Nevytvárajme kvôli Marcovi politické scenáre na úkor ľudského nešťastia

V posledných dňoch sa toho dosť popísalo o smutnom prípade 7-ročného prváčika Marca, ktorého priamo z triedy plnej jeho spolužiakov proti jeho vôli doslova odvliekli dnes už bývalý súdny úradník a kolízna opatrovateľka chlapca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Na rozdiel od niektorých kolegýň vo Výbore NR SR pre sociálne veci si nemyslím, že išlo o systémové zlyhanie, keďže v Marcovom prípade podľa môjho názoru úplne zlyhal ľudský faktor pri výkone náročného súdneho rozhodnutia. 

Týmto prípadom sa v piatok zaoberal aj náš výbor. Po novom návrhu Lucii Nicholsonovej, odhlasovať poslanecký prieskum v ďalších nových prípadoch o ktorých nám žiaľ nepodala navrhovateľka žiadne informácie, som navrhla o poslaneckom prieskume hlasovať až po ukončení celej rozpravy a informáciach s jednotlivých ministerstiev.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po vyše hodinovom rokovaní sme sa nedostali k prijatiu žiadneho uznesenia a v rokovaní budeme pokračovať v utorok predpoludním.

Ako je známe, súd najprv zveril predbežným opatrením Marca do výchovy starej mame, potom rozhodnutie zmenili a dali ho do starostlivosti jeho biologickej mame, ktorá oňho predchádzajúce roky nejavila veľký záujem.

Výsledkom toho bol v akejkoľvek slušnej spoločnosti neakceptovateľný postup pri výkone súdneho rozhodnutia, keď vyšší súdny úradník spolu s kolíznou opatrovateľkou z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, vytiahli plačúceho Marca aj napriek jeho protestom z triedy plnej prvákov a odovzdali ho matke, ktorá s ním už odišla do Švajčiarska.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s rokovaním nášho výboru sa v médiách objavilo viacero vyjadrení opozičných poslankýň, z ktorých som však, žiaľ, mala pocit, že možno viac ako o smutný osud malého Marca im ide o vlastné zviditeľnenie sa. 

Pani podpredsedníčka NR SR, Lucia Nicholsonová, navrhla, že chce poslanecký prieskum, lebo má informácie o ďalších 10 prípadoch odobratia detí podobným spôsobom ako tomu bolo u Marca. V rámci tohto prieskumu by chcela nahliadnuť do spisov k jednotlivým prípadom a pozrieť sa na videonahrávky výkonov rozhodnutia súdu.

Spolu s mojím straníckym kolegom zo Smeru, Jozefom Burianom, sme preto navrhli uznesenie, v zmysle ktorého je potrebné presne špecifikovať, čo presne na poslaneckom prieskume budeme robiť. Aj štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR, Monika Jankovská zo Smeru, totiž na výbore povedala, že kvôli citlivosti a zákonu o ochrane osobných údajov nemôže vstupovať do konkrétnych súdnych spisov odobratých detí každý. 

SkryťVypnúť reklamu

Hoci pani podpredsedníčka Nicholsonová uviedla, že jej kolegyňa, poslankyňa Blahová, disponuje údajmi o ďalších desiatich konkrétnych prípadoch, ani na naše otázky, aby to bližšie vyšpecifikovala, sme sa od nej nedozvedeli ani mesto, kde k týmto prípadom malo dôjsť ani v akom časovom rozpätí t.j. rok , 5 rokov sa tieto prípady stali. Nikto z poslancov by nemal isť nahliadať do súkromných a citlivých spisov metódou pokus-omyl len preto, že stranícki kolegovia pani podpredsedníčky NR SR majú taký pocit a tvrdia, že zlyhal celý systém. (Podotknem, že ročne je vykonané približne 650 takýchto výkonov súdneho rozhodnutia)

SkryťVypnúť reklamu

Riešenie celej situácie vidím napr. v tom, že Ministerstvo spravodlivosti SR nám čo najskôr predloží (ak sa prípady stali) vo všetkých týchto vysvetlenie, prečo súdy v týchto konkrétnych prípadoch postupovali tak, ako postupovali. A keď sa nám postupy úradníkov v niektorom z týchto prípadov nebudú pozdávať, môžeme sa nimi zaoberať aj my vo výbore. A až následne na to by sme potom s konkrétnymi pochybeniami oboznámili verejnosť, pretože výbor nie je vyšetrovací orgán, ale je kontrolný orgán.

My, v klube Smeru, nemáme problém s tým, aby sa verejnosť dozvedela o podobných prípadoch. Kvôli ich citlivosti sme však proti tomu, aby médiá uverejňovali fotky detí aj s ich plnými menami. To nie je len tak zverejňovať takéto údaje. Keď sa to raz zverejní v médiách alebo na Facebooku, dostane sa to nielen k ich spolužiakom, ale napr. aj k ich budúcim kolegom alebo zamestnávateľom. Tie deti už majú aj bez toho dosť ťažký osud, a tak nielen my, ale predpokladám, že ani kolegovia z opozície, by nechceli, aby tým trpeli aj v ďalších rokoch svojho života. 

Súhlasím, že to, čo sa stalo v Marcovom prípade, sa nikdy nemalo takto udiať v žiadnej škole a pred žiadnymi deťmi, no som presvedčená, že tu zlyhal ľudský faktor a nie celý systém. Naozaj si nemyslím, že by sa aj z tohto prípadu mal vytĺkať politický kapitál ako nás o tom presviedčali aj priamo počas rokovania výboru niektorí opoziční poslanci. Z ich vyjadrení nielen počas výboru, ale aj neskôr v médiách som skôr mala pocit, že viac ako o prešetrenie tohto alebo ďalších podobných prípadov im ide o vlastnú medializáciu. Som čoraz viac presvedčená, že nimi avizovaný poslanecký prieskum bez toho, aby zobrali do úvahy všetky ďalšie okolnosti a práva detí, bol len dopredu pripravenou návnadou pre médiá. Z tohto pohľadu sa veľmi zamýšľam ako postupovať pri hlasovaní o tomto poslaneckom návrhu, ktorý vyzerá skôr ako dopredu nachystaný politicky scenár na úkor ľudského nešťastia.

Tentoraz verím, že na ďalšom rokovaní výboru, v utorok ráno, sa nájde priestor najmä pre odborné argumenty a prijmeme také uznesenie, aby sme našli spôsob, aby sa takéto prípady už nikdy v budúcnosti neopakovali. 

Ak chceme predísť takýmto zlyhaniam, prihováram sa aj za to, aby minimálne na každom krajskom súde bol pripravený a špeciálne vyškolený človek, ktorý bude tieto úkony vykonávať v pôsobnosti celého kraja. Títo ľudia by sa mali neustále vzdelávať, možno podstúpiť aj psychologické testy a primerane tomu boli aj finančne ohodnotení, pretože v takýchto prípadoch musíme brať do úvahy aj podmienky za akých pracujú sociálni pracovníci a vyšší súdni úradníci, ktorí často musia zvládať náročnú agendu.

Verím tomu, že sa už dozvieme aj niektoré pripravované zmeny vyhlášky, v ktorej sú ustanovené podrobnosti o výkone takýchto rozhodnutí tak, ako to avizovalo ministerstvo spravodlivosti.

Som pripravená počúvať a diskutovať aj o ďalších nápadoch, pretože len v čo najširšej diskusii máme priestor prijať to, čo týmto deťom naozaj pomôže.

Jana Vaľová

Jana Vaľová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jana Vaľová, poslankyňa Národnej rady SR za stranu SMER-SD, primátorka mesta Humenné Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu