sériu otázok som venoval témam starostlivosti o seniorov, školstvu a doprave.
Otázky:
1. Ako by ste z pozície župana pomohli seniorom?
2. Čo považujete za najväčší problém seniorov, s ktorým vie župa niečo spraviť a ako by ste ho riešili?
3. Viete čo by sa v oblasti podpory stredných škôl mohlo za Vášho prípadného pôsobenia zlepšiť?
4. Myslíte si, že župa v súčastnosti robí dosť pre školy, ktorých je zriaďovateľom?
5. Ak by ste mali vybrať prvý dopravný problém, ktorý by ste mali riešiť po nástupe do funkcie, ktorý by to bol? V prípade, že by išlo o opravu ciest, tak do ktorého úseku by ste sa pustili najskôr?
Juraj Droba

1. Župa zodpovedá za domovy sociálnych služieb, ktoré sú určené ľuďom s vysokým stupňom postihnutia, ktorí ale ešte nedovŕšili dôchodkový vek. Aj napriek tomu však môže župa dôchodcom výrazne pomôcť. V prvom rade si myslím, že je potrebné naštartovať čerpanie eurofondov na sociálne služby. Župa je sprostredkovateľským orgánom pre eurofondy. Je teda najbližšie k žiadateľom a jej úlohou musí byť aktívna spolupráca s mestom, obcami, mestskými časťami či občianskymi združeniami, aby sa fondy určené pre dôchodcovské zariadenia využívali na maximum.
Ako príklad práce súčasného vedenia župy môže poslúžiť osud 16 miliónov eur určených v rámci regionálneho programu IROP na zvýšenie kapacít materských škôl. Tie mali poslúžiť na vytvorenie 2500 nových miest, lenže o prostriedky sa uchádzalo len 14 projektov. To naozaj nesvedčí o aktívnom záujme župy pomôcť žiadateľom.
V minulom roku sa pritom do škôlky nedostalo 4200 detí. Podobný prípad sú eurofondy na podporu prechodu poskytovania sociálnych služieb a sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately z inštitucionálnej formy na komunitnú. Župa má k dispozícii 4,5 milióna, počet podaných projektov za BSK je nula.
Druhou možnosťou župy, ako pomôcť seniorom, je ponúknuť mestským častiam a obciam pozemky a
budovy, aby na nich mohli vybudovať, resp. v nich prevádzkovať, domovy pre seniorov. Čiže majetok,
určený na predaj by sme mali ešte predtým ponúknuť na takéto účely.
Treťou možnosťou pomoci seniorov je poskytovať zo župného rozpočtu dotácie na zvýšenie kapacít či
zlepšenie vybavenia zariadení pre seniorov ich prevádzkovateľom.
V neposlednom rade som za to, aby sme pomáhali aj aktívnym seniorom. Teda tým, ktorí majú dostatok síl a skúsenosti, aby sme ich zapojili do diania na úrovni župy, aby sme využili ich potenciál.
2. Problém je v prvom rade málo miest. Na domovy dôchodcov sa čaká mesiace a celý systém vytvára až príliš veľa priestoru pre korupciu. Aj ich vybavenie je veľmi chabé, často nespĺňajú hygienické ani
personálne štandardy a chýbajú aj také samozrejmosti, ako je napríklad bezbariérový prístup.
Všetky vyššie vymenované kroky by mali jednoznačne smerovať k rozširovaniu kapacít a zlepšovaniu
technického stavu zariadení pre seniorov.
3. Chcem, aby stredné školy v Bratislavskom kraji boli postavené predovšetkým na dobrých a kvalitných učiteľoch, ktorí budú mať medzi študentmi rešpekt. Stredné odborné školy a gymnáziá majú pre mňa rovnocenné postavenie a mali by sa orientovať na viac praktických zručností, nie len na teoretické vedomosti.
Ak majú naše školy kultivovať mladých ľudí, nemôžu to byť zanedbané areály na poslednom mieste priorít. Musíme postupne znižovať nahromadený investičný dlh voči stredným školám a zabezpečiť ich nutnú rekonštrukciu.
