Všetko začalo v krásny slnečný deň, 6. júla 1957.Sedemnásťročný John Lennon so svojou skupinou nazvanou Quarry Men právepredvádzal, na neveľkom pódiu jednej z ulíc prístavného mesta Liverpool, jednuz piesení Billa Haleyho. Aj napriek tomu, že nepoznal všetky slová a väčšina znich pochádzala z jeho vlastnej hlavy, jeho výkon stačil na to, aby upútal odva roky mladšieho Paula McCartneyho, ktorý sa na toto malé podujatie prišielpozrieť spolu s priateľom. Paul, ktorý napriek faktu, že bol ľavák, vedel hraťna gitare, počkal na koniec predstavenia, aby Johnovi predviedol svoje umenie.Netrvalo dlho a John ho prijal do skupiny. Neskôr sa Quarry Men rozrástli ešteo jedného Paulovho priateľa. S Paulom sa spoznal v školskom autobuse, kde ichspájala nielen veková príbuznosť a odpor k škole, ale aj nekonečné rozhovory ohudbe a hudobných nástrojoch. Volal sa George Harrison a keď Lennon počul jeho dlhé prsty dotýkať sagitarových strún, v tom momente ho prijal do svojej skupiny.
Od týchto udalostí skupina Quarry Men dlho nevydržala a John, Paul aGeorge, z ktorých sa stala nerozlučná trojica, začali príležitostne hrávať akotrio. Príležitostne znamená napríklad na svadbe Georgovho staršieho brata.Keďže ani jeden z nich sa do školy nehrnul, lepšie povedané, doslova sa na ňuvykašľali, nezostalo im nič iné, ako zarobiť si na chlieb tým, čo im išlonajlepšie - hudbou. A to rovno v najodviazanejšom meste v Európe, Hamburgu.Spolu s trojicou Lennon, McCartney, Harrison z Liverpoolu odcestoval aj Johnovpriateľ z umeleckej školy Stuart Suttclife a nevyhnutný bubeník, v tomtoprípade syn majiteľky liverpoolskehoklubu Casbash, Pete Best. Neskôr Lennon pomenoval svoju novú skupinu Beatles,čo by sa dalo preložiť ako Chrobáci, ale len v prípade, že ide o Beetles s e.Takto ide o slovnú hračku, do očí tu bije slovíčko Beat alebo aj Tempo (aj keďje pravda, že skupina zo začiatku používala gramaticky správny názov –Beetles).
Beatles našli svoje miesto v hamburgskom klube Kaiserkeller, kde si získalinielen verné publikum, nemeckých priateľov, ale aj svojho budúceho bubeníka apriateľa Richarda Starkeyho, prezývaného Ringo Starr. „Ringo“ kvôli jeho záľubev prsteňoch (ring znamená prsteň, kruh). Po úspešnom hraní v hamburgskomklube (po stránke hudobnej, nie finančnej), sa neplnoletý George Harrison muselvrátiť na rozkaz polície späť do Liverpoolu. Jeho druhovia ho čoskoronasledovali a Beatles sa usadili v miestnom klube Cavern, kde sa pomaly, aleiste rozbehla ich krkolomná kariéra. Treba však pripomenúť, že nikdy by kničomu nedošlo, keby jeden verný fanúšik Beatles nezavítal do obchodu splatňami a nevypýtal si od Briana Epsteina, majiteľa obchodu, platňu s jehoobľúbencami. Epsteinovi táto zvláštna požiadavka, nakoľko o Beatles nepočul anislovo, nedala spať, a čoskoro sa šiel sám presvedčiť na vlastné oči do klubuCavern, či Beatles naozaj stoja za povšimnutie. O tom, že za to stáli, svedčífakt, že po vystúpení za nimi osobne prišiel a ponúkol sa im za manažéra, ktorýz nich spraví hviezdy. Stuart, ktorý zostal v Hamburgu, kvôli štúdiu umenia, sao obrovskej sláve svojich priateľov nikdy nedozvedel. Ako dvadsaťjedenročnýzomrel na leukémiu. Ale ani Petovi Bestovi nebola súdená obrovská sláva, ktorámala prísť. Technickému zvukárovi a producentovi hudobných nahrávok, GeorgoviMartinovi, sa Best ako bubeník ani trochu nepáčil a prikázal ho vymeniť.Johnovi, Paulovi a Georgovi vtedy napadol len jeden jediný, ktorého boliochotní vziať medzi seba. Tým vyvoleným bol starý priateľ z hamburgských čias,Ringo Starr. Prosbe Beatles, či by sa k nim chcel pridať, vyhovel najprvzdráhavo, ale čoskoro sa ukázalo, že to bol správny krok, pretože keď bolivšetci spolu, všetkým bolo jasné, že teraz je to ono, teraz urobia dieru dosveta. A tak sa aj stalo.
V roku 1963 vydalo liverpoolske kvarteto svoju prvú nahrávku "Love medo", ktorá obsadila sedemnáste miesto rebríčka hitparády BBC. Až hit"Please please me" spolu s rovnomenným albumom katapultoval Beatlesna prvé miesta hitparád. Z tohto albumu pochádzali aj ďalšie nestarnúce,životom prekypujúce a chlapčensky naivné zamilované piesne ako "She lovesyou", "I saw her standing there" alebo "From me toyou". Beatles sa stali celosvetovým fenoménom a idolom miliónov dievčat vovšetkých kútoch sveta. Nielenže preslávili svoj rodný Liverpool, ale rock ´n´roll sa stal hlavným symbolom divokých šesťdesiatych rokov. Histéria, ktoránastala na celom svete sa dala nazvať len jedným slovom - Beatlemánia. Práveprirodzený výzor, ale hlavne vystupovanie, robilo týchto štyroch mladých Britovtakých príťažlivých pre všetky vekové kategórie. Lennon pre svoj cynizmus anespútanosť bol známy ako vodca a rebel skupiny. McCartneyho milý výzor,prístupnosť a schopnosť "predať sa", ho charakterizovala ako toho miléhoBeatla. Harrison, ktorý bol vždy trocha zdržanlivý a povedal len to, čo simyslel, bol považovaný za toho tichého. A Ringo so svojím vtipkovaním a vôbecprirodzenosťou bol ten, ktorý bol vždy uvoľnený, usmiaty. Práve odlišnéosobnosti Beatles sa okrem ich slávnych účesov, pripomínajúcich helmy alebo ajmopy, stali pre túto skupinu charakteristické. Aj keď nikto nepochyboval, žeBeatles sú objavom storočia, nie všetci čakali, že sa im podarí tak rýchlo a vtak krátkej dobe prevalcovať "Nový svet", teda Ameriku. No hitpochádzajúci z pera Lennona/McCartneyho "I want to hold your hand" todokázal a Beatles na večernom predstavení americkej televíznej show EdaSullivana doslova dobili Ameriku, čo sa dovtedy nepodarilo žiadnemuzahraničnému interpretovi. Z úspešného amerického turné presedlali rovno nastrieborné plátno a to svojím prvým celovečerným čierno-bielym filmom "Ahard day´s night" (1964), ktorý okrem britského humoru a hektického životasuperhviezd zobrazuje aj vojnou zdevastovaný Liverpool.
Beatles natočili spolu 5 filmov. V poradí druhým bol "Help"(1965), zábavný príbeh o čarovnom prsteni, po ktorom túži sekta Indov a ktoréhovlastníkom nie je nikto iný ako Ringo, čo vyvolá kopu šialených zápletiek asituácií. Tretí, televízny "Magical Mystery Tour" zobrazuje slávnuštvoricu na zázračnej ceste anglickou krajinou v magickom autobuse. Napriektomu, že réžiou a scenárom sa zapodievali hlavne Beatles, film nedosiaholočakávaný úspech, skrátka, nebol pochopený správne (aj keď teraz je považovanýza jeden z majstrovských kúskov šesťdesiatych rokov – Steven Spielberg saraz vyjadril, že tento film im púšťali ako názorný príklad filmového umenia nafilmovej škole).
Ďalším v poradí bola "Yellow Submarine", animovaný celovečernýfilm o kúzelnom, podmorskom svete Pepperland, ktorý je obsadený zlými modrýmistvoreniami neznášajúcimi hudbu. Jediní, ktorí môžu ľuďom v núdzi pomôcť súštyria muzikanti z Liverpoolu, ktorých jediná zbraň je hudba a smiech. No aposledným je dokument "Let It Be", ktorý mal byť oknom do štúdia Beatles,zachytiť ich pri nahrávaní ďalšieho albumu a pri dobrej nálade, no jediné, čosa podarilo zachytiť je "pomalá smrť" rozpadávajúcej sa skupiny.
