reklama

Keď sa opozícia nevydarí

Každý politik, poslanec, primátor, alebo ktokoľvek, kto niečo riadi, musí robiť rozhodnutia a čo je najťažšie, musí za ne niesť zodpovednosť. Keď som v decembri 2010 ako primátorka prevzala zodpovednosť za mesto Humenné, mala som proti sebe veľmi silnú opozíciu. Bývalý primátor totiž riadil mesto bez prestávky 12 rokov a za ten čas si vybudoval veľké množstvo prívržencov v radoch poslancov. Hlavne z politických strán SDKÚ-DS, KDH a medzi nezávislými. Silná opozícia však má svoje výhody a tá moja spočiatku skutočne pracovala konštruktívne. Upozorňovala na potreby doplniť niektoré materiály, a z času na čas prinášala aj riešenia na konkrétne problémy. Každý kto chce dobre riadiť, rešpektuje a uznáva opozíciu, lebo ho drží v strehu a rovnako aj nabáda, aby bolo vedenie viac kontrolované a robilo menej chýb. Takýto postoj som mala k opozícii donedávna v Humennom aj ja.

Písmo: A- | A+

Ale za posledné 2 roky môjho funkčného obdobia sa veľa vecí zmenilo, čo ma osobne prekvapilo (a to v politike nie som žiadny nováčik). Bolo to ako v rozprávke, len v opačnom garde. Z princa sa bozkom princeznej stala žaba. Opozícia sa zmenila z poslancov, ktorí v minulosti konštruktívne prispievali k chodu mesta, na poslancov, ktorých doménou je arogancia, urážky a hlavným pracovným nástrojom vykrikovanie počas zastupiteľstva. Ako by ich viac vôbec nezaujímali problémy občanov, ale iba to, ako uraziť primátorku mesta a pošpiniť celé vedenie a za každých okolností bojkotovať zasadanie Mestského zastupiteľstva. Zastupiteľstva, ktorého úlohou je rozhodovať o budúcnosti mesta, teda o investíciách, financiách pre občanov mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrcholom všetkého bolo posledné zastupiteľstvo, kde pred snahou rozhodovať o veciach mesta v prospech občanov prevážil hlad skupinky poslancov a to zastupiteľstvo rokovalo ešte len druhú hodinu. Počujete dobre, áno boli hladní, tak odišli na obed. Že si to vo svojej práci neviete predstaviť? Ani ja. Snažila som sa ich zastaviť. No na toto ani moje kompetencie nestačia. A čo je na tom najsmutnejšie, vďaka médiám sa z tejto lokálnej hanby, ktorú som na mieste za ich správanie pociťovala, stala hanba celoslovenská. Video zo zastupiteľstva totiž zaujalo najčítanejší denník a jeho internetový portál. Posúďte sami:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

http://www.topky.sk/cl/10/1377695/Cirkus-na-zastupitelstve-v-Humennom--Pozrite-si-VIDEO--ako-vyvadzali-poslanci-

Možno vo Vás toto video evokuje podobné zamyslenie ako vo mne. Predstava, že poslanci, teda aj títo ľudia, majú v rukách všetky rozhodnutia v Humennom je hrozivá. Opozícia nabrala cestu, ktorú určuje pán poslanec Hopta, ktorému sa darí úspešne ich riadiť (ak ste si pozreli záznam z rokovania posledného zastupiteľstva, mohli ste vidieť, že nakazil svojím chovaním už aj zvyšok opozície, ktorá ho nasleduje). Prevzala tak jeho pracovné prostriedky krik, urážky, búchanie po stole a nekonštruktívne narušovanie rokovania zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A preto si myslím, že je lepšie, ak sa opozícia vydarí tak pre primátora, ako aj pre obyvateľov mesta. Pretože ak sa nevydarí, plodí len hanbu a mesto nikam neposúva.

Jana Vaľová

Jana Vaľová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jana Vaľová, poslankyňa Národnej rady SR za stranu SMER-SD, primátorka mesta Humenné Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu