Yuanming Yuan - ruiny Starého letného paláca v Pekingu

Melancholicky záhadné kanelúry polámaných a na zemi prevrátených stĺpov, množstvo mramorových dekorácií, reliéfov, akantových listov, vzory zdobiace poprehýbané rímsy a konzoly,... keby tieto kamenné úlomky a torzá neslúžili čínskym detičkám ako preliezačky, či lehátka, čínskym vojakom na vychádzke ako kulisa pre pózu na fotografii pre svoju priateľku, zdalo by sa, že tento opis skôr patrí aténskej akropole. Omyl - stále sme v Pekingu a práve tu sa dá nájsť miesto s takouto spletenou atmosférou -  Old Summer Palace - starý letný cisársky palác Yuanming Yuan.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Aj tieto ruiny sú čínskej výroby
Aj tieto ruiny sú čínskej výroby (zdroj: Jana a Martin)

 Tento rozsiahly park so šírkou až 2,5 km bol založený už v 12.storočí v období dynastie Qing. Nespočetné množstvo romantických jazierok plných lotusov vytvára malebné zákutia vhodné na nekonečné prechádzky, je určite neobsiahnuteľný jednou návštevou a ani typické "elektro-káry" premávajúce po jednotlivých sekciách a tým uľahčujúce návštevníkom presun z miesta na miesto na tom nič nezmenia. V parku bolo vystavaných neskôr množstvo palácov, besiedok, a iných reprezentačných budov v celkovom počte až 145. V severovýchodnej časti podľa návrhov jezuitských mníchov stávala štvrť európskych palácov, napodobňujúcich slávne barokové európske kaštiele.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ako to už býva - zásluhou irónie osudu - práve európska ruka britských a francúzskych jednotiek počas Druhej ópiovej vojny v roku 1860 zmenila tieto veľkolepé stavby na pravdepodobne večné ruiny. Naša minuloročná nedeľná letná prechádzka po nich sa v momente musela zmeniť na filozofické meditácie pri pohľade na zástupy obdivovateľov zvláštneho spojenia ducha tohto miesta s jeho aktuálnou smutno-romantickou tvárou. Pre Číňanov je jedným z najatraktívnejších zákutí parku práve táto európska záhrada "Večného prameňa" a v dychtivej honbe za poznaním si nemôžu nechať ujsť pohľad na trosky kultúrnej konkurencie. Detaily sú síce trošku mohutnejšie a ťažšie, proporcie nebývalo prehnané. Ale na druhej strane, vlastná skúsenosť dokazuje, že Európanovi (na tomto mieste pochopiteľne trošku zakríknutému) pripomenú vzdialený domov a prinesú mnoho otáznikov do myšlienok.

SkryťVypnúť reklamu

 K najzachovalejšej pamiatke patrí "Veľká fontána", môžete sa stratiť vo zvyškoch labyrintu v "Záhrade žltých kvetov" a pritom sledovať zanietené skupinky prevažne čínskych turistov nadchnutých ešte zanietenejším výkladom o hrozivom memente výčinov imperialistického západu, ako im vysvetľujú sprievodcovia stav ruín, alebo sa nechať uniesť na chvíľku platnosťou zákonov schválnosti a nádherných zvratov, aké nám história predkladá na obdiv a zamyslenie. Starý letný palác bol nahradený novým,ešte veľkolepejším a pompéznejším a hoci tento starý zostal palácom len v názve, je fajn ho poznať.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Jana Podstavková

Jana Podstavková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som pozorovateľ a rada sa podelím s mojimi zážitkami s ostatnými. Zoznam autorových rubrík:  ČínaÁziaAfrikaMyšlienkySúkromnéNezaradenéMoje druhé ja

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu