Podľa F. Šebeja bol plebiscit z roku 1800 "prvým krokom k tomu, že následne bola 20 rokov Európa rozbitá v dobyvačnej vojne napoleonskej. Tú moc mu dal do rúk ľud, z vlastnej vôle akrvavo za to zaplatil."
Napoleon bol definitívne porazený v bitke pri Waterloo v júni 1815. Aj s 10 mesačnou prestávkou v exile na Elbe je to 15 rokov. A nie dvadsať, akotvrdí F. Šebej. Ďalej tu máme veľmi nepresné tvrdenie, že Napoleonbol v podstate hlavným vinníkom vtedajších vojen. Francúzi boli vo vojne dávno predtým, keď sa Napoleon chopil moci. Francúzska republikánska armáda už v roku 1792, osem rokov pred tým, uštedrila porážku zahraničnýmmocnostiam v bitke pri Valmy. Zahraničné mocnosti uzavreli celkovo 6 koalícií, ktoré mali potlačiť revolúciu a navrátiť starý poriadok. Ignorovať zodpovednosťRakúska, Ruska, Veľkej Británie a Pruska pri týchto vojnách nemá s históriounič spoločné.
Úplne mimo je názor, že moc dal do rúk Napoleonovi ľud v hlasovaní. Mocsi uchvátil Napoleon vojenským pučom. Nepotrebovalžiadny súhlas od ľudí. Navyše čísla ktoré spomína F.Šebej sú nedôveryhodné.Išlo o veľmi pochybné hlasovanie, kde úkon nebol tajný. Vojaci a námornícihlasovali automaticky za.
Slovo fašizmus nevzniklo z bojových zväzkov, "úderok chrapúňov, násilníkova ozbrojených darebákov, ktorí terorizovali Taliansko celé roky", ako totvrdí F. Šebej. Termín bol odvodený od zväzkov prútov liktorov starovekéhoRíma, ktorý si ako svoj symbol prevzali fašisti. Detail, ale o niečom hovorí.
V podobnom duchu sa nesie aj príklad s ľudovými hlasovaniami v Tretej Ríši.Tu F. Šebej o.i. tvrdí, že "Hitler sa stal neobmedzeným vládcom Nemecka z ľudovej vôle v referende."
Už v rozprave mu poslanci vytkli, že sa Adolf Hitler dostal k moci regulérnymivoľbami. Násilím, zastrašovaním, propagandou nacisti dosiahli, že krátkopo nástupe k moci takzvaným zmocňovacím zákonom prešla prakticky celávýkonná moc do rúk Adolfa Hitlera. Alebo F. Šebej prišiel s unikátmym objavoma prepíšeme dejiny?
Poslanec František Šebej sa príkladmi z histórie snažil zhodiť myšlienkupriamej demokracie. Demokratické referendá porovnáva s totalitnými, či diktátorskýmiľudovými hlasovaniami, ktoré slúžili hlavne na propagandistické účely.Buď dejinám vôbec nerozumie, alebo si to úplne nezmyselne prekrúca. Prejav sa začína v 81. minúte.
Archív rokovania