Garantované kasíno

Písmo: A- | A+

Na hru v kasíne treba mať povahu. Kto doň vstupuje, môže mať šťastie, no takisto môže o chvíľu vyjsť s prázdnymi vreckami. Aj preto sa kasínam vyhýbajú ľudia, ktorí si vážia ťažko zarobené peniaze a odmietajú s nimi hazardovať.

Predstavte si však, že by zrazu podmienky v kasíne vyzerali inak – ak by hráč vyhral, peniaze by boli jeho, no ak by prehral, museli by sa mu na prehru poskladať všetci tí, čo hrať nechceli a hazardu nepodľahli. Takto nejako si slovenská opozícia predstavuje pravidlá hry v druhom dôchodkovom pilieri.

Takúto hru však v Smere odmietame. Dôchodok predstavuje významnú sociálnu istotu človeka. A obrovskú zodpovednosť zo strany štátu, aby mu ho vedel poskytnúť v dôstojnej výške a v rámci svojich najlepších možností. Preto nechajme plány na „garantované kasína“ bokom a povedzme si, o čo tu vlastne ide.

Príbeh slovenského druhého piliera je pre mňa od začiatku falošný a klamlivý. Pri jeho zrode stáli páni Dzurinda, Mikloš a Kaník za druhej Dzurindovej vlády. Napriek tomu, že išlo o obrovský zásah do vtedajšieho dôchodkového systému, nemal ich veľkolepý plán jednoznačnú podporu ani len vo vtedajšej pravicovej vládnej koalícii – o sociálnych partneroch či opozícii ani nehovoriac.

Minister Kaník sa na svoje dielo odišiel inšpirovať do Chile. Ibaže keď sa o niečo neskôr spustila masívna mediálna a reklamná kampaň, dôchodkové spoločnosti nesľubovali chilské dôchodky. Sľubovali švajčiarske. Šéf jednej z nich asi vedel, prečo na večierku spieva prezlečený za Helenku Vondráčkovú paródiu na jej najväčší hit: „Sladké mámení vyšších důchodů...“

A že to bolo „mámení“, zistili prví druhopilieroví dôchodcovia práve teraz. A ostali právom šokovaní. Pretože 12-eurový dôchodok z druhého piliera má od Švajčiarska poriadne ďaleko.

Keby nešlo o ľudí a ich peniaze, mohli by sme v Smere cítiť isté zadosťučinenie – ako jediní sme totiž celé roky upozorňovali, že druhý pilier vo svojej podobe je nevýhodný a neudržateľný. Ako sme napríklad mohli na Slovensku odvádzať deväť percent, keď neporovnateľne bohatší Nemci odvádzajú jedno? A Česi svoj druhý pilier od budúceho roka rovno zrušia, pretože odvádzanie troch percent je pre českú ministerku práce Michaelu Marksovú odčerpávaním príliš veľkých financií z verejných zdrojov? A Poliaci či Maďari ho už zrušili?

Neviem sa zbaviť podozrenia, že slovenská pravica o rizikách druhého piliera vedela. Je totiž mimoriadne podozrivé, že doňho zákonom zavrela všetkých, ktorí vstupovali do dôchodkového systému. Pán Kaník si v Chile nevšimol, že v tamojšej kapitalizačnej sústave nie sú policajti, vojaci, mladé mamičky alebo matky, ktoré nikdy nepracovali? Prečo sme na Slovensku hnali do druhého piliera hlava-nehlava všetkých, bez prihliadnutia na ich vek či sociálnu situáciu? A prečo ďalší minister práce Jozef Mihál tvrdil, že mladí do druhého piliera vstupovať nechcú, tak ich tam musíme dohnať zákonom? Toto je tá demokracia, ktorou sa pravica tak rada oháňa?

V jednom vtipe nachytal manžel manželku in flagranti. Manželka sa zľakla a zašvitorila: „Milovaný môj manžel, veríš mne alebo svojim očiam?“ Páni z opozície sa dnes náramne čudujú, že čerství druhopilieroví dôchodcovia veria svojim očiam, a nie rečičkám o výhodnosti druhého piliera.

Smer hral celý čas s občanmi čistú hru. Nikdy sme nepopierali, že druhý pilier môže byť pre niekoho výhodný – ibaže pre oveľa menej ľudí, ako v ňom dnes je. Je výhodný pre mladých a zároveň nadpriemerne zarábajúcich ľudí – ale nie pre milión tých, ktorí pred desiatimi rokmi podľahli agresívnej a nepoctivej reklamno-mediálnej masáži. A agentom s dôchodkami, ktorí sa vďaka províziám z nahnaných klientov sami stali boháčmi. 

Smer od začiatku žiadal, aby mali občania poctivé informácie o rizikách, ktoré investovanie na finančných trhoch nesie. Zúriví obhajcovia druhého piliera sa vo svojom korunnom argumente pýtajú – ako môže štát garantovať výplatu svojich dôchodkov o 50 rokov? A ja sa pýtam - trhy snáď dlhodobo niečo garantovať môžu? Krízy, bubliny a krachy na nich neexistujú?

Pri pohľade na výpisy z dôchodkových účtov nejeden človek krúti hlavou, koľko jeho peňazí zmizne vo vrecku dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Bol to však Smer, ktorý v roku 2009 znížil odplatu za správu dôchodkového fondu z 0,065 % z priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku na 0,025 %. A bol to Smer, ktorý znížením odvodov do druhého piliera z deväť na štyri percentá zreálnil možnosti verejných financií a vypočul kritikov dovtedajšieho vysokého odvodu – napríklad pána Mihála.

Smer zákonom nikoho do druhého piliera nezatváral a nebude ho z neho ani vyháňať. Ctíme si demokraciu a vieme, že konečné rozhodnutie musí spraviť občan sám. Potrebuje len dve veci – dostatok informácií a možnosť slobodne z druhého piliera vystúpiť.

Otvárame druhý pilier. Chceme umožniť šokovaným návštevníkom kasína, ktorí zrazu zistili, že sa v ňom dá aj prehrať, aby mohli odísť kým nie je neskoro a mohli mať dôstojné dôchodky z prvého piliera, ktoré im vyplatí Sociálna poisťovňa.

Skryť Zatvoriť reklamu