Môj duševný stav sa stáva problémom matematicko-fyzikálnym

Aspoň tak som si to vydedukovala po telefonickom rozhovore s RNDr.Mgr. Dušanom Kešickým PhD., ktorý mi dnes telefonoval a autoratívne oznámil, že sa mám k nemu dostaviť na preskúmanie, lebo bol pribratý ako znalec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Aby som si uvedomila, že práve som dotelefonovala s bohom so znaleckou pečiatkou, nezabudol svoju bohorovnosť zdôrazniť zaslaním mailu:

„Dobry den prajem, uznesenim vysetrovatela OR PZ Bratislava IV. z dna 24.9.2013 som bol pribraty ako sudny znalec v odbore psychologia pre psychologicke vysetrenie Vasej osoby vo veci trestneho stihania voci Vasej osobe. Tymto Vas vyzyvam k vyjadreniu, kedy sa dostavite k psychologickemu vysetreniu do Bratislavy. Ostavam s uctou Dr. Kešický“

Uznesenie zo dňa 24.9.2013 mne nebolo doručené osobne, ani poštou, poštovým holubom, ani svetelnou poštou v štýle Miazgovho pravnuku EMZETPÉRIKS ( MZ/X), ale pán znalec ho mal ešte v deň vydania.Zrejme ani nečítal poučenie o sťažnosti – predpokladám, že by to tam malo byť- a nič mu asi nehovorí ani lehota na podanie sťažnosti , vplyv doručenia na právoplatnosť uznesenia a jeho možnú vykonateľnosť a ani povinnosti vyšetrovateľa, doručiť uznesenie všetkým účastníkom konania. Samozrejme ako človek s tromi akademickými titulmi môž byť celkom právnicky laik, ale ako praktizujúci súdny znalec z oblasti psychológie, by mal poznať aspoň zákon o súdnych znalcoch.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý súdny znalec však skladá sľub, kde sa zaväzuje dodržiavať zákony. Pán psychológ však nie je lekárom a preto hypokratovu prísahu neskladá. Na internete som zistila aký je rozdiel medzi psychiatrom a psychológom:

Psychiater je odborník s lekárskym vzdelaním, spravidla študuje 6 rokov všeobecné lekárstvo, neskôr sa špecializuje v odbore psychiatria. Náplňou práce psychiatra je odborná lekárska pomoc ľuďom trpiacim všetkými formami psychických porúch (chorôb).Psychológ je odborník, ktorý má humanistické vzdelanie, získané na filozofickej fakulte, ktoré trvá v priemere 5 rokov, po ukončení štúdia by mal byť vzdelaný v používaní psychodiagnostických metód (psychologických testov) a mať základné vedomosti a byť orientovaný v detskej (vývinovej), adolescentnej psychológii a psychológii dospelých, maž základné znalosti v rôznych psychoterapeutických smeroch. Ďalšie vzdelávanie psychológa po absolvovaní VŠ spravidla je psychoterapeutický výcvik, ktorý však absolvujú aj mnohí psychiatri. V zásade sa dá povedať, že základný rozdiel medzi psychiatrom a psychológom je ten, že lekár-psychiater predpisuje (môže predpisovať) lieky, psychológ nie. Zdroj:„Erik Kulašiak.- http://www.pnh.sk/forum/opytajte-sa-psychologa/rozdiel-medzi-profesiami-psychiater-a-psycholog.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa profilu pána znalca na webe (http://www.psycholog-znalec.sk/hlavna-stranka/o-mne) je predovšetkým matematiko-fyzikom,klinickým psychológom a absolventom doktorantského psychiatrického štúdia. Sám je psychológom špecializujúcim sa na posudzovanie :“ intelekt a jeho štruktúra, pamäť, myslenie a jeho zmeny, pozornosť, vnímanie, vedomie a ich bližšie charakteristiky, alebo zmeny, osobnosť s jej charakteristickými znakmi…,vierohodnosti svedka", jeho sklony ku konfabuláciám, lživosti a pod . Nuž, a aby zabezpečil komplexné psychiatrické vyšetrenie, tak : Pri expertíznej činnosti spolupracujeme s psychiatrom MUDr. Ivanom ANDRÉ, PhD. dlhoročným skúseným znalcom v odbore zdravotníctvo, odvetvie- psychiatria, sexuológia, ktorý zodpovedá na otázky prislúchajúce jeho odboru.

Skryť Vypnúť reklamu

Znalec, ak je pribratý na vykonanie a vypracovanie posudku, tak to musí urobiť sám a osobne. Keďže pravdepodobne sa má naďalej skúmať moje duševné zdravie a to klinickým psychiatrickým vyšetrením , tak toto nemôže urobiť nelekár, nepsychiater a túto povinnosť na psychiatra nemôže preniesť pribratý znalec psychológ. Naviac si nespomínam, že by za posledné dni  mi bolo zrušené obvinenie a teda moje procesné postavenie sa zmenilo tak, aby § 148 Trestného poriadku nevyžadoval rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie.

Hra pána vyšetrovateľa na skrývačku v tom, že obsahovo žiada niečo, čo musí procesne vykonať podľa § 148 TP vyžadujúce v prípade obvineného príkaz sudcu – sa nedá oklamať, vykecať a do nekonečna zľahčovať zdôvodnením postupu § 142 TP, ktorým sa priberá lekár- nepsychiater (alebo 2 psychiatri, ak sa nejedná o skúmanie obvineného ) . RNDr. Mgr. Kešický nie znalcom psychiatrom, nie je lekárom a preto na skúmanie  otázky vymedzenej znalcovi z odvetia psychiatria nemôže byť ani pribratý.

Skryť Vypnúť reklamu

Opakovanie môže byť matkou múdrosti, ale v tomto prípade je  dôkazom o úmysle. O úmysle vyšetrovateľa opakovane a vedome sa vyhnúť procesnému postupu, ktorý je stanovený pre obvinenú podľa § 148 ( 2 znalci psychiatri a súdny príkaz) a vyvíjať na mňa psychický nátlak počas vyšetrovania od obmedzovania osobnej slobody až po použitie tretích osob.

Myslím že nadišiel čas, keď verejnosť – aj odborná, psychiatrická, psychologická a znalecká – by si mala začať uvedomovať ako ľahko je zneužitelná policajná pečiatka bez účinnej kontroly príslušných orgánov a verejnosti.

Jana Teleki

Jana Teleki

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Bývalá novinárka Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu