Ako pohodlne začať štúdium medicínu a nezblbnúť pri tom

Písmo: A- | A+

Už len niekoľko dní ostáva do začiatku nového semestra. Prešli ste strasťami prijímacích pohovorov, už ste dostali index, máte prvý prvácky session-víkend za sebou a zbalené kufre na intrák/kolej? Teraz je potrebné v pokoji zvoliť stratégiu ako sa za prvý semester nezblázniť. Tu sú moje skúsenosti.

1) Nechajte si na každý deň aspoň hodinku vlastného voľna. Je to veľmi dôležité, preto ešte raz - nechajte si na každý deň aspoň hodinku vlastného voľna. Mnohí Vám povedia: "tak ty si teraz medik, ty sa už budeš len učiť, prilepíš sa na stoličku bla bla..." Blbosť!!! Chodili ste radi do kina? Hráte na hudobný nástroj? Maľujete? Beháte len tak po lúkach? Pokračujte v tom! Naozaj sa vyplatí investovať do oddychového času, váš mozog bude schopný pohodlne pracovať celé mesiace:)

2) Zo začiatku sa učte základy. Základy, základy, základy. Dookola si musíte opakovať základné poučky Anatómie, Histológie, Biochémie a ostatných teoretických predmetov. Verte mi, že ostatné, zložitejšie veci, pochopíte lepšie vtedy, ak budete mať slušný základ. Konkrétny príklad: mali by ste naučiť naspamäť odriekať základy histológie - teda ako vyzerajú napr. bunky epitelu, ich typy, čo sa v nich nachádza, aký to má význam, ako bunky spolu komunikujú atď. S touto výbavou vám pôjde ľahšie (a logickejšie) špeciálna histológia.

3) A zase histológia...predmet trochu nezmyselný, ak nebudete histológom, prakticky vôbec nič z tohoto v budúcnosti nevyužijete. Je to dobré akurát tak pre pochopenie patológie, ktorá sa učí v 3. ročníku. Skrátka a dobre, histológiou musíte prejsť a väčšinou ju vyučujú obstarožní dedkovia a babky, niektorí plesniví, mnoho rokov rozprávajú určité veci rovnakým spôsobom. Naučte sa presne to, čo chcú títo dôchodcovia počuť (tzn. navštevovať prednášky). Investícia do histológie (aspoň hodina denne) znamená vašu vyššiu šancu, že uspejete pri skúške. O slušnom tréningu mozgových buniek nehovoriac.

4) Spravte si pevný denný program. Ak už nebudete po čase vládať, "dobronávykom" si ku knihe aj tak sadnete:-)

5) Často prváci narazia na chémiu ako slepé kura na dosku. Všetci sa u nás chémie báli. Prečo taký strach a toľké vedrá sĺz? Ak sa histolu treba naučiť naspamäť, nájdite si v chémii logické súvislosti. Máloktorého examinátora zaujímajú presné názvy všetkých enzýmov, určite ho však budú zaujímať vzťahy medzi jednotlivými reakciami.
Pre zasmiatie: http://www.sigmaaldrich.com/img/assets/4202/MetabolicPathways_updated_02_07.pdf

:-)

6) Nekupujte si všetky knihy, na ktoré Vám vo fakultnom obchode padne zrak. Často, na začiatku semestra, predávajú knihy starší spolužiaci, príp. sa koná burza kníh. Ušetríte veľa peňazí...

7) Každá fakulta má svoje špecifiká. Zistite si ich (od starších spolužiakov, od spolubývajúcich, z fakultných neoficiálnych stránok a pod.). Môže to pomôcť vyriešiť prípadnú dilemu, čo sa učiť prednostne (a ono k tejto dileme skôr či neskôr dôjde...)

8) Dve hodiny denne anatómie a latiny. Venujte mesiac latinskému skloňovaniu a aj Anatómia sa stane trošičku krajšou. Mimochodom, osvedčilo sa mi zadovážiť si atlas - existuje ich kvantum: Netter, Sobotta, Platzer, Feneisov slovník... Atlasy pomáhajú pri pitevných cvičeniach a určite sa zídu pri štúdiu chirurgie vo vyšších ročníkoch (a asi aj do profesionálneho života po škole).

Na záver to najdôležitejšie: nemajte z medicíny ťažkú hlavu. Dívajte sa na veci s nadhľadom a buďte otvorený nový informáciám a nadšený z noviniek. Potom pôjde určite všetko ľahko.

Skryť Zatvoriť reklamu