Detektor lži neexistuje

Dr. Anton Uherík, DrSc. založil v bývalom Československu nový vedný odbor psychofyziológiu. Tomuto odboru venoval takmer 40 rokov života. V roku 2008 vydal stanovisko pre TASR a poskytol dve rozhovory pre Pravdu a SME. U nás je zrejme najvyššou kapacitou, ktorá nám laikom môže povedať, čo si myslí veda o detektore lži.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V rozhovore pre denník Pravda, hovorí, že detektor lži:

Zaznamenáva ukazovatele takzvaného aktivačného stavu vyšetrovaného, hovorí o sile emócií a o vlastnostiach nervového systému. Vedecký prístup mi však v žiadnom prípade nedovoľuje dodať, že sú to zároveň ukazovatele pravdovravnosti či luhania.

V teórii, z ktorej vychádza polygraf:

Nerešpektuje sa vedecký poznatok o takzvanej disociácii fyziologických a psychických procesov. Ide o súbežné javy, ktoré síce v mnohých prípadoch môžu súvisieť, za určitých podmienok sú však od seba oddelené až nezávislé. Okrem toho sa nedostatočne berie do úvahy poznatok o nelineárnej závislosti medzi podnetom a reakciou, čo je situácia pri vyšetrovaní detektorom lži.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na margo toho, že polygraf zavádzaju slovenské inštitúcie, kde pracujúvzdelaní ľudia:

Ale tu predsa niet o čom diskutovať, exaktné vedecké poznatky nepustia. Má význam diskutovať o tom, či slnko vychádza ráno a zapadá večer, alebo naopak?Nezmysel. Nechcime čítať myšlienky prostredníctvom krvného obrazu alebo zmeny kožného odporu. Skrátka, je to katastrofa.

V rozhovore poskytnutom pre SME, spomína prípad Ľudmily Cervanovej:

V kauze Cervanová detektor preukázal nevinu obvinených a ovplyvnilo to aj niektoré médiá. Výsledky však nemôžu byť v žiadnom prípade smerodajné.

Výsledky detektora lži:

Výsledky objektivizujú emocionalitu človeka, nie jeho myslenie. Nemôžu ukazovať, či klamete, alebo hovoríte pravdu. To potvrdzujú výsledky mojej štyridsaťročnej práce.

SkryťVypnúť reklamu

V článku pre TASR adresuje tieto slová trom slovenským novinárom:

Pán M. Mojžiš a páni Š. Hríb a P. Schutz, tu ide o rešpektovanie poznatku, ktorý vyjadruje zákonitosti svojráznej interakcie psychických a fyziologických procesov v ľudskom organizme. Toto nie je nejaký „dočasný“ či „prechodný“ poznatok. Tento poznatok má charakter trvalý a nemenný aj do budúcnosti. Na ňom sa nič a nikdy nezmení, pokiaľ človek bude človekom. Zdá sa vám to silné? Nepochybujte o tom, veď práve toto sú tie limity nášho poznania. A za tohto stavu je absurdné a nevedecké, ak na základe fyziologických či elektrofyziologických reakcií chceme usudzovať, alebo uzatvárať na pravdomluvnosť vyšetrovaného, na jeho vinu či nevinu. Je to nehorázne chcenie, chcenie nemožného. Preženiem to. Tu vlastne chceme čítať myšlienky cez fyziologické reakcie.

SkryťVypnúť reklamu

Záver vyhlásenia je jednoznačný:

Opakujem ešte raz a dôrazne: detektor lži neexistuje! Ak v neho ešte stále veríte, tak veríte v mýtus. A to žijeme v 21. storočí, treťom tisícročí!

Zdroje:
Detektorom lži politika je občan
Pravda o detektore lži
Pomáha detektor lži odhaľovať pravdu?

Ján Bodnár

Ján Bodnár

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Živím sa písaním. Zoznam autorových rubrík:  Knihy101010101010janeObčianske zrkadloSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu