Maskovacie siete ukrývajú ľudí pred dronmi, ktoré nesú smrť. Irina potrebuje na ich výrobu našu pomoc.

Materiál na jeden meter štvorcový siete stojí jedno euro.

Maskovacie siete ukrývajú ľudí pred dronmi, ktoré nesú smrť. Irina potrebuje na ich výrobu našu pomoc.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sme pár kilometrov od frontovej línie niekde za mestom Kostyantinivka a niekde nad nami sa ozve podozrivý zvuk. Dronistu Ťochu to už nerozhodí. Akurát nás vyzve, aby sme sa presunuli o pár metrov ďalej, pod maskovaciu sieť. Tá pri pohľade zhora splýva s prostredím. Pomáha ukrývať ľudí, vybavenie a autá pred nepriateľskými dronmi, ktoré nesú smrť. Všade, kde sú vojaci, vrátane domčekov v prifrontových dedinách, kde prespávajú a trávia pokojnejšie dni, ak nie sú na rotáciách v zákopoch na „nule“, chránia ich životy maskovacie siete. Kým v teplejších ročných obdobiach sú vhodné zelené a zelenohnedé siete, v zime a snehu sú nenápadnejšie biele.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

S vojakmi pod maskovacou sieťou.
S vojakmi pod maskovacou sieťou. (zdroj: Jana Čavojská)

Maskovacie siete vyrábajú dobrovoľníčky a dobrovoľníci po celej krajine. Napríklad ako je Irina Sidorenko. Stretla som ju v Kramatorsku v roku 2016. Energická žena tam organizovala skupinu dobrovoľníkov, ktorí sa nazývali Včielky, a vyrábali maskovacie siete pre vojakov na Donbase. Vojnu mali celú dobu rovno za rohom – a Irina si to veľmi dobre uvedomovala. Silou mocou sa vtedy okrem pomoci chlapcom na fronte snažila zvrátiť názor svojich spoluobčanov zo západu krajiny, že všetci na východe si želajú Rusko. Neváhala celú noc cestovať autobusom do Kyjeva aj s ukrajinskými zástavami a prázdnymi nábojnicami, pozbieranými na bojiskách východnej Ukrajiny, na ktoré kramatorské Včielky maľovali kvety a žltomodré pruhy a predávali ich ako suveníry, aby utŕžené peniaze poslali vojakom. Považovala za svoju povinnosť povedať obyvateľom hlavného mesta, že oni v Kramatorsku sú Ukrajina a že robia všetko, čo je v ich silách, aby to tak zostalo.

SkryťVypnúť reklamu

Maskovacia sieť ukrýva na línii "nula" medzi Ňjú-jorkom a Avdijivkou mínomet.
Maskovacia sieť ukrýva na línii "nula" medzi Ňjú-jorkom a Avdijivkou mínomet. (zdroj: Jana Čavojská)

Dnes je situácia iná. „Na začiatku som sa držala lepšie. O vojne som už za tých osem rokov ruskej agresie na východe Ukrajiny vedela svoje. No postupne vychádzali najavo hrozné veci, ktoré ruskí vojaci robili Ukrajincom na okupovaných územiach. Surový ruský útok na kramatorskú železničnú stanicu bol obrovskou tragédiou. Dostávam stále viac správ o tom, že niekto z mojich príbuzných, priateľov a známych zahynul. Na fronte zomierajú deti a vnuci mojich kamarátov,“ hovorí Irina so slzami v očiach. Ruštinu už nepoužíva. Chce rozprávať len ukrajinsky. Nie jazykom agresora a vraha.

Irina s vnučkou Darou ukazujú svoju maskovaciu sieť.
Irina s vnučkou Darou ukazujú svoju maskovaciu sieť. (zdroj: Jana Čavojská)

Lenže nebola by to ona, ak by dovolila smútku ovládnuť jej dušu. O chvíľu si utrie slzy a opäť sa usmieva. Poznamená niečo povzbudzujúce, pre ostatných a trochu aj pre seba. Verí v šťastnejšiu budúcnosť, verí vo víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Tu jej môžete poslať pár eur, aby mohla pokračovať vo výrobe maskovacích sietí:

https://donio.sk/maskovacie-siete

V apríli 2022 opustila s mužom Vladimirom a vnučkou Darou rodný Kramatorsk. „Uvedomila som si, že falošné hrdinstvo nemá žiadny význam. Ak by sme zostali a niečo sa nám stalo, aj tak by sme nikomu nepomohli.“ Zbalili to najnutnejšie – v prvom rade, samozrejme, materiál na maskovacie siete – a napchali sa do auta. Na ceste boli tri dni. „Nevedeli sme, kam ideme,“ pokračuje Irina. „V mestách a dedinách ponúkali odídencom nocľah a jedlo. Neviem, ako sme dorazili sem, do Kutsivky.“ Je to malá dedina s blatiskými cestami v Čerkaskej oblasti. Do školy chodí len pár detí. Preto starosta časť veľkej školskej budovy premenil na ubytovanie pre odídencov. Irina s rodinou zostala najprv na noc. A už neodišli.

SkryťVypnúť reklamu

Irina s manželom Vladimirom v Kutsivke.
Irina s manželom Vladimirom v Kutsivke. (zdroj: Jana Čavojská)

Hádajte, čo ráno urobila Irina ako prvé? Išla za riaditeľom školy s otázkou, či nemá voľný priestor, kde by postavila rám a viazala maskovacie siete. Dal jej k dispozícii nepoužívanú triedu. Okamžite tam natiahla svoje rámy a povrázky. Cez facebook zháňala od známych vhodný materiál. S manželom Vladimírom prácu neprerušili ani na deň. Hotové sieťky posielajú vojakom väčšinou poštou – aj keď to znamená cestovať tridsať kilometrov autobusom na najbližšiu poštu.

Potom si Sidorenkovci prenajali v Kutsivke domček. Tradičný ukrajinský vidiecky dom, vybielený vápnom, s okennými rámami natretými namodro. Jeho staručká majiteľka zomrela pred tromi rokmi a odvtedy bol neobývaný. Nie je tu vodovod a má len latrínu na dvore. Irina ukazuje plastovú nádrž s kohútikmi, ktorú si namontovali do kuchyne na umývanie rúk. Umývanie tela je komplikovanejšie – Irina spomína na prvé leto, keď sa nasťahovali a Vladimir jej na záhrade vyrobil solárnu sprchu. Po týždňoch provizória v škole sa vtedy prvýkrát normálne osprchovala.

Väčšinu priestoru v malom domčeku zaberajú rámy na siete.
Väčšinu priestoru v malom domčeku zaberajú rámy na siete. (zdroj: Jana Čavojská)

„Ľudia nás tu privítali veľmi pekne,“ pokračuje Irina. Aj preto si Kutsivku zamilovala. Páčili sa jej kvitnúce stromy, zakrátko poznala mená všetkých kráv a býčkov, pasúcich sa na hospodárstvach okolo. Hoci je domček malý, na bývanie si Sidorenkovci vyčlenili iba jednu z dvoch izieb. V tej druhej uskladňujú materiál a vyrábajú sieťky. Irina s Darou ukazujú, ako naťahujú povrazy a ako na ne priväzujú prúžky látky, ktoré im predtým pripravil Vladimir. Kedysi používali každý dostupný materiál, posteľné plachty, čokoľvek. Dnes sú vhodné materiály dostupnejšie, sú menej horľavé, dobre držia tvar, nenasiaknu vodu a vyrábajú ich s maskovacou potlačou. Lenže ak práve nemajú peniaze na ich nákup - ako je to aj práve teraz - opäť strihajú posteľné plachty a obliečky. Nezastavia ich ani výpadky elektriny, vtedy pracujú s čelovkami. Irinine siete sú medzi vojakmi žiadané. Posielajú jej fotografie na tému: nájdi svoju maskovaciu sieť. „Niekedy mám naozaj problém ju v teréne rozoznať,“ smeje sa Irina.

Vladimir strihá materiál na prúžky.
Vladimir strihá materiál na prúžky. (zdroj: Jana Čavojská)

Svoj byt v Kramatorsku dali Sidorenkovci k dispozícii armáde. „Je to fajn, naši chlapci polievajú kvety, starajú sa o všetko a občas nám pošlú fotky, čo je nové,“ usmieva sa Irina a ponúka do čaju domáci med, ktorý dostala od susedov. Opäť nejde elektrina. Kým ide, čaj si vždy navaria dopredu do termosky a po zvyšok dňa fungujú na power bankách.

„Myš!“ zakričí zrazu Dara. Zvieratko prebehne po posteli, odtiaľ na záves, okenný rám, druhým závesom dole a zmizne niekde v rohu. Strieborná mačka zatiaľ pohodlne vylihuje na stoličke. „Mačka z mesta. Myši nechytá. Bojí sa ich a uteká pred nimi,“ podotkne Irina. Drží sa, hoci kvôli situácii v jej krajine jej občas vyhŕknu z očí slzy. No rýchlo ich zaženie svojím neporaziteľným optimizmom. Veď má prácu, ktorú treba urobiť. Pre vojakov, brániacich Ukrajinu.

Maskovacia sieť ukrýva ľudí a techniku pred ruskými dronmi.
Maskovacia sieť ukrýva ľudí a techniku pred ruskými dronmi. (zdroj: Jana Čavojská)

Dara vyrába aj bižutériu. Náhrdelníky, náramky a náušnice z korálok, k tomu srdiečka v ukrajinských farbách a brošničky pre deti z hliny. Prázdne nábojnice, ktoré jej sem posielajú vojaci výmenou za maskovacie siete, dekoruje plastickými hlinenými kvetmi a dopĺňa ich o krúžky na kľúče. Výťažok z predaja ide na podporu vojakom. Kúpiť si ich môžete aj na Slovensku cez občianske združenie Berkat.

Režim dňa je pevne daný. Irina s Vladimirom sú dôchodcovia. Takže sa výroba sieti stala pre nich prakticky zamestnaním. Vyrábajú siete rozličných veľkostí, od menších na mínomet až po také, ktoré sa naťahujú nad celým dvorom. Čas a námahu Irina a Vladimir obetujú ochotne. Materiál na siete však musia kupovať. Dôchodky sú však v Ukrajine nízke a sami to nezvládnu. Jeden meter štvorcový siete vychádza približne na jedno euro. Preto im chceme pomôcť. Na Doniu pre nich zbierame peniaze na nákup materiálu na maskovacie siete. Každé euro sa počíta. Každé euro robí obrancov Ukrajiny neviditeľnými. Prispieť možete tu:

https://donio.sk/maskovacie-siete

Ďakujeme!

Jana Čavojská

Jana Čavojská

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Reportérka a fotografka, autorka dvoch reportážnych kníh: Dunaj – Rieka príbehov a Humans: 30 tvárí lepšieho Slovenska, spoluautorka dokumentárneho filmu danubeStory o rieke Dunaj a príbehoch dvadsiatich ľudí, ktorí žijú na jeho brehoch. Vo svojich reportážach sa venuje hlavne príbehom ľudí v komplikovaných životných situáciách, téme migrácie a utečencov. Precestovala za nimi viac ako osemdesiat krajín vrátane Južného Sudánu, Haiti, Rwandy, Venezuely, Iraku či Sýrie. Od začiatku vojny na Ukrajine tam cestuje nielen ako reportérka, ale aj s potrebnou pomocou pre civilistov a obrancov Ukrajiny, pod hlavičkou OZ Nezlomní, ktoré založila spolu s Marcelom Rebrom. Zoznam autorových rubrík:  Ukrajina

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 12x
  • Prečítané: 427x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 96x
  • Prečítané: 1 686x
  • 2
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 318x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 938x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 147x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 030x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Drahšie auto, benzín aj servis. Kamenický hovorí o zneužívaní, zníži odpočet DPH na firemné autá
Na výpadovke z Bratislavy sa už týždne tvoria kolóny. Pri oprave cesty prasklo potrubie
Svet je hore nohami (komentár)

Peter Schutz

Svet je hore nohami (komentár)

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.

  • 14h
Dobré ráno sobota: Ani odstrel 350 medveďov útoky nezastaví
reklama
SkryťZatvoriť reklamu