Budem presadzovať, aby sa školské areály mimo vyučovacích hodín otvorili pre širokú verejnosť a aby tak aj obyvatelia blízkeho okolia získali možnosti využívať školské športoviská pre šport a relax.
4. Župa robí pre školy veľmi málo. A aj to len jeden krát za celé volebné obdobie, náhodou vždy pred
voľbami. Určite by sme mali zaviesť systémové opatrenie, aby sme každý rok alokovali stanovenú sumu, ktorá by išla do rekonštrukcie našich škôl.
Po mojom zvolení pozvem všetkých riaditeľov stredných škôl a zástupcov študentov, aby povedali svoju predstavu o školách. Rozhodovať o školách určite nechcem bez nich. Určíme priority na každý rok a na úrovni župy budem presadzovať adekvátny objem finančných prostriedkov. Pri každom jednom cieli musí byť merateľný ukazovateľ, aby to neboli len všeobecné frázy.
5. Mobilita obyvateľov je pre dobré fungovanie kraja kľúčová a vyžaduje si zásadný obrat v prístupe k verejnej osobnej doprave, ako i k budovaniu a údržbe dopravnej infraštruktúry. Každodenné zápchy sú vizitkou nekoncepčného prístupu k doprave v uplynulých dvoch desaťročiach. Spôsobujú, že občan strávi na ceste do práce a z práce príliš veľa času, ktorý by mohol stráviť s rodinou, oddychom, alebo zábavou. Cesty sú preplnené osobnými automobilmi, pretože verejná osobná doprava neposkytuje dostatočný komfort a rýchlosť pre značnú časť obyvateľov regiónu. Chýbajú nám vyhradené autobusové pruhy, kvalitné a kryté zastávky, záchytné parkoviská, ale aj bezpečné a vzájomne prepojené cyklotrasy, ktoré by pre časť ľudí mohli znamenať lacnú a zdravú alternatívu voči použitiu automobilu. Dopravná infraštruktúra je v kompetencii mesta, kraja aj štátu. Jej rozvoj preto závisí od schopnosti predsedu kraja manažérsky túto spoluprácu riadiť. V prvom rade chcem pozvať za jeden rokovací stôl všetky zainteresované strany. Potrebujeme zjednotiť generely dopravy, koordinovať a optimalizovať objednávanie výkonov verejnej dopravy. Vďaka tomu budeme môcť začať stavať komfortné prestupné terminály, zlepšiť nadväznosť spojov, zahustiť intervaly medzi jednotlivými spojmi. A hlavne, chcem pomôcť prijať zmysluplnú parkovaciu politiku, ktorá odstráni súčasný chaos.
Milan Ftáčnik

1. Pripravil by som krajský program aktívneho starnutia, ktorého cieľom bude vytvoriť lepšie podmienky pre seniorov v kraji. Takýto program sme prijali v Bratislave, myslím, že by sa mal rozšíriť na celý kraj. Zriadil by som Krajskú radu seniorov, aby mali seniori možnosť priamo s predsedom kraja riešiť problémy, s ktorými sa stretávajú. Zriadil by som Linku pomoci pre seniorov, aby dostali presné informácie o tom, ako postupovať najmä v oblasti sociálnych služieb, kde je pôsobnosť rozdelená medzi viacero úrovní samosprávy a málokto sa v tom vyzná.
2. Za najväčší problém považujem nedostatok miest vo verejných zariadeniach sociálnych služieb, z toho vyplývajúce poradovníky, kde sa čaká 2-3 roky, pretože väčšina seniorov nemá na to, aby si mohli dovoliť neverejné zariadenie za 1.000 a viac Eur. Riešením je využiť koordinačnú úlohu kraja a dohodnúť si postup pri výstavbe ďalších zariadení. Využiť pritom existujúce budovy, ktoré už neslúžia svojmu účelu a tiež európske fondy.