Hektický život superhviezd dokazuje stále väčšia a väčšia histéria nakoncertoch Beatles. Intenzita hluku, ktorý vytvárali krehké hrdlá nežnýchpohlaví by položili aj slona, preto niet divu, že okolo roku 1966 sa Beatlesrozhodli s koncertovaním skončiť, uzavrieť sa do štúdia a venovať sa hudbe askladaniu ako skutoční profesionáli. Ich rozhodnutiu dopomohli hlavne udalosti,ktoré sa odohrávali na každom jednom koncerte. Histéria, hluk a krik boli nadennom poriadku, nehovoriac o tom, že senzácie chtiví novinári striehli naBeatles na každom kroku, visiac na každom slove. Že za svoju trpezlivosť bolinakoniec odmenení, dokazuje hlavne škandál z roku 1966, keď John Lennon vjednom rozhovore podotkol, že Beatles sú momentálne väčší a slávnejší ako JežišKristus. Reakciu zarytých katolíkov, pobúrených veriacich, či rasistického Ku -klux - klanu hádam ani netreba opisovať. Konečné slovo o skončení koncertovaniateda padlo v pravú dobu, no treba pripomenúť, že v roku 1965 odohrali Beatleshistorický koncert v americkom Shea Stadium, ktorý sledovalo viac ako 50 000nadšených fanúšikov a ktorý je považovaný za doteraz najväčšiu živú šou vdejinách.
Napriek tomu, že sa Beatles zavreli do štúdia, mimo dosah všetkých ľudí,neznamená, že zaspali na vavrínoch. V roku 1967 uzrel svetlo sveta legendárnyalbum "Sgt Pepper´s Lonely Hearts Club Band". V tomto období udávalismer takzvané deti kvetín - hippies s neodmysliteľným Mierom na perách. Letolásky však nebolo len o tom, že všetko, čo potrebujete je láska, ako sa tospieva v Lennonovej "All you need is love", ale aj o stále viac sa rozširujúcej droge LSD alebo"acid" ako ju nazývali. Veľa významných osobností tohto obdobia sajej nevyhlo, takže je pochopiteľné, že ani Beatles neboli výnimkou. No poniekoľkých "tripoch" si uvedomili, že ľudské hľadanie pravého zmyslaživota a pravdy drogy určite neuspokoja. Najviac si to uvedomoval"tichý" Beatle George, ktorý svojich priateľov naviedol na cestu doIndie spolu s indickým filozofom Maharishi Mahesh Yogim. V Indii, v táboreRishikesh sa spolu venovali transcendentálnym meditáciam, vegetariánskejstrave, jóge a "hľadaniu pravdy". Aj keď neskôr vyšlo najavo, žeMaharishi je, podľa Lennonových slov, iba "človek", Harrisonovenadšenie pre meditácie a indickú kultúru už nezmizlo, čo je hlavne cítiť v jehopobeatlesovských projektoch.
Ako to už býva, keď ide všetko ľahko, čoskoro sa udeje niečo, čo všetkoskomplikuje. A ani v prípade Beatles to nebolo inak. Práve počas hľadaniaodpovedí na otázky "Prečo vlastne žijeme?" a im podobným, sa kmeditujúcim hudobníkom doniesla tragická správa, že ich manažér a priateľ vjednej osobe, Brian Epstein, zomrel opustený za zamknutými dverami v jeho bytev Londýne. Zdrvení Beatles sa okamžite vrátili späť do Anglicka. Dodnes sanevie, aká bola skutočná príčina úmrtia manažéra najslávnejšej skupiny sveta,no Beatles napriek všetkému verili, že nešlo o samovraždu, ale nehodu. Jednovšak bolo isté. Smrť najdôležitejšieho človeka v "Beatles biznise"znamenalo taktiež pomalú, ale istú smrť skupiny. Ako Ringo neskôr povedal:"Boli sme ako bezhlavé kurčatá, nevedeli sme, čo skôr."
Po Brianovi už Beatles odmietli iného manažéra, pretože Epstein nebol lendobrý priateľ, ale aj dôveryhodný človek, jeden z mála, v šoubiznise plnomhyen. Ich samostatnosť a konanie na vlastnú päsť sa však nie vždy vyplatilo.Televízny film "Magical Mystery Tour" skončil totálnym fiaskom; butikApple čoskoro prestal fungovať, (ale Apple Recordings s nahrávkami nádejnýchinterpretov sa celkom slušne držalo) a navyše v skupine sa stále viac a viacprejavovala zlá vôľa a nezhody členov medzi sebou. Najviac je to vidieť v užspomínanom celovečernom dokumente "Let It Be", kde aj napriekobčasnému smiechu (ktorý dokazuje, že niekoľkoročné priateľstvo sa predsa lennedá zničiť za jeden deň), jasne vidieť, že koncert na streche "AppleRecordings" je tentokrát naozaj posledný, rovnako ako album Abbey Road soslávnou fotografiou Beatles idúcich po prechode ulice Abbey Road v Londýne. Nato, že skupina naozaj končí poukazuje aj posledná skladba na albume, nazvanájednoducho "The End", koniec.
