Plitvička jezera, Hrvatska.

Tyrkysová voda, hučiace vodopády, kvapky vody trblietavé ako vodopády, nebotyčné skaly, jaskyne a zeleň. Obrázok ako z gýčového filmu - nie.  Realita - Národný park Plitvické jazerá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Plitvička jezera, Croatia.
Plitvička jezera, Croatia. (zdroj: Petra Jamrichová.)

V čistej priehľadej vode našli domov čestní obyvatelia - rastliny i živočíchy. Niektorí z nich sa rozhodli poďakovať rieke za jej pohostinnosť tým, že ju učinili ešte krásnejšou.

Prenikajúc do zeme dážď vpíjal kysličník uhličitý a vytváral iony kysličníka uhličitého, ktorý rozpúšťal vápencové skaly. Voda sa tak postupne nasýtila rozpustným uhličitanom vápenatým. Mikroskopické chaluhy a baktérie, žijúce vo vode na povrchu machu, svojím slizom zachytávali nepatrné kryštáliky vápenca z vody. Z takto vzniknutého kalu i zo skamenelých zbytkov chalúh a machu vznikal pórovitý kameň - travertín.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupne vytvoril veľké travertínové bariéry, ktoré spomalili tok rieky a prehradili jej údolie. Tak vznikli Plitvické jazerá.

I dnes na povrchu bariér, cez ktoré sa valia vodopády, vo vode, ktorá nikdy neprestáva tiecť žijú malí tvorcovia travertínu - machy a chaluhy. Denne tak spolupôsobia na vytváraní fenoménu, ktorý im a ich rieke dal krásu.

Obrázok blogu

Málokomu sa podarí pozrieť si celý park, správa parku ponúka viacero trás pre turistov od menej náročných zhruba dvojhodinových túr, po náročnejšie až osemhodinové túry, vhodné už pre zdatných turistov.

Obrázok blogu

Cez jazero Kozjak pláva pravidelne takýto parník.

Obrázok blogu

Vstup do národného parku je platený, turistické trasy a mosty vedú po oboch stranách kaňonu i pod vodopádmi. K najvyššie položenému jazeru - Proščansko jazero - jazdí kyvadlová doprava, ktorá je vrámci zaplateného vstupu zadarmo. Trasy sú značené takýmito orientačnými tabuľami.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Do krištáľovo čistej vody môže na niektorých miestach turista namočiť ruku.

Obrázok blogu

Príčinou zvláštneho tyrkysového, modrého a zeleného sfarbenia Plitvických jazier je okrem iného aj naplavený vápencový kal ukladajúci sa na dne jazier.

Obrázok blogu

Hlavným fenoménom je šestnásť malých jazier prepojených reťazcom vodopádov a kaskád. Rozdiel medzi hladinou najvyššie a najnižšie položeného jazera je 150m.

Obrázok blogu

Voda na niektorých miestach mení farbu, no jedno má spoločné. Krištáľovú čírosť. Preto možno na dne vidieť zvyšky vegetácie.

Obrázok blogu

Okrem nespočetného množstva rýb v jazerách, takmer až k Vašim nohám priplávajú i kačky.

Obrázok blogu

Miestne sprievodkyne tvrdia, že snom mnohých mladých Chorvátov, je práve svadba pod vodopádom, čo však zatiaľ nie je možné.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Znalci chorvátskej prírody tvrdia, že Plitvické jazerá sú najkrajšie pri východe slnka, keď sa jeho červenozlatá farba zrkadlí na tyrkysovej hladine.

Obrázok blogu

Vodopády na Horných Plitvických jazerách.

Obrázok blogu

Bolo tam fakt krásne.

Obrázok blogu

Príťažlivosť jazier spočíva aj v spleti drevených chodníkov vedúcich tesne nad vodou a v blízkosti vodopádov.

Petra Jamrichová

Petra Jamrichová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáMesto pod UrpínomO životeCestopisyPolitika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu