Legenda o vrahyni, ktorá si zasvoju krutosť vyslúžila zápis do Guinessovej knihy rekordov za najväčší početvrážd, je v novom Jakubiskovom filme zobrazená v úplne inom svetle. Jehoverzia príbehu sa prikláňa k tvrdeniu, že krvavé orgie a grófkina neobyčajnákrutosť sú len výmyslom.
Režisér sa niekoľko rokov pokúšalpreniesť príbeh čachtickej panej na filmové plátno. Opakovane sa vynárajúceproblémy s výrobou filmu dopomohli k neustálemu odkladaniu premiéry. Akvšak nie ste vyslovene na slovo vzatý fanúšik Jakubiskovej tvorby a napriektomu ste sa rozhodli so svätou trpezlivosťou počkať až do konečného uvedeniafilmu, lepšie ste urobiť nemohli. Výsledok rozhodne stojí za to.
Nielen pôsobivá hudba, ale užprvé zábery kamery zachytávajúce súčasnú zrúcaninu čachtického hradu musiapotešiť každého slovenského diváka. Fakt, že sa po nejakej dobe pozeráme na filmovédielo, ktoré je veľmi blízko späté so slovenskou históriou, je viac akopríjemný. Rovnako príjemné je pozerať sa na britskú herečku Annu Friel v hlavnejúlohe. Že o úlohu Alžbety Bathoryovej veľmi stála, dokazuje svojím vynikajúcimhereckým výkonom. Je vidieť, že si svoju postavu užíva, čachtická grófka jev jej podaní neľútostná ako bojovníčka za svoj majetok, kruták neposlušným poddaným, žensky príťažlivá ako manželka, či milenkaa zároveň nežná ako milujúca matka. Solídne výkony podávajú aj jej hereckíkolegovia – Bolek Polívka a Jiŕí Mádl ako putujúci mnísi, ktorí sledujúkrvavé udalosti z úzadia, Deana Horváthová – Jakubisková ako šarlatánkaDarvulia a hlavne Karel Roden, ktorý vyzbrojil grófkinho úhlavnéhonepriateľa Juraja Thurzu nielen potrebnými zbraňami, ale aj dávkou charizmy.
Bathory je veľkofilm, rátajte spriblížením vtedajšieho života, kostýmov, spoločenských situácií, medzi ktorépatrili okrem zábav aj verejné popravy, či upaľovania a dokonca aj zopárbojových scén, za ktoré by sa nehanbil ani Peter Jackson, hoci bojev Bathory nie sú až také dlhé, či prepracované ako tie v prsteňovejtrilógií, slúžia len ako doplnenie deja a spresnenie historickýchudalostí.
Slabším miestom filmu je trochu prehnanýstrih. Niektoré scény na seba nadväzujú prirýchlo, občas budete mať problém (podobneako hlavná hrdinka) rozlíšiť čo je skutočnosť a čo iba vidina, čím vám môžuujsť dôležité súvislosti, ktoré vedú k celkovému pochopeniu filmovéhodeja. Juraj Jakubisko zrejme vedel, o čom hovorí, keď na oficiálnejpremiére odkázal divákom, že Bathory je film, ktorý treba vidieť dvakrát, možno aj trikrát.
Napriek tomu vo vás Bathory už poprvom zhliadnutí zanechá dojem dobre vykonanej práce. Tento film budete maťv mysli ešte dlho potom ako opustíte kinosálu. Budete ho chcieť vidieťznova.