3. Snažil by som sa do stredných škôl priniesť myšlienky z koncepcie Učiace sa Slovensko. A to tak pri
skvalitňovaní vzdelávania na gymnáziách, ako aj pri zatraktívnení učebných a študijných odborov na
stredných odborných školách v spolupráci so zamestnávateľmi. Pripravím plán rekonštrukcie stredných
škôl, vrátane školských dvorov, ktoré chcem popoludní sprístupniť verejnosti. Budem pokračovať v podpore bývania učiteľov, ako aj v snahe presadiť ich vyššie odmeňovanie.
4. Najmä pri rekonštrukcii školských budov a školských ihrísk a je postup kraja nedostatočný.
5. Po Pavlovi Frešovi zostalo tak veľa problémov v oblasti dopravy, že ťažko vybrať jeden najnaliehavejší. Určite by to bola križovatka Triblavina a zachovanie priestoru na kolektory. Určite by to bol projekt obchvatu Pezinka, ktorý Frešo sľubuje už 8 rokov a doteraz nie je ani naprojektovaný. Určite by to bolo zbabrané prevzatie autobusu 525 do Chorvátskeho Grobu zo strany kraja, kde súčasné riešenie je drahšie ako to predošlé. Určite by to bola príprava na rekonštrukciu cesty Rohožník-Malacky, ktorú sľubuje pán Frešo už niekoľko rokov a je nutné, aby sa začala stavať na jar budúceho roku. Určite by to bol aktívny vstup kraja do prípravy Štúdie železničného uzla Bratislava, ktorú určí podobu železničnej dopravy v kraji na dlhé obdobie.
Takto by som mohol pokračovať, lebo riešiť v doprave toho treba veľa. Rovnako ako v sociálnej oblasti
a zdravotníctve.
Natália Hanulíková

1. Napriek tomu, že mnohí pred tým zatvárajú oči, demografická krivka nám dáva jasne najavo, že aj obyvateľstvo Bratislavského kraja starne. Za posledné roky nebolo vybudované ani jedno zariadenie sociálnych služieb pre seniorov, tie existujúce sú v zlom stave a okrem toho kapacity v týchto zariadeniach klesli. Je povinnosťou župy postarať sa o našich seniorov. Ponúknuť im kvalitné služby a zariadenia, kde môžu dôstojne stráviť jeseň svojho života. Vybudovať minimálne jedno nové takéto zariadenia a zaviesť transparentný poradovník do všetkých existujúcich zariadení v správe BSK – to sú moje hlavné priority, ktoré ponúkam.
2. Najväčším problémom seniorov je presne to, čo je mojou prioritou odstrániť. Nedostatok miest v zariadeniach sociálnych služieb, nedôstojné podmienky v týchto zariadeniach a netransparentný poradovník. Naši seniori si jednoznačne zaslúžia kvalitnejšiu starostlivosť.
3. Mnohé školy potrebujú rekonštrukciu. Rovnako tak, potrebujú revitalizáciu aj školské dvory, ktoré by z môjho pohľadu mali byť otvorené a dostupné aj v poobedných hodinách, ako bezpečný areál so športoviskami a ihriskami aj pre širšiu komunitu z blízkeho okolia. Súčasťou vzdelávania na stredných školách by mala byť ekologická výchova a rozvoj digitálnych zručností. Stredné školy by mali tiež flexibilnejšie a dynamickejšie reagovať na potreby trhu práce.
4. Župa by mala byť v každom smere aktívnejšia. Mnohé školy nutne potrebujú rovnako ako zariadenia sociálnych služieb či zdravotnícke zariadenia rekonštrukciu. Prioritou musí byť opraviť to, čo sa dlhé roky prehliada. Pokračovať by sa malo v projektoch duálneho vzdelávania.
5. Prvým a z môjho pohľadu najhlavnejším problémom je absencia integrovanej hromadnej dopravy, ktorá by bola rýchla, kvalitná, spoľahlivá a tiež ekologická.
