Obmedzenie cesťákov
Viaceré agentúry vraj obchádzajú platenie odvodov cestovnými náhradami. Zamestnanec dostane minimálnu mzdu a zvyšok peňazí mu firma vyplatí cez cestovné príkazy. Ministerstvo sa teda rozhodlo, že toto zatrhne a agentúra nebude môcť vyslať zamestnanca na služobnú cestu. Bude tak môcť urobiť len firma, v ktorej je tento zamestnanec pridelený. Nuž, riešenie hodné medaily. Miesto toho, aby sa postihovali prípady zneužívania takéhoto konania, šup sem s plošnými zákazmi. Komu to uškodí? Samozrejme len tým poctivým. Pretože tí, ktorí to chcú obísť, sa „po novom“ môžu dohodnúť s firmou, ktorej ľudí prenajímajú a tak či tak „si to sprocesujú“. A to, že na vymyslenie takéhoto sprocesovania nepotrebujeme žiadneho delfína, je hádam zjavné.
Presun zodpovednosti na iných
Toto ide súčasnej vláde bravúrne. To, čo ona sama nedokáže, presunie alibisticky na iných. Po novom by mala firma, ktorá si prenajíma od agentúry ľudí, túto firmu kontrolovať. Teda ak som malá firma a nie je pre mňa efektívne riešiť byrokraciu spojenú so zamestnávaním ľudí (nemám alebo nechcem mať na to mzdárku, účtovníčku a právnika), alebo to z akéhokoľvek iného dôvodu proste nechcem riešiť (a je jedno či som malá alebo veľká firma), objednám si agentúru, ktorá mi prenajme ľudí a všetku byrokraciu zabezpečí. Ja jej za to zaplatím dohodnutú sumu a nestarám sa. Veď aj za to platím agentúru. Po novom budem musieť ja (firma, ktorá si prenajíma ľudí, bez mzdárky, účtovníčky a právnika) kontrolovať agentúru, či platí ľudí a či pri tom dodržiava zákony. Z firiem, ktoré sú tu na to, aby vytvárali pracovné miesta, aby vytvárali pre tento štát hodnoty a platili dane, chce urobiť vláda kontrolný orgán (ktorý má navyše funkciu kontrolóra vykonávať bezplatne). Inými slovami, majú suplovať daňové úrady, inšpektoráty práce a iné kontrolné orgány?
Zákaz objednať si služby od firmy s rovnakým podnikaním
Tak toto je skvost sady návrhov. Ministerstvo práce tvrdí, že firmy si znižujú náklady tým, že si neprenajmú alebo nezamestnajú ľudí, ale si niektoré služby objednajú od inej firmy. No, znižovanie nákladov je v tejto krajine zrejme smrteľný hriech a pre niekoho, kto nikdy nepodnikal, nepochopiteľné konanie. Ak má ale podnikateľ podnikať s cieľom dosahovania zisku (zo zákona dokonca musí), nuž tak je samozrejme nútený konať hospodárne a optimalizovať náklady. Ak to robí nezákonne, nech ho za to kontrolné orgány zákonným spôsobom spucujú (sankcie, dodanenie, ...), ale ak to robí z dôvodu hospodárnosti, nech ho nechajú žiť. Ak jedna IT firma dodáva informačné systémy pre hotely a vie doňho modul účtovníctva objednať od inej firmy, ktorá sa špecializuje na systémy pre účtovníctvo a v danom momente má kapacitu to tej prvej firme dodať, prečo by si to nemohla objednať u inej IT firmy? Alebo ak má jedna pekárenská firma napríklad dočasne vyššie objednávky ako je schopná svojou výrobou zabezpečiť, prečo by si nemohla od inej pekárenskej firmy objednať služby? A že si znížila náklady? No veď samozrejme, inak by to nerobila. Prečo teda nie? Fakt len preto, že si niekto myslí, že všetci a všade „odžubávajú“ a štát to nevie skontrolovať, tak to rovno zakáže? Táto vláda nedokáže nikdy šetriť, ak šetrenie nákladov považuje za niečo, čomu treba ihneď zabrániť.
Pri týchto a ďalších iných sa mi natíska otázka, kam až chce v „podpore podnikania“ táto vláda zájsť? Prečo vo všetkom uplatňuje princíp plošných zákazov? Ak je tu raz zákon, ktorý niečo zakazuje alebo prikazuje (napríklad preplatiť zamestnancovi za istých podmienok cesťák, zamestnávať za istých podmienok dohodárov, atď), tak nech to kontrolné orgány kontrolujú. Ak prídu na to, že služobná cesta nebola služobnou cestou a vo vzťahu k vykonávanej práci si ju alebo jej rozsah zamestnávateľ neobháji, nech má za to sankciu. Nemôže byť ale neschopnosť štátu niečo kontrolovať riešená tak, že všetko zakáže. Ak si takto postupne zlikvidujeme všetkých „vytváračov hodnôt“, ostanú nám tu len štátni úradníci a som zvedavá, kto ich všetkých uživí.