Slovenská soška v Číne

Na hlavnej pešej zóne Wangfujing  v Pekingu býva nepretržite  doslova „husto“ , ale v minulých dňoch to platilo dvojnásobne.  Nakupujúci sa hemžili od obchodu k obchodu a v ceste im (od 23.6. do 3.7. 2006) stálo takmer 300 sôch a to nie hocijakých, pri týchto bolo možné si nielen zapózovať, ale tiež zatipovať víťaza. Vlastne až symbolických 29 víťazov – keďže ide o medzinárodnú výstavu sôch (k čomu inému ak nie) k 29. olympiáde 2008 v Pekingu „ 2008 Olympic Landscape Sculpture Design Contest“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Slovenská zemeguľa na hlavnej pešej zóne v Pekingu.
Slovenská zemeguľa na hlavnej pešej zóne v Pekingu. (zdroj: J a M Podstavek)

Výstava poputuje po mnohých čínskych mestách a mestečkách, predvedie sa aj v zahraničí, aby zozbierala hlasy pre najlepších a tí budú slávnostne vyhlásení a ich výtvory nainštalované ako motto hier koncom roka 2007.

Obrázok blogu

Tieto pozoruhodné umelecké dielka sú z dielní sochárov z 56 krajín a dostali sa do užšieho výberu spomedzi pôvodných 2433 kúskov. Ja osobne budem samozrejme držať palce slovenskej soške od Richara Zozuláka. Udrela mi do očí už zdiaľky, malá, milá, výrečná a to som ešte netušila, že je naša! Motto týchto olympijských hier „Jeden svet, jeden sen“ znázorňuje vynikajúco a výstižne – „Malá zemeguľa“ zložená z radiálne zoskupených športovcov vrhajúcich sa hlavou do jej stredu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Poznámka: Fotografie sú robené z mobilu (ospravedlňujem sa).


Z ostatných sôch spomeniem zaujímavého „Realizátora sna“ čínskeho umelca He Jianjun, ktorá je zmesou štylizovaných ľudských tiel usporiadaných tak, že medzery medzi nimi tvoria olympijské kruhy - motív na tejto výstave pochopiteľne často sa opakujúci, ale v takomto podaní celkom nenásilný. Vtip a jednoduchosť sú zasa príznačné pre inú zvláštnu sochu, ktorú by som nazvala neviditeľný šprintér – na doske umiestnené časti rúk po zápästie a nôh po členky pripravené v polohe na štartovacej čiare, ale telo chýba. Autorom tejto sochy s názvom „Výstrel na štarte“ je Ralf Jung zo Španielska.
 Nebude ľahké obstáť v konkurencii originálnych nápadov. Predháňajú sa v materiáloch, dynamike, poetických myšlienkach aj názvoch. Žiari z nich snaha splniť svoje poslanie – propagovať ducha olympijských hier. Dávajú verejnosti pocítiť, že olympiádny kolotoč v Číne už teraz, 2 roky pred dňom D, nabral na obrátkach. Práve júl je v znamení 4. olympijského kultúrneho festivalu 28 akcií súvisiacich s olympiádou a okrem výstav ako je táto, zahŕňa verejné športové podujatia, filmy a rôzne iné aktivity, takže Pekingčania majú o zábavu postarané.

SkryťVypnúť reklamu


Jana Podstavková

Jana Podstavková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som pozorovateľ a rada sa podelím s mojimi zážitkami s ostatnými. Zoznam autorových rubrík:  ČínaÁziaAfrikaMyšlienkySúkromnéNezaradenéMoje druhé ja

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu