
Dnes sa každý vyhovára na krízu a jej dôsledky, ani vláda nepostupuje inak. Tu možno porovnať správanie sa oboch vláda. Kým Dzurindova vláda preberala zdevastovaný štát po Mečiarovej vláde rozkrádania, Ficova vláda prevzala štát, ktorý bol po rozsiahlych reformách na vzostupe a to nielen hospodárskom. Napokon Ficova vláda mala predsa len väčší balík financií na začiatku k dispozícii aký mala Dzurindova vláda a to presne o 755 miliárd viac. Človek by predpokladal, že ak má vláda k dispozícii viac financií, tak nebude mať čo i len najmenší dôvod zadlžovať vlastný štát. Tak potom kde je tá bájna kríza, veď súčasná vláda keby šetrila, kríza nemusela dopadnúť na Slovensko tak ako dopadla. Nebyť štedrého rozdávania peňazí zo štátneho rozpočtu na všetky svetové strany, nemusela by súčasná vláda zadlžiť budúce generácie. Týmto argumentom výhovorku na krízu možno zamietnuť.
Politické strany sa často vyhovárajú alebo skôr veľmi radi poukazujú na chyby súperiacich strán. Badať to najmä v súboji koaličné strany vs. opozičné strany, resp. súčasná vláda vs. minulá vláda. Nuž tu by sa žiadalo väčší priestor venovať tejto problematike, čo ktorá vláda urobila. Možno začať napr. tým čo pozitívne urobili obe vlády:
Dzurindova vláda: zaviedla jednotnú daň, urobila reformu dôchodkového zabezpečenia, naštartovala proces prijatia Eura, úspešne nás doviedla do Nato a EÚ, umožnila konkurencieschopnosti medzi zdravotnými poisťovňami, podporila rozvoj podnikateľského prostredia - priviedla k nám takých investorov ako je Peugeot alebo KIA, z čoho sa vytvorilo obrovské množstvo pracovných miest a klesla nezamestnanosť, znížila korupciu a zlepšila vzťahy s našimi bezprostrednými susedmi.
Ficova vláda: zrušila dvadsaťkorunový poplatok u lekára, pridala dôchodcom 50 Euro na Vianoce, zaviedla mýto.
Pri Dzurindovej vláde by sa s menovaním pozitív dalo pokračovať, kým pri Ficovej vláde týmito troma bodmi všetko hasne. Dzurindovej vláde sa síce dajú vyčítať sem tam nejaké tie prešľapy ako v prípade invalidov, či baníkov, no Ficova vláda to už preháňa. Nejde tu o velebenie niektorej z vlád, len si treba uvedomiť, že napr. na jednej strane súčasná vláda síce pridala dôchodcom na Vianoce 50 Euro, ale na strane druhej nevalorizovala dôchodky do takej miery ako vláda minulá, čím je konečný výsledok ten, že dôchodcovia dostali aj tak menšie dôchodky. A čo sa týka zdravotníctva, tak síce boli zrušené dvadsaťkorunové poplatky u lekára, ale za minulej vlády bola spoluúčasť občana v zdravotníctve cca 123 korún a za súčasnej vlády je to cca 215 korún. Na záver možno len dodať, že každý občan si môže urobiť vlastný názor o tom, čo ktorá vláda urobila dobre a čo zle. Avšak nazerať na problémy Slovenska a riešiť ich cez populizmus a nacionalizmus môže byť dosť nebezpečné.