Mnohým, ktorí neprídu o prácu, majú byť znížené platy na 60% ich doterajšieho príjmu, nakoľko podnik plánuje redukovať produkciu. Na prvý pohľad smutná realita, na druhý brutálny tunel, na tretí ďalší dôkaz, že dotácie proste nefungujú.
Prečo tunel? V marci v roku 2013 sa premiér Robert Fico po podpísaní spoločného memoranda s americkým investorom vyjadril, že spoločnosť U.S. Steel v Košiciach zotrvá minimálne 5 rokov a zachová vo firme pracovné miesta. Samozrejme nie „len tak“. Podľa spomínaného memoranda si americkí investori pre seba vylobovali zmeny v zákonoch a štát mal tak cez ceny energie dotovať U.S. Steel 15timi miliónmi eur ročne počas 15 rokov. To bez ohľadu na riziko, že toto spôsobí zvýšené ceny elektriny všetkým ostatným, teda domácnostiam a priemyslu. Ďalšie, na mieru šité legislatívne zmeny, sa týkali životného prostredia. Košické oceliarne mali kupovať na dražbe emisné povolenky, pričom najvyššia časť zo zaplatených peňazí sa mala vrátiť do firmy a mala sa za ne kupovať technika, ktorá postupne zníži tvorbu emisií. No konštrukcia na pohľadanie. Toľko tančekov okolo oceliarní pre výhražky odísť zo Slovenska. Dôvodom odchodu mal byť rast nákladov energie či prísna regulácia Európskej únie v oblasti životného prostredia.
Prečo dôkaz, ako dotácie nefungujú?
Tak ako mali zafungovať napríklad v tomto prípade? Najprv sa investor nechá počuť, že zvažuje odchod a pokiaľ ide o silnú spoločnosť zamestnávajúcu množstvo ľudí, pohne to každou vládou, ktorá si nechce vziať na triko zrušenie množstva pracovných miest, ak nedokáže podporiť zamestnanosť a zamestnávanie systémovými krokmi. Za svoju neschopnosť sa musí nejak vykúpiť. A tak prídu ústupky, dotácie, na mieru šité zmeny zákonov a mnohé ďalšie nesystémové opatrenia. Okrem toho, že toto kontaminuje spoločnosť a vytvára neférové a nespravodlivé podnikateľské a trhové prostredie, obvykle to ani nestačí. Nie je to totiž dlhodobo udržateľný stav. Je to ako keď chcete pestovať trávu na púšti. Začnete tam nosiť v kýbloch vodu a nejaké tie steblá vyrastú. Bude to prácne, bude to drahé a bude to neefektívne. Tých kýblov totiž nemá nikdy šancu byť dosť na to, aby tam rástla tráva tak pekná a životaschopná, ako vo vhodných podmienkach. No a keď s kýblami prestanete, tráva vyschne. A tak je to aj s dotáciami. To, čo by východu (a nie len východu a nie len U.S. Steelu) pomohlo, je vybudovaná infraštruktúra, diaľnice. Konkrétne východu Ukrajina, jej vstup do EÚ s prechodným obdobím pre trh práce. Ďalej priaznivé podnikateľské prostredie, odbúranie bariér pre vznik malých a stredných podnikov a znížené dane a odvody. A odbúranie množstva zbytočnej byrokracie, finančnej záťaže a nezmyselných povinností zamestnávateľov uľahčia prácu, zamestnávanie a uvoľnia ruky ľuďom, ktorí sú dnes odkázaní pracovať pre štátom dotované firmy. To všetko preto, aby sa doma, či je to na východe alebo západe, oplatilo pracovať, podnikať a žiť.
