
Ako prve idem do banky kde zamienam 200 Euro a dostanem velku kopu penazi, ktora sa nevojde do penazenky. V Irane su bankomaty podobne ako u nas na kazdom rohu ale bohuzial ich mozu pouzivat len domaci , je to sucast sankcii voci Iranu. V banke ma opat zavola zriadenec dopredu a zacinam si zvykat na najmilsich ludi akych som doteraz stretol. Perzania sa stale usmievaju, zastavuju ma, stale sa opytaju ako sa volam , odkial som a ako sa mi paci v Irane. Nikdy nezabudnu dodat: "Welcome to Iran!". Rychlo a rad si na to zvykam ako aj na caste pozvania na caj alebo drink samozrejme nealkoholicky kedze v Irane sa alkohol nepredava vobec.
Rozhodnem sa ostat v tomto prijemnom, relaxacnom meste niekolko dni. Tabrizky bazar je vraj najkrajsi v Irane co mozem potvrdit, je dost velky a da sa v nom pohodlne prechadzat bez tlacenice aka byva v inych mestach. Mojou najoblubenejsou sekciou na bazaroch je cast s orieskami, ovocim a zeleninou.. Pistacii je stale niekolko druhov comu sa velmi tesim, chutia znamenite, chrumkaju..... Iran je ich najvacsim producentom na svete. O svetoznamych Iranskych kobercoch ani nebudem hovorit....su na ne vsetci velmi hrdi! Predavaci na bazare nie su dotieravi, nevnucuju tovar a “neznasilnuju” ako sa to obcas stava na bazaroch v severnej Afrike alebo na Blizkom vychode.
Tabriz

vyberiete si z pistacii?

Pekaren

V Tabrizi je velmi zaujimave Azerbajdzanske muzeum, Modra mesita a niekolko peknych parkov o ktore sa vzorne staraju.. Parky su velkou sucastou zivota perzanov a su majstrami sveta v piknikovani. Cele rodiny sedavaju v parkoch na dekach , varia caj, jedia, deti sa hraju, relaxuju. Piknikujucich ludi mozete vidiet na parkovisku, pri ceste.. proste vsade.

Tabriz

Vecer na ulici niekto za mnou krici a ked sa otocim pribehne chlapec a privita ma v Irane, za nim dojde starsi pan Mehraz, ktory mi chce ukazat mesto, ideme sa prejst a potom navrhne, ze ide na veceru k dcere svojej sestry a mam ist s nim. Taketo pozvanie sa neodmieta. Dcera byva v novostavbe a ma maleho syna obleceneho v maske batmana. Samozrejme sa serviruje caj a ovocie, cakame s vecerou na jej manzela, ktory pride z prace, pracuje ako manazer vo fabrike vyrabajucej traktory. Sokuju ma jeho dokonala znalost ceskych Zetorov, vie o nich uplne vsetko! a potom sa rozhovori o Dubcekovi.... Maly batman stale prepina telku kde kazdy vecer recni Ahmadinezad, rec sa zvrtne aj na politiku, Iranci nemaju problem verejne kritizovat zriadenie a casto sa to stava aj na ulici, v cajovni ,ze sa stazuju a neboja sa! Zivo sa zaujimaju a Slovensko a zivot u nas...dostanem niekolko darov, napr. nozik a v noci idem naspat. Objednaju mi taxi a dokonca zaplatia soferovi vopred, co som si ani nevsimol. Tesne pred tym ako som vystupil z auta este volaju taxikarovi ci som dosiel dobre do hotela a som OK. Na druhy den sme dohodnuti, ze dojdem za Mehrazom do jeho predajne na bazar. Bazar je obrovsky, neviem to najst... som na uplne opacnom konci , jeden pan ma tam potom zvezie autom. Stravim velmi zaujimavy, prijemny den v bazare... vecer dojde mlada rodinka zo vcerajska a ideme spolu na veceru na chutnu jahnacinku.
Batman

V Tabrize zazijem aj jedno smutne stretnutie. Niekto za mnou dobehol a pozval na veceru , bol to univerzitny profesor, ktory hovoril perfektnou anglictinou, vratil sa po rokoch z emigracie z Kodane domov, kedze ma nador na mozgu....
Rano vstavam o 6.00 na bus do Teheranu, cesta trva 9 hodin, busy su podobne ako v Turecku pohodlne s plnym servisom, krajina pri ceste je vyprahnuta. Listok stal 3,50 E.
Idem rovno do hotela kde byva Catt a Indy, kamarati z Londyna, povodne sme mali stravit spolu viac casu no kvoli mojmu cakaniu na viza stravime v Irane spolu len 5 dni v Teherane. Oni pokracuju cez Turkmensko, Cinu az do Indonezie a na Vychodny Timor.
Rano ideme do komplexu Golden Palace, kde je niekolko palacov, muzei, krasny park z reproduktorov zneju basne recitovane vo farsi, z fontan zblnka voda, krasna relaxacna atmosfera.. Muzeum kobercov je tiez velmi zaujimave..
Golden Palace

Listok na metro stoji asi 7 SK, na bus 3Sk, do busov zeny nastupuju zadnymi dverami a oddelene aj vzadu sedia, v metre je mix ale dobrovolne maju zeny vycleneny jeden vagon vzdy vpredu. Doprava v Teherane je sialena , najvacsia brutalita aku som zatial videl. Jazdi tu velmi vela aut znacky Pajkan a benzin stoji v prepocte 3 Sk za liter. Darmo Iran ma druhe najvacsie zasoby ropy na svete. Velkym problemom tohto 15 milionoveho mesta je smog.
Teheran

Teheran

Je zaujimave sledovat ako zeny nosia pripevnene satky na hlave, velmi casto to vyzera ako keby satka padala... to sa ale nepaci najsilnejsiemu muzovi Iranu ajjatolahovi Chamenei, ktory chcel nedavno vyskolit niekolko desattisic zien, ktore by napravovali zenam satky na uliciach. Prezident Ahmadinezad to nepodpisal a zastal sa zien. Zeny aj pod satkami su stale pekne upravene a namalovane, su krasne. V Teherane a aj v celom Irane su "in" plasticke operacie nosa, rocne ich urobia 90 000 ako pre zeny tak aj pre muzov. Je to zaroven aj znak urciteho postavenia v spolocnosti.
Golden Palace

Vela ludi pozna ceskeho spisovatela Milana Kunderu. Horucava je neskutocna, davame si aspon nealkoholicke melonove{ananasove} pivo .
Trosku je obcas problem s orientaciou, kedze nie vsetky nazvy ulic su oznacene aj v latinke..
Ideme sa kuknut aj k byvalej americkej ambasade, na plotoch su stale statom malovane grafity s protiizraelskou a protiamerickou tematikou, vsade su kamery a nemaju moc radi ked to niekto foti....

Tehran: Azadi - monument slobody

TradIcna restauracia kde sa sedi v tureckom sede na velkych drevenych posteliach i

Menu
