6 dôvodov, prečo zrušiť gastrolístky

Tak nás smeráci opäť poslali do kelu. Gastrolístky, naša duálna mena, sa ani tento raz nezrušila. V poriadku. Zrušia sa, keď bude pri moci príčetnejšia vláda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (156)

Chápem, že nápad „zrušme gastrolístky“ naráža aj na odpor zamestnancov. Loby, ktorá z nich žije, alebo loby tých, čo si na ich ochrane budujú svoju dôležitosť (odborári), je silná. Náš návrh je však výhodný pre zamestnancov aj zamestnávateľov. Zamestnávatelia budú aj naďalej prispievať na stravovanie svojich zamestnancov. Akurát peniazmi, nie absurdnými gastráčmi, ktoré sú drahé, obmedzujúce a náročné na administratívu.

6 dôvodov, prečo ich zrušiť:

  1. Vyššia sloboda a voľnosť v stravovaní
    V blízkosti firmy je možno taká reštaurácia, v ktorej mi chutí, je lacnejšia, alebo má iné mnou preferované parametre, ale neberú v nej „moje lístky“. Potom je tam taká, v ktorej mi nechutí a v nej tie lístky berú. Nepriamo ma tento systém núti chodiť do tej, kde mi nechutí, a to len preto, že mi zamestnávateľ nedal príspevok v peniazoch, ale len v papierikoch s obmedzeným použitím.
     

  2. Obmedzenie ľudí so špeciálnym stravovacím režimom
    Máme medzi sebou mnoho ľudí, ktorí si nosia do práce stravu z domu. Či už je to zo zdravotných (celiatici, vegetariáni, ...) alebo iných dôvodov, stravné lístky im možnosť nákupu potravín komplikujú a opäť ich len nepriamo nútia nakupovať „niekde“ a nie tam, kde chcú.
     

  3. Povinnosť zamestnanca kupovať si gastrolístky
    Ak už má firma povinnosť dať mi príspevok na stravné formou gastrolístkov (55% z ceny jedla), prečo som nútená aj ja sa na tieto lístky skladať (45% z ceny)? Prečo mi musí firma strhávať moje zarobené peniaze a kupovať mi za ne gastrolístky? Uvítala by som, ak by som sa mohla sama rozhodnúť, akú stravu a v akom zariadení si za svoje peniaze kúpim.
     

  4. Vyššie náklady pre zamestnanca
    Zo stravných lístkov sa nevydáva. Neraz som svedkom, ako si ľudia „dokupujú“ pri pokladni kadejaké horalky, tatranky, žuvačky a iné, čo vôbec nemali v pláne kupovať. Ale v snahe, aby im nevydaná suma neprepadla v prospech (koho vlastne?), kupujú aj to, čo nepotrebujú. A nie je ojedinelé, že im pár centov prepadne. Koľko je to v sumáre za rok? A prečo je to takto nutné?
     

  5. Gastrolístky vám môžu prepadnúť
    Majú svoju obmedzenú platnosť a ak patríte medzi tých, ktorí ich nemajú kde priebežne využívať, alebo ak vám ostanú nejaké zabudnuté vo vrecku bundy, môžete sa vám stať, že keď ich s odstupom času nájdete, budú „expirované“. Váš vlastný majetok, na ktorý ste sa poskladali so svojím zamestnávateľom, vám jednoducho prepadne. Toto by sa pri príspevku formou peňazí nemohlo stať.
     

  6. Vyššie náklady pre zamestnávateľa
    Na to, aby zamestnávateľ poskytol finančný príspevok zamestnancovi, musí živiť sprostredkovateľskú firmu. Ak si aj odmyslím zbytočnú byrokraciu súvisiacu s vybavovaním, platením, doručovaním a inými službami, poplatky vonkoncom nie sú zanedbateľné. A čo je na tom asi najjasnejšie, presne o toto ide. Sprostredkovateľská firma. Koumáci vymysleli: dáme povinnosť zamestnávateľovi, aby dal niečo zamestnancovi. A prečo by mu to nemohol dať priamo? No predsa preto, že by na tom nikto nezarobil. A to je predsa škoda, aby sme tu mali štátom vynútenú transakciu, na ktorej niekto neparazituje.

    Saldo výhod a nevýhod jednoznačne hovorí, že gastráč patrí na smetisko dejín. To by sa však v parlamente musela viesť racionálna diskusia. Lenže nevedie.
    Takže dovidenia v lepších časoch, priatelia!

Jana Kiššová

Jana Kiššová

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podpredsedníčkou strany Sloboda a Solidarita, poslankyňou Národnej rady SR a predsedníčkou Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.Vážim si ľudí, prácu, život a za najvyššiu hodnotu v každej jeho oblasti považujem slobodu. Rovnako ekonomickú aj osobnú. V strane sa venujem hlavne podnikateľskému prostrediu a jeho zjednodušovaniu. Mojím cieľom je odbúrať z neho nezmyselné povinnosti, finančnú záťaž, byrokraciu a škodlivé bariéry. Poukazujem na potrebu rovnakého metra pre štát a podnikateľov a potrebu podporovať strednú vrstvu. Som presvedčená, že sú to nevyhnutné podmienky na to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Venujem sa aj téme eutanázie, o ktorej verím, bude raz realitou aj na Slovensku. O tomto všetkom píšem. Verím, že aj moje príspevky si tu nájdu svojich čitateľov a teším sa na konštruktívnu diskusiu :-). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu