Aj to je určitá motivácia byť Petržalčanom. Už teraz sa do systému parkovacej politiky prihlásilo viac ako 22 000 obyvateľov, čo predstavuje približne 80 % všetkých petržalských áut. Takmer 85 % z nich využila možnosť registrácie online, na e-mail, alebo do SMS správy už im prišlo schválenie rezidenčného parkovania.
Registrácia je jednoduchá. Pomocou web stránky www.parkovanievpetrzalke.sk a mobilnej aplikácie ju zvládne každý, ale aj tak tu je veľké ALE. Predpoklad a realita je rozdiel. Napriek tomu, že pravidlá pre registráciu sú jasne definované (aj pre služobné vozidlá, vozidlá manželského páru, leasingové vozidlo...) ľudia hľadajú spôsob ako systém obísť. Počas obdobia od spustenia registrácie (1.10.) Miestny úrad v Petržalke sprístupnil obyvateľom možnosť registrovať sa osobne na úrade v Technopole, či do 15. novembra aj v obchodnom dome Aupark. Predĺžený pracovný čas pre registráciu do 20:00, či dostupnosť aj cez víkendy bol samozrejmosťou. Pri registrácii dochádzalo k rôznym prípadom, napr. keď chceli staršie ročníky registrovať tie mladšie, pretože tie nemajú čas a rodičia boli ochotní, či kedy si fyzické osoby predávali - odovzdávali - požičiavali splnomocnenia na užívanie iného vozidla, častokrát aj s inými EČV. Práve druhý prípad je skutočným problémom, pretože takýmto spôsobom by Petržalčan mohol na seba naviazať a registrovať viac vozidiel, napr. svojich nepetržalských kamarátov a to by situáciu vôbec neriešilo. Aj parkovanie (zvlášť to rezidenčné) musí mať svoje pravidlá. Dovolím si ich zrekapitulovať.
1. Je potrebné mať trvalý pobyt v regulovanej zóne (je isté, že týmto spôsobom sa budú riadiť a riadia všetky funkčné parkovacie politiky). Inak svojich obyvateľov nezvýhodní oproti tým, ktorí tu trvalý pobyt nemajú.
2. Právny vzťah k vozidlu (vlastník alebo držiteľ zapísaný v technickom preukaze)
V tomto bode je potrebné dodať, že je možné registrovať aj autá cez operatívny leasing, služobné vozidlá, alebo vozidlo manžela/manželky, ktorý/ktorá nemá trvalý pobyt v Petržalke. V týchto prípadoch je pre registrujúcu osobu potrebné doložiť požadované dokumenty. Všetko potrebné je veľmi podrobne uvedené na stránke www.parkovanievpetrzalke.sk.
Keď si to takto zhrnieme nie je to zložité. I tak s tým majú niektorí ľudia problém. Nejde našťastie o väčšinu. Verejne sa ozývajú sú prevažne tí, ktorí registračný formulár nepresne či nedôsledne vyplnia. Najčastejšie chyby sú pri zadávaní rodného čísla, alebo EČV/ŠPZ vozidla, poprípade zlej registrácii vzťahu k vozidlu. Toto je riešiteľné, takže nebojte sa, ak ste aj napr. spravili chybičku pri písaní EČV, ide ľahko opraviť vo webovom portáli.

Petržalka to myslí vážne. Od novembra sa začali rozdávať papieriky (zelený a červený), ktoré upozorňujú na nové pravidlá v parkovaní. Po opakovanom porušení pravidiel pristúpila bratislavská mestská polícia k papučiam.
Je to naozaj potrebné? Áno je.
Regulácia je prvý krok k tomu, aby nám autá takpovediac „nespadli na hlavu“. Vďaka regulácii a postupnému zberu dát bude možné parkovanie zlepšovať. Neplatí to iba o Petržalke, ale o všetkých mestách či obciach, kde počet aut iba pribúda.
Dodám, že síce ide o prvú lastovičku, od jej spustenia sú viditeľné výsledky. Dokazuje to nielen samotný počet registrovaných, ale aj využívanie mobilnej aplikácie, vďaka ktorej môžu aj nerezidenti parkovať v určitých hodinách zadarmo.
Ide o krátku rekapituláciu, pretože veľkú časť má Petržalka a Petržalčania úspešne za sebou a nové výzvy pred sebou. Dokazuje to počet osobne sa pýtajúcich a registrujúcich, ktorý výrazne klesá.
Zodpovedný prístup samosprávy bol tiež v tomto zavádzaní veľmi dôležitý. Videli ste niektorý úrad prístupný aj cez víkendy a vo večerných hodinách?
Je to dobrý krok smerom dopredu a som rád, že som mohol byť jeden z tých čo pomáhali pri registráciách. Ako povedal jeden kolega „parkovanie je dynamický a živý proces“. Ten sa vyvíja a prispôsobuje, rovnako ako aj snaha samosprávy pomôcť čo najviac obyvateľom pri zavádzaní noviniek, ktoré sú pre fungovanie dôležité.