Zoberie si Slovensko v podpore vedy a výskumu príklad z Česka?

Písmo: A- | A+

Zatiaľ čo v Česku vďaka novým daňovým pravidlám silnie podpora vedy a výskumu, na Slovensku sa vedci rozhodli štrajkovať. Dôvod? Klesajúca podpora vedy a výskumu zo strany štátu. Podľa vedcov ide o dlhoročné podhodnotenie financovania Slovenskej akadémie vied (SAV), niekoľkoročnú nestabilitu vo financovaní grantových schém a tiež to, že celkové financovanie vedy a výskumu v SR je dlhoročne zásadne nedostatočné a v príkrom rozpore k záväzkom SR ako člena EÚ. Podľa informácií zo SAV by mala táto inštitúcia v roku 2015 hospodáriť s menším rozpočtom ako v r. 2008

V Českej republike je situácia iná. Vďaka novým daňovým zákonom majú totiž napríklad experti na výskum klimatických zmien od začiatku tohto roku lepšie podmienky na spoluprácu s firmami. Tie si podľa nových pravidiel môžu od základu dane odpočítať aj náklady na výskum, ktorý zaplatia vedeckým organizáciám, čo výrazne pomáha prepojeniu biznisu s vedou. Podľa českých Hospodárskych novín sa výsledky novely zákona už začali pozitívne v ČR prejavovať. Napríklad brnenské centrum Akadémie vied CzechGlobe, patriace pod Centrum výskumu globálnej zmeny, vďaka novej legislatíve začalo významnú spoluprácu s jedným z najväčších dodávateľov elektriny skupinou E.ON. Do celého procesu sú zapojené aj výskumné centrá českých univerzít. Aj oni cítia pozitívne zmeny v daňovej oblasti, ktoré podporujú vedu a výskum. Podľa českých HN tamojšie univerzity hlásia húfny záujem viacerých firiem o spoluprácu.

O niečo podobné by sme sa mali pokúsiť aj my. Namiesto škrtenia peňazí do školstva, vedy a výskumu by sme mali začať na Slovensku uvažovať strategicky a myslieť na budúcnosť. Len tak môže naša krajina držať krok s vyspelými krajinami sveta. Inak budeme zaostávať aj v tejto oblasti. A to by sme nemali dopustiť.

Jana Vološinová, podpredsedníčka strany TIP

Skryť Zatvoriť reklamu