Náš kraj by tiež nemal ignorovať a diskriminovať chodcov či cyklistov. Ak sa chceme stať skutočne modernou a vyspelou spoločnosťou, mali by sme hľadieť ďalej ako len natlačiť do širšieho centra čo najviac áut. Je potrebné podporiť ekologickú dopravu, riešením parkovísk pre bicykle ako súčasti autobusových a železničných staníc, či budovaním systematických segregovaných cyklotrás, ktoré budú bezpečnou a výhodnou alternatívou pre všetkých, ktorí myslia a konajú „zeleno“.
Daniel Krajcer

1. Je zarážajúce, že župa dnes nedokáže poskytovať zdravotné a sociálne služby všetkým občanom, ktorí ich potrebujú a majú na ne nárok. O 15 rokov pritom stúpne počet obyvateľov v postproduktívnom veku v našom kraji o 50 percent. Musíme vytvoriť podmienky pre starostlivosť o všetkých, ktorí ju nevyhnutne potrebujú a zaslúžia si ju. Plánujem preto podporu širokého spektra nových zariadení sociálnych služieb a zariadení pre seniorov.
Budem maximálne podporovať činnosť agentúr domácej opatrovateľskej a ošetrovateľskej služby. Presadím zreálnenie skutočnej ceny opatrovania v domácom prostredí, najmä vo verejnom sektore na minimálne 7 eur na hodinu, pretože zahmlievanie skutočných nákladov zlikvidovalo množstvo agentúr domácej opatrovateľskej služby.
Dôležité je presadzovanie povinnosti zdravotných poisťovní uhrádzať ošetrovateľské výkony v sociálnych zariadeniach, a to v spolupráci s MPSVR a MZ SR. Je neprijateľné, aby odkázaní občania, ktorí si platili celý život zdravotné poistenie, platili za ošetrovateľskú starostlivosť v čase, keď ju najviac potrebujú, opäť z vlastných zdrojov, či zdrojov svojich príbuzných.
Chcem budovať senior-parky, zriadiť rehabilitačné stredisko na pomoc ľuďom s individuálnymi potrebami, ktorý tak markantne chýba v bratislavskom kraji.
Bonusom bude zavedenie karty výhod zabezpečujúcej zľavy v integrovanej doprave, pri vstupoch na kultúrne podujatia a zľavy pri využívaní siete sociálnych zariadení.
2. Zarážajúci je súčasný prístup k poradovníkom v zariadeniach sociálnych služieb BSK. Obsadzovanie miest nemôže ísť podivuhodnou pyramídou, ale má sa prideľovať v transparentnom poradí klientom, ktorí oň požiadali v danom konkrétnom zariadení. Plánujem teda prísne transparentné poradovníky pre každé zariadenie sociálnych služieb, pre žiadateľov o umiestnenie v konkrétnom zariadení tak, aby mu nebolo ponúkané miesto v inom zariadení, než o ktoré žiadal. Častokrát je vzdialené od jeho blízkych a priateľov, čo je porušením ľudských práv odkázaného občana a porušenie aj Štandardov kvality sociálnych služieb, ktoré už na Slovensku platia. Transparentné poradovníky budú urobené tak, aby nebol porušovaný zákon o ochrane osobných údajov, ale najmä tak, aby nik nebol nemorálne uprednostňovaný.
Rovnako je na hrane aj starostlivosť o seniorov v zariadeniach sociálnych služieb BSK. Preto každé zariadenie neohlásene navštívím aspoň raz do roka, aby som reálne videl ako klienti žijú a či je o nich postarané. Odstránim notoricky známe problémy, ako napríklad preležané matrace. Zavediem riadený monitoring spokojnosti externým subjektom či priamo úradom. Zariadenia budú pod dôslednou kontrolou a výsledky kontrol samozrejme zverejním.
Dôležitá je aj motivácia zamestnancov a ich dostatočný počet, keďže v súčasnosti sú zariadenia personálne poddimenzované. V spolupráci s kompetentnými rezortmi budem podporovať a presadzovať zvýšenie miezd pre opatrovateľky, opatrovateľov a sestry , aby sme inšpirovali pre túto prácu aj ďalších záujemcov. Budem spolupracovať s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny pri snahe zvýšiť príspevok pre odkázaných občanov a naviazať ho na výšku minimálnej mzdy, keďže 75 % nákladov na sociálnu službu sú náklady na mzdy opatrovateľského a ošetrovateľského personálu.
3. Základom je vyššia samostatnosť škôl a profesionálny samostatný manažment školy, nezávislý od politických rozhodnutí. Jednoznačne treba odstrániť rokmi narastajúcu byrokraciu zo strany kraja. Učiteľ má učiť a nie úradovať. Podporiť ich treba aj vo finančnej oblasti, preto zavediem špeciálne zľavy pri cestovaní do práce a nájomné byty pre učiteľov.
Peniaze sa musia použiť na premyslené, naplánované a kontrolované rekonštrukcie škôl. Budem vyvíjať tlak na vládu, aby sa platy učiteľov v BSK odvíjali od životných nákladov v našom kraji.
Pre lepšiu prípravu žiakov na výkon povolania je nevyhnutné prepojiť stredné odborné školy s praxou, napríklad vytipovaním firiem či vytváraním klastrov. Chcem spustiť projekty kombinovaných zariadení, napríklad pri málo využitých budovách škôl spájanie sídiel materských, základných a stredných škôl, tak, aby sa čo najviac vyhovelo meniacemu sa dopytu na základe demografického vývoja. Podporím projekty mimoškolských aktivít, zameraných na skrášľovanie a čistotu okolia a na rozvoj talentov.
Samozrejmosťou je sprístupnenie športovísk pri stredných školách pre verejnosť a mládež.
4. Školstvo je priorita, ktorá nie je výdavkom, ale investíciou. Preto ma zaráža súčasný stav škôl v správe župy. Rozdávajúce sa budovy, ktoré často ohrozujú zdravie študentov a učiteľov. Vlhké steny, prefukujúce okná, zničené podlahy, o stave toaliet či spŕch ani nehovorím. Rovnako sú na tom športoviská. Chýbajú základné pomôcky na odborných školách, aj na vychytených gymnáziách. Ak sa už župa do rekonštrukcie pustila, dopadlo to katastrofou. Pozrime sa len na rekonštrukciu gymnázia na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorá mala byť dokončená v auguste a 500 študentov zostalo bez priestorov, v ktorých by sa mohli poriadne učiť. Najhoršie to bolo pre maturantov. Takže nie - župa má školstvo na okraji záujmu. A to je neprijateľné.
5. Som presvedčený, že dopravu treba riešiť komplexne. Dnes existujú tri strategické dopravné dokumenty - Dopravný generel kraja, Dopravný generel mesta a prebiehajúca štúdia železničného uzla Bratislava, s minimálnou vzájomnou väzbou, čo je absurdné. Ja na rozdiel od iných ponúkam riešenie a viem kde nájsť financie. Kraj, mesto a železnice musia spojiť energiu a zdroje a pripraviť spoločný PPP projekt, vďaka ktorému získame stámilióny eur na investície do rozvoja koľajových tratí, prepojenia železnice a električky, či výstavbu záchytných parkovísk.
Prioritne by som však chcel dokončiť to, čo som začal ešte pred voľbami. Stretol som sa s ministrom dopravy Árpádom Érsekom a rokovali sme o konkrétnych riešeniach ako je úrýchlenie dostavby diaľničného privádzača pri Blatnom, rozšírenie diaľnice D1 a zlepšenie vlakovej aj autobusovej dopravy. Mojím cieľom je urýchlene zrušiť spoplatnenie diaľničného úseku z Bratislavy až po Lozorno. Minister dopravy mi dal prísľub, že vieme dôjsť v tejto téme k dohode. Ja som dal prísľub, že prípadný výpadok v štátnom rozpočte za diaľničné známky bude župa kompenzovať. Zrušenie spoplatnenia úseku na D2 je nevyhnutné kvôli katastrofálnej dopravnej situácií v Stupave, Záhorskej Bystrici a Lamači. Vodiči kvôli poplatkom nechcú ísť po diaľnici a to spôsobuje zápchy a meškania spojov, deti musia do školy vstávať pred šiestou hodinou. Potrebujeme zmenu politiky Bratislavského samosprávneho kraja a osôb v ňom, aby sme mohli túto kolabujúcu situáciu v doprave urýchlene a zmysluplne riešiť.
Rudolf Kusý

1. Župa roky nepostavila nový domov dôchodcov. Súkromný si väčšina dôchodcov nemôže dovoliť, tak čakajú. Mnohí sa nedočkajú. Zbytočne. Ako župan postavím minimálne dva nové domovy dôchodcov a rozbehnem na kraji chýbajúcu opatrovateľskú službu. Dôchodcovia sú terčom podvodníkov a šmejdov. Preto vytvorím program ochrany seniorov a pozíciu ochrancu (ombudsmana) seniorov na samosprávnom kraji. Starší človek môže byť sám, ale nesmie byť osamelý a cítiť sa odstrčený. Preto kultúrne, spoločenské a športové projekty, ktoré robím pre seniorov dnes, prenesiem aj na kraj.
2. Okrem vyššie spomenutého sú to neuveriteľne dlhé čakacie lehoty u lekárov a nelegálne poplatky. Sú to problémy, ktoré trápia všetkých, ale najviac doliehajú na seniorov. Zdá sa Vám 3-5 hodinové čakanie pred ambulanciou normálne? A niekoľkomesačné čakanie na niektoré vyšetrenia? A čo cestovanie do Bratislavy z okolitých obcí kvôli predpísaniu liekov, alebo injekcii? A čo tak nelegálne poplatky? To všetko sú úlohy pre samosprávny kraj. Kraj je totiž zodpovedný za kontrolu nad zdravotnou starostlivosťou. V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, Slovenskou lekárskou komorou a mestami a obcami to zlepšíme.
3. Jednoznačne podporím odborné školstvo, ktorému pomaly hrozí zánik. V spolupráci so zamestnávateľmi vytvoríme na školách prostredie, ktoré žiakov a študentov pripraví na potreby trhu práce.
4. Župa absolútne zlyháva v starostlivosti o stredné školy. Napriek sľubom opakovaným pred každými voľbami sú školy a školské dvory stále zdevastované, kraj niekoľko stredných škôl dokonca zatvoril. V lepšom prípade sa prenajali, v horšom sa o ne kraj prestal starať a krúžia okolo nich developeri. Ja školy opravím tak, ako som za šesť rokov opravil v podstate všetky základné a materské školy v Novom Meste. Ako župan zrekonštruujem všetky stredné školy a školské dvory, ktoré sú v dezolátnom stave. Ako župan podporím vznik a rozširovanie škôlok tak, aby vzniklo minimálne 500 nových miest pre deti v kraji.
5. Neexistuje jedno riešenie dopravného problému. V oblasti dopravy kraj neurobil za niekoľko rokov prakticky nič. Rozpráva sa o doprave zdarma, o integrovanej doprave, ktorá priniesla len zvýšenie cien, či o lanovke. Ak mám hovoriť o piliernych projektoch, tak je to podpora dopravy na koľajniciach, vybudovanie siete cyklotrás, ktorými prepojíme jednotlivé obce medzi sebou, s okresnými mestami, železničnými stanicami a s Bratislavou, vybudovanie obchvatu Pezinka a Modry a rozšírenie cesty medzi Sencom a Bratislavou.
Ján Mrva

1. Bratislavský kraj patrí k jedným z najstarších na Slovensku, štatistiky hovoria že má cca 80 000 obyvateľov nad 80 rokov. Týmto ľudom prirodzene veku ubúdajú samoobslužné činnosti. Je potrebné budovať hlavne špecializované zariadenia pre ľudí s alzheimerovou chorobou a starobnou demenciou. Existujúce zariadenia je potrebné modernizovať a debarierizovať. Z veľkokapacitných zariadení prejsť na nízkokapacitné. (zákon o sociálnych službách hovorí o počte 40). Zriaďovanie zariadení pre seniorov je v kompetencii miestnych úradov ako aj župy. Špecializované zariadenia so zameraním na určitú diagnózu zriaďuje župa, obce a mestá ich tiež môžu vytvoriť. Preto je potrebná spolupráca a koordinácia na úrovni kraja nutná. S týmto cieľom sa vypracúva dokument Koncepcia rozvoja sociálnych služieb.