Po definitívnom rozpade legendárnej liverpoolskej kapely sa jej štyriačlenovia pobrali inými smermi. John Lennon, ktorý stratil v mladom veku svojumatku, čím bol poznačený celý život, rovnako ako prísnou výchovou jeho tetyMimi, s ktorou žil od matkinej smrti, svoj život a pocity vyjadril vo svojich piesňachna albumoch ako napríklad Plastic Ono Band alebo Double Fantasy. Spolu sosvojou druhou ženou Yoko Ono tvorili excentrický pár, ktorý urobil veľa premier a lásku vo svete, napríklad slávnym "posteľným mierom", kdecelých osem dní John a Yoko preležali spolu v manželskej posteli, čím chcelidať svetu posolstvo, že mier dosiahneme len vtedy, keď budeme chcieť, bezohľadu na to kým sme alebo čo robíme. Život otca dvoch synov, členanajslávnejšej skupiny na svete a talentovaného skladateľa však skončil skôr akomal. V roku 1980, 8. decembra okolo jedenástej hodiny v noci Johna Lennonazabil pred jeho vlastným domom a vydesenou Yoko šialený schizofrenický fanúšikMark Chapman, čím svet prišiel o jednu z najvýznamnejších osobností dvadsiatehostoročia.
Paul McCartney sa po rozchode Beatles začal naplno venovať svojej sólovejspeváckej kariére. Spolu so svojou ženou Lindou Eastmanovou založil skupinuWings. S touto niekoľko rokov koncertoval. Neskôr sa znova vrátil k sólu.Za svojho života bol navrhnutý a prijatý do rockovej siene slávy spolu sLennonom a neskôr aj Harrisonom. Anglická vláda mu udelila šľachtický titul"Sir", ktorým sa môže pýšiť, rovnako ako ocenením M.B.E. - Member ofthe British Empire, teda člen Britského impéria, ktoré spolu s ním ozdobuje ajostatných 3 členov kapely. V posledných mesiacoch sa v bulvárnychmagazínoch pretriasal jeho škandalózny rozvod s bývalou modelkou HeatherMillsovou. Napriek tomu McCartney aj naďalej úspešne pokračuje v hudobnejkariére.
Ringo Starr sa po rozpade skupiny venoval hudbe, ale aj filmom. Nakoncertoch si dal záležať, aby jeho hlas bol viac počuteľný ako to bolo nakoncertoch Beatles, kde sa mu ušla maximálne jedna - dve pesničky. Na jehovystupovaní vidno, že sa mu spievanie páči, ale nezabúda ani na svoje povolaniebubeníka, preto vždy na radosť fanúšikov sekunduje iným - pozvaným - slávnymhosťom na svojom vlastnom koncerte. Vo filmoch sme ho mohli vidieť hlavnev komédiách, napríklad po boku Petra Sellersa v snímku „MagicalChristian“.
George Harrison svoju kariéru sólového speváka zasvätil indickej hudbe, aleaj moderným skladbám, ktoré spätne ovplyvnili jeho život a hru na gitare. Svojepresvedčenie a vieru v Boha dokázal hlavne vo veľkolepom hite "My SweetLord", z ktorého úspechu sa však dlho netešil, nakoľko bol obvinený zporušenia autorských práv. Neskôr sa dokázalo, že toto obvinenie nebolooprávnené. Na rozdiel od ostatných Beatlesákov prestal koncertovať a vo svojomsúkromnom štúdiu vytváral pozoruhodné projekty, ktorými zásoboval svet. V novembri1999 bol podobne ako Lennon napadnutý šialencom, len s tým rozdielom, žeprežil.
Spolu s Beatles pred svojou predčasnou smrťou v roku 2001 ešte stiholnahrať album "One", ktorý sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov,ako najpredávanejší nosič na svete, pomohol vytvoriť dokument "The BeatlesAnthology", zobrazujúci závratnú kariéru Beatles a takisto nahral niekoľkospoločných singlov, aby ľudia brali na vedomie, že Beatles nezmizli, sú tu avždy budú.