Závislosť na štáte ako základ úspešnej politiky SMERu
Zúfalý človek túži vidieť lepšie zajtrajšky tak silne, že je ochotný nasadiť si štvoro ružových okuliarov a zažmúriť všetky oči.
Presne o tomto je politika SMER-u aj s ich balíkmi. Ani za svet nič systémové, nič dlhodobo udržateľné, životaschopné a vonkoncom nič, čo by vyviedlo chudobných z chudoby, alebo posilnilo a rozšírilo strednú vrstvu. Veď na čo by takáto stredná vrstva, všakáno, ešte SMER potrebovala. A za žiadnu cenu nenechať ľuďom viac peňazí, veď to by štát potom menej prerozdeľoval. A SMER je tu predsa na to, aby vedel a rozhodoval, čo je pre ľudí dobré a komu, na čo a koľko pridelí.
Darovanému koňovi sa na zuby nepozerá
Darček v správnom čase má aj iné čaro. Obmäkčí aj silných kritikov, ktorým by za iných okolností prekážali predražené CT-čka, smerácki rodinní príslušníci umiestnení v štátnej správe, peniaze pre baníkov zabalené v alobale doma u exposlanca Jánoša a iné neospravedlniteľné konanie darcu. No a v línii darčekov pre chudobu sú aj takzvané sociálne balíčky. Nielen vlaky, ale už aj autobusy zadarmo. Nielen príspevky na lyžovačky, ale zrazu rekonštrukcie internátov. Nielen znížená DPH na vyvolené potraviny, ale aj dvojnásobný vianočný dôchodok ako predvolebný bonus pre nízkodôchodkových seniorov. Teda opäť nič systémové a plošne prospešné, len jednorazové, kedykoľvek zastaviteľné opatrenia. Napríklad pre dieru v rozpočte.
Ľuďom viac peňazí
Ďaleko rozumnejšia podpora pre ľudí je nechať im viac peňazí z toho, čo zarobili. Zamestnancom, podnikateľom, drobným živnostníkom, proste všetkým. Ľudia budú motivovaní k práci a vytváraniu hodnôt, za odvedenú prácu im totiž viac ostane. A keď budú mať viac peňazí, viac aj spotrebujú. Vyššia spotreba vyvolá dopyt po tovaroch a službách, čím sa zvýši po nich dopyt a produkcia. Na vyššiu produkciu bude potrebných viac zamestnancov, čím sa vytvoria nové pracovné miesta. Ak sa zamestná viac ľudí, zníži sa nezamestnanosť a zlepší sa vyjednávacia pozícia ľudí pred zamestnávateľmi, čo spôsobí tlak na zvýšenie platov. Teda efekt „viac peňazí pre ľudí“ vznikne hneď na viacerých frontoch – najprv po znížení daní a odvodov, a potom prirodzeným zvyšovaním platov v dôsledku zníženej nezamestnanosti. Toto všetko vie byť slušným hnacím motorom ekonomiky, čo Slovensko bytostne potrebuje.
Zamestnanosť sa nezvyšuje dotáciami, ale zjednodušením podnikania
Je to beh na dlhšiu trať, no oveľa účinnejší ako selektívne dotované pracovné miesta z eurofondov alebo zo štátneho rozpočtu, čo Smer s obľubou robí. Stačí sa pozrieť, ako dopadlo dotované udržanie zamestnanosti napríklad v U.S. Steele. Stačilo povyhrážať sa odchodom zo Slovenska, na čo naša vláda reagovala bezprecedentnými ústupkami. Zmenila niekoľko zákonov doslova na objednávku amerického investora a zadotovala im ceny energií 15-timi miliónmi eur ročne počas 15 rokov. Toto sa udialo v marci 2013, pričom investor sa zaviazal udržať zamestnanosť a minimálne počas 5 rokov zotrvať na Slovensku. Dnes, v decembri 2015, už táto firma ohlásila masové prepúšťanie, o prácu má prísť okolo 2000 ľudí. Ani dotácie v inak nepriaznivých podmienkach nefungujú.
Motivácia k vytváraniu hodnôt
Jediné, čo funguje, je zmeniť tie nepriaznivé podmienky. Zavedenie rovnej dane vo výške 15% a zníženie odvodov sú len dve z nich. Zmeniť toho treba oveľa viac. Podnikateľom a živnostníkom, ktorí vytvárajú efektívne pracovné miesta, treba rozviazať ruky. Treba zrušiť všetky nezmyselné povinnosti a bariéry v podnikaní, ktoré ich stoja nielen peniaze, ale aj čas. A čím viac času venujú nezmyselným povinnostiam, o to menej sa dokážu venovať rozvoju svojho podnikania a vytváraniu hodnôt. Nielenže ich to brzdí, ale aj demotivuje. A tak sa idú mnohí radšej zamestnať, alebo zaevidovať na úrade práce. A tu vzniká závislosť a odkázanosť na štáte. Ak by ľudia mali solídnu možnosť dostať za svoju čestnú prácu solídnu plácu, neboli by tak jednoducho kúpiteľní za balíček.
Budujme spoločnosť silných a sebestačných ľudí
Jeden slušný pracujúci človek nemá dychčať vďakou za autobus zadarmo a nemá mať slzy v očiach za sociálny byt. Má svojou prácou dosiahnuť taký príjem, aby si zaň mohol bez problému dovoliť lístok na vlak a nemusel byť nikomu zaň vďačný. Za normálnu a slušnú prácu majú mať možnosť ľudia normálne a slušne žiť a na lyžiarsky kurz pre dieťa sa nemá skladať a šetriť celá rodina. Kam až chce Robert Fico zahnať ľudí? Kam chce spoločensky dostať našich učiteľov? Miesto toho, aby mali (a nie len oni, ale aj zdravotníci a všetci slušne a poctivo pracujúci ľudia) rozumné podmienky na slušný život, ide im stavať sociálne byty. Veď toto už nie je len o ekonomickej potupe tohto vymierajúceho povolania, on ich dehonestuje ešte aj spoločensky. Oberá ich o dôstojnosť.
Sociálne balíčky len deformujú trh, Slovensku nepomôžu. Pomohli by ale systémové reformy. To odkazujú nielen podnikatelia, zamestnávatelia, živnostníci ... ale aj my v SaS. A treba ich spraviť čo najskôr, aby sa tu oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Nie čakať, aký balíček kto prinesie.