2. Nedostatok miest v týchto zariadeniach na 700 tisíc obyvateľov Bratislavského samosprávneho kraja je iba 15 zariadení s kapacitou 1536 miest. Považujem to za nedostatočné. V súčasnosti Ministerstvo hospodárstva vypísalo výzvy na deinštitucionalizáciu zariadení, kde sa môžu čerpať peniaze na vznik nových a rekonštrukciu starých zariadení. Z týchto financií sa môžu budovať zariadenia rodinného typu, čiže ešte s menšou kapacitou. Zariadenia je potrebné budovať rovnomerne v celom kraji tak, aby klient zostával vo svojej lokalite a najbližšie k rodine. V kontexte k tejto problematike je profesionalizácia sociálnych služieb. Seriózne výberové konania na manažérske miesta, nie nominanti. Tento problém je dlhodobo diskutovaný ako medzi praktikmi, tak medzi akademikmi. K zlepšeniu kvality samozrejme prispeje aj celoživotné vzdelávanie pracovníkov v sociálnych službách.
3. Musím konštatovať, že stredné školy ako aj gymnáziá každým rokom strácajú na kvalite, čo sa týka vedomostnej úrovne a technickej vybavenosti škôl. Súčasné moderné trendy si vyžadujú nákup moderných učebných pomôcok ako aj technického vybavenia. Bohužiaľ školy disponujú spomínaným sortimentom spred 20., resp. 30 rokov. Napríklad poľnohospodárska škola, ktorá má pripravovať odborníkov pre moderné poľnohospodárstvo vlastní starú techniku a náradie, ktoré sú na konci životnosti. Strojnícka škola disponuje zastaralými obrábacími strojmi ako sú sústruhy, frézy. Dopravná škola disponuje starými modelmi automobilov na vyučovanie v rámci praxe a taktiež zastaralou opravárenskou technikou. Elektrotechnici vyučujú staré technológie ktoré nezohľadňujú dnešné trendy. K modernizácii dochádza len veľmi pomaly, bez pomoci BSK na úkor vlastných projektov škôl a darov, čo je veľmi smutné. Preto by sme mali začať s vyraďovaním starých technológii a nákupom nových. Osobitou otázkou sú vzdelávacie programy a akreditácie. Byrokracia pri ich získavaní je neúnosná a školy sa do nich nehrnú. Na toto všetko sa viaže trh práce. Duálne vzdelávanie je na úrovni 2 %, čo je veľmi slabé. Je dôležité komunikovať so zamestnávateľmi, pretože školy vôbec nereflektujú trh práce. Nikto sa doposiaľ nezaujímal o podrobnú štúdiu potrebných pracovných miest v rámci kraja.
4. Školstvo je z hľadiska rebríčka priorít na poslednom mieste. Župa dlhodobo nerobí vôbec nič, len byrokraticky zaťažuje stredné školy a gymnáziá, čím sa problémy v žiadnom prípade nevyriešia. Nielen župa, ale aj MŠVVaV by mala riešiť súčasnú katastrofálnu situáciu. Ak v školstve nedôjde k veľkým zmenám, tak sa dostane do veľkých problémov.
5. Všeobecne na objektívnom zanalyzovaní stavu by som zadal urýchlené vypracovať správu o aktuálnom stave dopravy v kraji. Okamžitá príprava dopravných projektov ohľadom budovania prestupných bodov integrovanej dopravy na železničných staniciach na okraji mesta a v mestách a dedinách kraja, kde treba naprojektovať záchytné parkoviská a parkovacie domy pre osobné autá, ale aj pre bicykle, kde sa bude dať prestúpiť z vlaku na regionálny autobus , alebo MHD teda na električky , ktoré treba predĺžiť na okraj mesta v Petržalke, Podunajských Biskupiciach , Vajnoroch či za Dúbravku. Pustil by som sa do vyvíjania tlaku na NDS kvôli kolektorom pri diaľnici D1 a projektovaniu 4-pruhovej Seneckej ceste a Pezinsko grobsko modranského obchvatu a samozrejme dokončenie obchvatu Rohožníka.
