Chystáte sa do Chorvátska? Jednu z posledných sezón platíte kunami

Po rozdelení jednotného monetárneho trhu bývalej Juhoslávie sa Chorvátsko a Slovinsko vrátili k svojím historickým menám- kune a toliaru.Toliar už bol nahradený v Slovinsku eurom. Kuna oslavuje 25 rokov od zavedenia.Dožije 30-ku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V 13. storočí mala v historickom Slavónsku, chorvátskom Prímorí, Dalmácii a chorvátskej bánovine veľkú cenu kožušina z kún, týchto drobných šeliem. Poddaní, tzv kmeti v týchto kožušinách platili dane bánovi.

Chorváti ktorí žili na území dnešného Chorvátska si nerazili vlastné mince až do 12. storočia a používali byzantské mince. Práve obraz už spomenutej kuny sa zjavuje potom aj na razených minciach z 13. - 14. storočia zvaných banovac.

Dubrovník, Zadar, Split, Trogir, razili vlastné peniaze, pričom Dubrovník až do roku 1820 a tie patria medzi veľké numizmatické cennosti. Prvé papierové peniaze sa objavili v Chorvátsku na ostrove Pag v roku 1778. V roku 1848 boli razené mince - strieborné forinty. Počas druhej svetovej vojny za trvania ustašovskej NDH (Nezávislý štát Chorvátsko) sa mena volala tak ako dnes, kuna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prednej strane razenej jednotky bol obraz kuny a na zadnej slávika. Práve v súvislosti s rovnakým názvom pre menu počas NDH začali "novinárske kačice" na názov meny, ktorý vraj bude znamenať návrat do fašistického podvedomia, a zvýšenie kriminality. 

Predchodcom dnešnej chorvátskej kuny bola dočasná mena = chorvátsky dinár. Ten však splnil svoju funkciu a umožnil kunám, aby sa zažili a ostali stabilnou menou. Chorvátsky dinár bola slabá mena, ktorá veľmi rýchlo padala na hodnote, no počas jeho existencie monetárna politika dostala pod kontrolu vytváranie vlastnej meny Chorvátska. Verejná súťaž bola otvorená v roku 1992, v nasledujúcich mesiacoch boli potvrdené všetky parametre bankoviek. Tie sa v marci roku 1993 necali vyhotoviť v prvej sérii v Mníchove v tlačiarni Giesecke&Devrient.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku požívania chorvátskej kuny, teda od 29.05.1994 sa vyhotovilo celkovo 1,38 miliardy bankoviek v celkovej hodnote 168 miiiárd kún,pričom 245 miliónov je stále momentálne v obehu. Najzachovalejšie sú bankovky v hodnotách 1000 a 500 HRK, najviac zničené sú bankovky 50 HRK, ktoré však pomaly miznú z obehu. Taktiež najmenšiu bankovku 5 HRK už takmer nenájdete, nakoľko vedľa nej, ako vjednej z mála krajín existuje v rovnakej hodnote aj minca. Dá sa teda predpokladať, že bankovku vytlačí, tak ako v Česku kovová 50-tka papierovú. Náklady na výrobu jednej bankovky predstavujú asi 44 lipa (lipa-halier) a na vyrazenie mince sú náklady 72 lipa. Kým bankovky 10 a 20 HRK sa tlačia v Mníchove, tie vyššej hodnoty 50,100. 200 sa tlačia vo Viedni a 500 a 1000 boli vytlačené len raz, v roku 1994.

SkryťVypnúť reklamu

Za tých 25 rokov bolo vyrazených toľko mincí v mene HRK, že by vytvorili čiaru dlnú 4500 km. Bankovky v hodnote 1000 HRK boli vytlačené preto, nakoľko sa v roku 1994 ešte nevedel presne, na akom kurze bude nová mena, pričom podobne ako v dnešnej BiH sa jej hodnota mala najskôr odvíjať od nemeckej marky a jej hodnoty v roku 1994. V Chorvátsku sa všetky závažné prepočty (úspory, majetkové ohodnotenia) prepočítavajú v eurách.

Platenie hotovosťou je v Chorvátsku stále oveľa výraznejšie, než bezhotovostná platba. Z približné 2 miliárd zaplatených účtov do roku 2017 bolo 86 percent zaplatených v hotovosti. Kuny sa vraj ťažko dajú falšovať, v priemere jednu do dvoch na milión bankoviek sú falsifikáty. V Chorvátsku počas uplynulej srzóny evidovali 11488 falsifikátov eura, 76 kusov falošných USD a 30 britských libier- GBP.

SkryťVypnúť reklamu

Od momentu zavedenia kuny sa o tom nerozmýšľalo, no dnes by chorvátska mena ťažko splnila kritériá rodovej rovnosti. Valuta je ženského rodu, no obklopená je mačistickou raritou: Od 10 HRK do 1000 HRK sa na vás z každej bankovky pozerá mužská tvár. Zo ženských tvárí by si ľudia najviac želali spisovateľku Ivanu Brlić-Mažuranic, avšak jej dedo je už na bankovke, ktorá sa aj mne najviac páči a to je 50 HRK.

Kurz kuny sa najskôr vypočítaval podľa hodnoty nemeckej marky DEM, podobne ako v Bosne a Hercegovine, kde sa aj dnešná mena volá marka, avšak konvertibilná marka (KM) v približnej hodnote k Euru 2KM-1 EUR. Pri prechode z meny Chorvátsky dinár sa napokon kurz ustálil na 1 HRK- 1000 chorvátskych dinárov. Priemerná životnosť bankovky HRK je 7 rokov. Možno mnohí aj slovenskí turisti hádžu alebo hodili nejaké tie kuny, či lipy do mora, či do fontány počas dovolenky. Takto bolo vyradených z obehu približne 4,3 miliónov mincí.

Príbeh o chorvátskej kune (HRK) bude ešte dlho aktuálny, kým sa neuvedie konverzný kurz voči euru. Pre chorvátsky export je vážna stabilná kurzová rovina. Vďaka exportným firmám je práve ohraničený pád hospodárstva a je umožnený návrat k rastu HDP. Recesia v Chorvátsku trvala dlhšie ako v iných krajinách kvôli zlej ekonomickej štruktúre. Ak všetko prejde podľa plánu, Chorvátsko by malo zaviesť spoločnú menu Euro k tridsiatemu výročiu zavedenia HRK, teda k 29.05.2024.

Jakub Tinak

Jakub Tinak

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý sa od 18 zaujíma o Balkán. Nedoštudoval som chorvátsky jazyk, no venujem sa mu súkromne. Veľmi ma povzbudia články niektorých tunajších blogerov a občas aj nejaká reakcia na moje články. Píšem skoro výhradne o sebe alebo o Chorvátsku, či regióne juhovýchodnej Európy. Mám Aspergerov syndróm, no snažím sa pracovať na sebe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu