Aldrich Ames

František Šebej spomenul v článku 'Čo meria polygraf' meno Aldricha Amesa. Ide o amerického agenta CIA, ktorý vynášal spravodajské informácie Rusom. Spolu s Robertom Hanssenom patria k najznámejším pracovníkom bezpečnostných služieb, ktorí najviac poškodili záujmy USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prípad vyvolal veľký ohlas, preto sú podrobnosti dobre známe. FrantišekŠebej ho spomína, lebo je o ňom známe, že dva krát prešiel detektorom lži.V roku 1986 a v roku 1991. Šlo o päťročné rutinné testy.

Tu je zmienená pasáž:

Veľmi často sa spomína aj sovietsky špión Aldrich Ames, ktorý pracovalpre CIA a opakovane oklamal polygraf. No stalo sa to pred štyridsiatimi rokmi, keď boli prístroje na podstatne nižšej úrovni. Navyše, špióni majúšpeciálnu prípravu aj v tomto smere. V skutočnosti je ľudí, ktorí dokážuoklamať plygraf, extrémne málo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

František Šebej sa mýli v počtoch. Keďže článok vyšiel v roku 2007 (v časopise .týždeň), tak to vychádza na 21 a 16 rokov. Vyše 70 rokov pokusov s rôznymi detektormi lžije dosť času nato, aby sa technológia osvedčila. Pre porovnanie, prvé DNA testysa vykonávali v polovičke 80 rokov minulého storočia.

Domnienka, že CIA trénuje svojich špiónov ako oklamať detektor lži a zároveňich posiela na takéto testy, či nedonášajú iným krajinám je absurdná. Netuším, čo sa nám tu autor snaží nahovoriť. Rozumnejšia je hypotéza, že ho KGB školilo na oklamanie detektora. To však odmietol sám Ames.Pripustil však, že mu KGB poradilo. Aby sa nebál, bol uvoľnený, že sa ničoho nemusíobávať. Fakt špeciálna príprava. Tvrdenie, že len extrémne málo ľudí dokáže oklamať polygraf nie je je ničím podložené.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavým faktom je tiež, že aj jeho žena Rosario bola prizvaná na detektor lži.Išlo o bežnú prax, keď sa pracovník CIA oženil s cudzou štátnou príslušníčkou. Rosariobola z Kolumbie. Na pretras prišiel aj fakt, či bola z bohatej rodiny. Rosarioprešla testom bez indikácií, že by klamala. V skutočnosti práve nevyjasnené majetkové pomery priviedli vyšetrovaciu komisiu na stopu Aldricha Amesa. Aldrich Amesto vysvetľoval tým, že jeho žena pochádza z bohatej rodiny, čo nebola pravda.

Jedným z oficiálnych vysvetlení prečo Ames prešiel detektorom je, že examinátoriboli k nemu "príliš kamarátsky" a tým nedokázali vyvolať správnu fyziologickú reakciu u testovaného.Aldrich Ames bol vystopovaný na základe tradičných vyšetrovacích metód. Prvoustopou bol jeho nákladný životný štýl, ktorý nezodpovedal jeho príjmom. Bol sledovaný, jeho telefón bol odpočúvaný, urobila sa domová prehliadka. Bol tiež na zozname ľudí, ktorí poznali menáagentov, ktorých američania stratili. Aldrich Ames sa priznal a odsúdili ho nadoživotie.

SkryťVypnúť reklamu

Záverom spomeniem ešte list samotného Aldricha Amesa, ktorý poslal časopisu Science.V ňom sa o polygrafe zmieňuje ako o 'junk science' a prirovnáva ho k astrológii či homeopatii.

Byť Františkom Šebejom, tak sa menu Aldricha Amesa v článku na podporu fungovaniapolygrafu vyhnem. Zdroje:
Čo meria polygraf
Aldrich Ames na fas.org
Aldrich Ames na Wikipedii
Cold War Spies, KGB Agent Aldrich Ames (video)

Ján Bodnár

Ján Bodnár

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Živím sa písaním. Zoznam autorových rubrík:  Knihy101010101010janeObčianske zrkadloSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu