Kým počas vlády Ivety Radičovej odchádzalo do zahraničia študovať približne 120 tisíc mladých ročne, počas štyroch rokov vlády Roberta Fica to je vyše 150 tisíc. Až 14% zo všetkých vysokoškolákov študuje v zahraničí. To ešte nie je ten najväčší problém. Je fajn, že majú mladí takéto možnosti. Veď aj to je jednou z výhod Európskej únie – možnosť v rámci nej slobodne pracovať, cestovať a žiť. Mladí tak majú možnosť cestovať za poznaním, získavať cenné skúsenosti a jazykové znalosti, ktoré by po príchode domov mohli zužitkovať.

Horšie však je, ak sa domov vrátiť nechcú kvôli tomu, že ich doma nečaká nič dobré. Podľa výskumov Podnikateľskej aliancie Slovenska sa domov nechce vrátiť až 23% mladých ľudí a dôvody sú nelichotivé. Je to mizerná prosperita a nízke slovenské platy.
O nízkych platoch, neustále sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí a našej zlej konkurencieschopnosti na zahraničnom trhu nehovoria však len naši mladí, nehovoria o tom len slovenskí podnikatelia, hovoria o tom aj svetové rebríčky, v ktorých Slovensko posúvajú na ich chvost. Kým v roku 2009 sme boli v rebríčku slobody a konkurencieschopnosti na 35-tom mieste, v roku 2015 to bolo až 50-te miesto. Rovnako je to podľa prieskumu Svetového ekonomického fóra, podľa ktorého bolo Slovensko v roku 2009 na 47-om mieste, pričom v roku 2015 sme sa zhoršili o dvadsať miest. Sme na tom horšie ako napr. susedné Česko, Poľsko aj Maďarsko. Toto je mimoriadne nebezpečný trend pre ekonomiku, pretože ľudia, do ktorých Slovensko investovalo (napr. do vzdelania) a majú potenciál stať sa produktívnymi a prospešnými pre našu ekonomiku, ostávajú v zahraničí. Tomuto nebezpečnému trendu treba veľmi rýchlo zabrániť – či už znížením štátnej byrokracie, významným zlepšením podnikateľského prostredia a zjednodušením zamestnávania. To sú hlavné príčiny nízkych platov, na ktorých riešenie existujú recepty.
Sloboda a Solidarita také recepty má – v podobe nášho ekonomického reformného programu Agenda 2020. Ten bol vyhodnotený viacerými významnými inštitúciami (napr. HPI, INESS atď.) za najlepší, čo len dokazuje, že máme spomedzi všetkých politických strán najlepšie predpoklady zlepšiť na Slovensku životnú úroveň. A to zavedením rovnej dane a jej znížením na 15%, zjednodušením a znížením odvodov, zjednodušením a zlacnením vytvárania pracovných miest, znižovaním finančnej záťaže podnikateľov a odstránením mnohých škodlivých bariér. Máme pripravených vyše 150 konkrétnych opatrení, z ktorých 40 by sme vedeli zaviesť okamžite, počas prvých 100 dní vlády. Navyše bez toho, aby to zaťažilo štátny rozpočet. Sme na to pripravení – aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť – a aby sa naši mladí radi vrátili domov.