Scorseseho Vek nevinnosti

Martin Scorsese previedol najznámejší román americkej spisovateľky Edith Whartonovej Vek nevinnosti na filmové plátno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Citlivým prístupom k téme románu, minimálnym zmenám pôvodnej knižnej verzie, perfektnému hereckému obsadeniu na čele s Danielom Day – Lewisom, Michelle Pfeifferovou a Winonou Ryderovou a hlavne pôsobivej kamere je Vek nevinnosti jeden zo Scorseseho najlepších filmov.

New York, druhá polovica 19. storočia. Mesto, ktoré nikdy nespí ešte nie je zastavané do neba siahajúcimi mrakodrapmi a po cestách sa nepreháňajú autá, ale koče s konskými záprahmi. Dámy sa obliekajú do tých najkrajších garderób a spolu s džentlmenmi v smokingoch sa oddávajú dennodenným radostiam v podobe návštev opier a účasti na plesoch. V tomto prostredí sa odohráva príbeh zasnúbeného právnika Newlanda Archera (Day – Lewis), ktorý navonok pôsobí ako spokojný mladý muž s nádejnými vyhliadkami do budúcnosti, no vo vnútri pociťuje nevôľu až odpor k zaužívaným stereotypom a staromódnym pravidlám svojej doby. Jeho budúcou ženou je May (Ryderová), ktorej nevinnosť a dobrosrdečná povaha preňho predstavujú všetko, čo by malo symbolizovať správne hodnoty v živote. No keď Archer spozná grófku Ellen Olensku (Pfeifferová), Mayinu slobodne zmýšľajúcu a nespútanú sesternicu, ktorá sa po nevydarenom manželstve s poľským grófom Olenskim vracia späť do New Yorku, čím sa stáva pre newyorkskú spoločnosť vydedencom, Archer sa začne pohybovať medzi dvoma veternými mlynmi. Jedným je jeho žena, ktorá symbolizuje zväzujúcu stabilitu a druhým je grófka, jeho životná láska, prinášajúca dovtedy nepoznanú vášeň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Scorsese zvládol adaptáciu Whartonovej románu tak, ako by chceli asi všetci priaznivci knižnej predlohy. Okrem drobných detailov film neprináša nijaké „bolestivé“ prekrúcania. Práca s kamerou je až expresionistická, zachytáva tie najjemnejšie detaily, či už ide o záhyby šiat, prezdobené plesové siene alebo zapadajúce slnko, vyvoláva tak dojem, že divák je v centre diania spolu s hlavnými postavami. Scéna, keď Archer nachádza grófku čítať knihu v parku, je zasa akoby vystrihnutá z niektorého z diel impresionistov.

Kvalitné výkony troch hlavných protagonistov sú sprevádzané úchvatnými obrazmi, vďaka ktorým na Vek nevinnosti hneď tak ľahko nezabudnete. Keď k nim ešte pridáme hudbu Elmera Bernsteina, vyjde vám majstrovské dielo, ktoré budete chcieť vidieť znova.

Jana Červenková

Jana Červenková

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som študentka Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského, odbor kulturológia, baví ma to, čo študujem a mám rada život, ľudí, zábavu a umenie. Zoznam autorových rubrík:  Filmová kritikaFilm ako umenieHudbaPohľad na vec...Z každého rožka troška...

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu