Ak by sme vládu premiérskej strany a súčasnej bývalej koalície posudzovali ako plnohodnotnú vládu, touto prizmou by neobstála. Avšak, ak by sme sa na ňu dívali ako na medzivládu, úlohu splnila. A naplnila tak svoj jediný účel – odstaviť Smer od koryta. Aspoň na chvíľu.
Interregnum
Viacerí politici označujú toto obdobie ako interregnum. Medzivládie, ktoré preklenie dve obdobia štýlu vládnutia. Ak si demokratickí voliči mysleli, že dokáže nastať kompletná zmena paradigmy politiky a vládnutia v časovom období z februára 2020 na marec 2020, deň po voľbách im muselo byť zrejmé, že to nebude také rýchle. Aj skeptici však museli pozerať, aká bumpy ride ich čakala toto volebné obdobie. Smeráci počas 12 rokov kradvládnutia (poslovenčené kleptokracia) postavili zo štátu potemkinovskú chalupu, ktorá pôsobila dojmom európskej krajiny, v ktorej však nič európsky nefungovalo. Stačila prvá väčšia kríza a kopačka na dvere zvalila celú stavbu ako domček z karát. Druhá a tretia nasledujúca kríza sa už len bez odporu prehnali ponad sute. Toto čakalo na vládu, ktorej hlavní protagonisti – OľaNO a SaS – minuli drvivú väčšinu svojej energie na vybitie smeráckeho klinu. Trvalo 10 rokov, kým tento železný klin vybili klinom dreveným. Ten však po uložení do pozície vládnutia začal z dôvodu dlhého čakania okamžite hniť. Aj utilizácia Matovičového klinu – hnutia Oľano - bola jednosmerná – jeho klin niečo vytlačil, ale už nevedel nič vytvoriť. Nevedel sa zmeniť na niečo iné. Vo svetle MS v Katare by sme to mohli prirovnať k zmene postov. Ak ste celý život strávili v pozícii tvrdého stopéra, ťažko sa stanete špílmachrom alebo technickým útočníkom. Stopér zabraňuje útokom druhého mafiánskeho tímu, útočnú stránku ďalšej demokratickej vlády bude musieť zabezpečiť niekto, kto má aj kreatívny talent. Nie len hrubú silu drevorubača. Stopéri Sulík a Matovič však dostali toľko gólov, veľakrát aj vlastných, že ich publikum vypískalo a aj keď hrali doma a fanúšikovia im držali palce, ich výkony sklamali a fanúšikovia skandovali trénerke Čaputovej rýchlu výmenu. Nakoniec sa títo dvaja stopéri rozhádali, začali sa sotiť a museli sa porúčať z ihriska. Je otázne, či po tomto výbuchu fanúšikovia nepodmienia svoju návštevu na ďalší zápas výmenou stopérov...
Budúca vláda
Toto interregnum odstavilo niečo, čo bolo a pripravilo pôdu na niečo ďalšie. Ako táto ďalšia fáza vládnutia bude vyzerať? V budúcej vláde nájdeme Oľano len veľmi ťažko. Takisto Smer. Kým Smer zradikalizoval boj o prežitie a vyhnutie sa žaláru, Oľano zradikalizoval Smer. Negácia týchto dvoch protipólov je naturálnou budúcnosťou bez nich. Aj keby sa tieto entity dostali nejakým nedopatrením do ďalšej vlády, nebudú dominantné. Ďalšiou prirodzenou selekciou prejdú dva hlavné prúdy, ktoré si majoritný občan bude vyberať v najbližších voľbách – PseudoSmer čiže Hlas, ktorý bude evolučným nástupcom Smeru, tak ako Smer bol evolučným nástupcom HZDS a HZDS evolučným nástupcom KSS. Druhý prúd je neidentifikovateľná masa, ktorá sa ešte nesformovala do žiadnej relevantnej strany, nemá jasné kontúry, iba by mala existovať a reálne aj v myšlienkach ľudí existuje, len nie je zhmotnená. Momentálne je tento akýsi klub demokratov roztiahnutý na 10 strán. Taká čierna hmota, ktorá má svoju váhu, ale nevidíme ju voľným okom. Bude evolučným nástupcom SDK, tak ako SDK bolo evolučným nástupcom VPN. V posledných voľbách prepadlo demokratom 450 000 hlasov, ktoré by radikálne zmenili politickú mapu (PS, Spolu, KDH, Most, Dobrá voľba, DS). Zhmotnenie a zastúpenie teda nastane ich priestorovou kontrakciou, nie expanziou.