Šanca pre Bratislavu v boji s nelegálnou reklamou

Písmo: A- | A+

Včera sa konalo slávnostné otvorenie predajní OBI. No to aby prilákali čo najviac návštevníkov rozhodli sa investovať aj do nelegálnej reklamy.

Obchodný reťazec OBI má na Slovensku prebrať ¾ predajní BaumMax. Preto je divné a zároveň zarážajúce, že sa uchýlili k najtrápnejšiemu spôsobu propagácie, na ktorý sme zvyknutý u cirkusov, alebo menších firiem. Ide o kartónové reklamné pútače, ktoré objímajú stĺpy verejného osvetlenia (teda lampy). Lampy má v správe mesto a preto iba mesto môže vydať povolenie na umiestnenie dočasnej reklamy.

Obrázok blogu

Vo väčšine prípadov mesto buď ignoruje umiestnené reklamné pútače, alebo im vystaví dočasné povolenie. To platí však pre spomínané cirkusy a kolotoče, ktoré po ukončení svojho pôsobenia dané pútače odstránia. Prípad je o to horší, že miesto kolotočárov to urobil obchodný gigant z Nemecka, ktorý obsadil viacero billboardov.

Obrázok blogu

Teraz je šanca pre mesto ukázať, že chce bojovať s nelegálnou reklamou. Ak by firma nemala žiadne platné povolenie, magistrát hl. mesta môže na základe platného, všeobecného záväzného naradenia udeliť firme najvyššiu pokutu 6 666€. Nejde síce o veľkú sumu pre nadnárodnú spoločnosť, ale pokuta pre túto firmu môže slúžiť ako exemplárny prípad. Lebo ak mesto nezačne konať, môže si tu reklamu robiť už hocikto. Po kauze s firmou PreSent tak prichádza ďalšia možnosť pre primátora Nesrovnala aj reálne zakročiť proti tomuto druhu vizuálneho smogu.

Obrázok blogu

Je tiež potrebné upozorniť, že časť reklamných pútačov sa nachádza aj na stĺpoch dopravného označenia. V tomto prípade sa neriadia platným VZNkom, ale cestným zákonom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pre upresnenie, OBI vlastní 343 prevádzok v Nemecku, 233 v zahraničí a plus tie čo prevzal u nás. Čo určite znamená dobré postavenie na trhu. Týmto spôsobom reklamy si však urobili vcelku hanbu. Verím, že vedenie mesta zareaguje tak ako má, aby si to ostatné firmy, alebo šíritelia vizuálneho smogu uvedomovali. Išlo by síce o malý krok, ale niekde začať treba. Staré Mesto a Karlova Ves s reklamou bojujú zatiaľ úspešne.

Skryť Zatvoriť reklamu