Blíži sa zima a prioritou je zabezpečiť zimnú údržbu existujúcich ciest. Počas zimného obdobia by som nechal zmapovať technický stav všetkých ciest a na základe toho na jar začal pripravovať opravy. Podľa mne známych informácií v súčasnostiu sú v najhoršom stave vozovky na Záhorí, cesta Rohožník - Malacky, ďalej prejazd Pezinkom (Bratislavská/Moyzesova), v okrese Senec. V Bratislave má cesty na starosti mesto, ale havarijná je napríklad Bajkalská ulica aj iné.
Jozef Uhler

1. Dnešní seniori potrebujú, aby časť života určenú na oddych mohli skutočne venovať oddychu a aby neboli finančne zaťažení, pretože dôchodky často nestačia pokryť životné náklady. Kraj musí aktívnym seniorom poskytnúť možnosti na trávenie voľného času, niekedy sa to nazýva aj program aktívneho starnutia. Seniorom je tiež potrebné naďalej poskytovať finančné výhody pri cestovaní vo forme zľavneného alebo bezplatného cestovného. V niektorých častiach nášho kraja majú seniori problém s dostupnosťou lekárov. Župa dokáže pomôcť a zabezpečiť aby každý senior mal dostupného lekára aspoň niektoré dni v týždni.
2. Ľudia vo vyššom veku majú často problém s používaním verejnej dopravy. Ide najmä o množstvo prekážok, ktoré musia prekonať. V Bratislave postupne prerábame zastávky na bezbariérové a všetky nové vozidlá sú nízkopodlažné. Toto je potrebné rozšíriť do celého kraja. Ináč budú aj tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia, najkrajšie parky a najlepšie nemocnice zívať prázdnotou, ak našim seniorom nepomôžeme sa k nim dostať verejnou dopravou. A sme opäť pri doprave :).
3. Bratislavský kraj má niekoľko elitných gymnázií, ktoré sú známe svojou kvalitou a musí ich udržiavať na výbornej úrovni. Zároveň je potrebné klásť dôraz na to, aby zo stredných odborných škôl vychádzali kvalifikovaní študenti pripravení na prax. Musíme sa zamerať na odbory, ktoré majú v našom kraji perspektívu. Je to nielen automobilový priemysel, ale aj oblasť služieb v cestovnom ruchu. Rakúšania na toto vsadili a dnes vedia, že vsadili dobre. Majú kvalitných ľudí, s dobrými mzdami a cestovný ruch profituje. Je to na prospech všetkých.
4. Župa má zabezpečiť vhodné prostredie na výučbu a riaditelia škôl majú byť odbremenení od starostlivosti o školské budovy. Až potom sa môžu naplno sústrediť na výchovno-vzdelávací proces, tak aby kvalita našich škôl bola porovnateľná so školami v susedných krajinách. Len tak zabezpečíme, že žiaci nám neutečú do zahraničia, odkiaľ sa už mnohí nevrátia.
5. V prvom rade by som riešil tzv. úplnú dopravnú integráciu. Ide o harmonizáciu spojov vo verejnej osobnej doprave tak, aby v jednom čase po jednej trase nešiel vlak aj autobus. Toto môže priniesť častejšie intervaly spojov a tak zatraktívniť verejnú dopravu.
Ďakujem všetkým kandidátom, že si našli čas a odpovedali na všetky moje otázky.
Na záver som chcel urobiť menšie vyhodnotenie, kto ako odpovedal. Mal by som však problém. Ešte stále si nie som istý koho budem voliť. Bude to ťažké.
Predošlé série otázok:
1. Otázky pre kandidátov na župana - Lanovka
2. Otázky pre kandidátov na župana - Župa